Քննչական կոմիտեն հրապարակել է ԼՂ-ում տեղի ունեցած պայթյունի զոհերի թիվը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեն ամփոփել է Լեռնային Ղարաբաղում 2023 թվականի սեպտեմբերի 25-ին Ստեփանակերտ-Ասկերան ավտոճանապարհին հարող տարածքում գտնվող վառելիքաքսուկային նյութերի պահեստում տեղի ունեցած պայթյունի դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթով նախաքննության միջանկյալ արդյունքները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Քննչական կոմիտեից հայտնում են՝ պարզվել է, որ նշված պահեստում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով զոհվել է 218 անձ, որոնցից 2-ը հանդիսացել են պահեստում ծառայություն իրականացնող ԼՂ ոստիկանության զորքերի ծառայողներ, 31-ը՝ զինծառայող, այդ թվում՝ 9 սպա, 5 ենթասպա, մյուսները՝ շարքային կազմի ներկայացուցիչներ։
Պայթյունի և դրանից հետո բռնկված հրդեհի հետևանքով առնվազն 120 անձ ստացել է տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածք՝ հիմնականում այրվածքների տեսքով։ Քննության այս պահի տվյալներով՝ անհայտ է 21 անձի գտնվելու վայրը։
Մահացած անձանցից 138-ի ինքնությունը պարզվել է նշանակված դատագենետիկական փորձաքննությունների, 77-ինը՝ այլ քննչական և վարութային գործողությունների միջոցով։
Պայթյունի հետևանքով մահացած 218 անձից 3-ի ինքնությունը քննությամբ դեռևս հնարավոր չի եղել պարզել, քանի որ նշված անձանց հարազատները դեռևս չեն դիմել և չեն հանձնել դատագենետիկական փորձաքննություն նշանակելու նմուշ՝ անհրաժեշտ նույնականացումը կատարելու համար։
Այն անձինք, ովքեր ունեն պայթյունի դեպքի վայրում գտնված և դրանից հետո անհետ կորած հարազատներ և դեռևս չեն դիմել վարույթն իրականացնող մարմնին, ՀՀ քննչական կոմիտեն հորդորում է դիմել ՀՀ ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչություն՝ պայթյունից զոհված վերոնշյալ 3 մարմինների ինքնությունը պարզելու նպատակով։

Следственный комитет опубликовал число жертв взрыва в Нагорном Карабахе
ЕРЕВАН, 22 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Следственный комитет РА подвел предварительные итоги предварительного расследования уголовного производства, проводимого в главном следственном управлении Военного следственного управления РА по факту взрыва, произошедшего на складе горючего и взрывчатых веществ. на территории, прилегающей к трассе Степанакерт-Аскера, 25 сентября 2023 года в Нагорном Карабахе.
Как сообщает «Арменпресс», Следственный комитет сообщает, что установлено, что в результате взрыва на указанном складе погибли 218 человек, из них двое - служащие на складе сотрудники полиции Нагорного Карабаха, 31 - военнослужащий, в том числе: 9 офицеров, 5 унтер-офицеров, остальные - рядовые представители.
В результате взрыва и последующего пожара не менее 120 человек получили телесные повреждения различной степени тяжести, преимущественно в виде ожогов. По данным на данный момент расследования, местонахождение 21 человека неизвестно.
Личности 138 погибших были установлены посредством назначенных судебно-генетических экспертиз, 77 - посредством других следственных и административных мероприятий.
Личности 3 из 218 человек, погибших в результате взрыва, экспертизой до сих пор не установлены, поскольку родственники указанных лиц еще не обратились и не представили образцы на судебно-генетическую экспертизу для проведения необходимой идентификации. .
Следственный комитет РА призывает лиц, у которых есть родственники, обнаруженные на месте взрыва и исчезнувшие после этого, и еще не связавшиеся с органом, ведущим производство, обратиться в Главное военное следственное управление ВС РА для выяснения личности трех вышеупомянутых тел, погибших в результате взрыва.
Уведомление: лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана юридически обязательным приговором суда в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом РА.