ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը մասնակցել է Ֆրանկոֆոնիայի խաղերի միջազգային կոմիտեի խորհրդի նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ֆրանկոֆոնիայի խաղերը հյուրընկալելու նպատակով Հայաստանի հայտը ներկայացնելու համար գտնվում է Փարիզում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ պատվիրակությունը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության կենտրոնակայանում մասնակցել է ՖԽՄԿ կողմնորոշիչ խորհրդի նիստին, որի ընթացքում քննարկվել է Ֆրանկոֆոնիայի խաղերը հյուրընկալելու նպատակով Հայաստանի կողմից ներկայացված թեկնածության հայտը։ ՀՀ պատվիրակության կազմում են նաև Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալներ Կարեն Գիլոյանը և Դանիել Դանիելյանը, ինչպես նաև Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը։
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանն իր ելույթում մեծապես կարևորել է Ֆրանկոֆոնիայի խաղերի՝ որպես ֆրանկոֆոն մշակույթի  և արժեքների  տարածմանն և ֆրանսերեն  լեզվի  զարգացմանը նպաստող կարևոր միջոցառման անցկացումը և վերահաստատել համապատասխան որոշման կայացումից հետո դրանք լավագույնս կազմակերպելու ՀՀ կառավարության հանձնառությունը։
Կողմնորոշիչ խորհրդի անդամները ՀՀ պատվիրակության անդամներին ուղղել են Խաղերի կազմակերպման նպատակով տարբեր ոլորտներում նախատեսվող աշխատանքների վերաբերյալ իրենց հուզող մի շարք հարցեր, որոնց տրվել են սպառիչ պատասխաններ։ Մի շարք երկրներ գոհունակությամբ արձանագրել են ՀՀ կողմից ներկայացված հայտի մշակման ուղղությամբ գործադրված զգալի ջանքերը և Ֆրանկոֆոնիայի խաղերի կազմակերպման համար անհրաժեշտ նախադրյալների և պայմանների առկայությունը։
ՖԽՄԿ կողմնորոշիչ խորհրդի կողմից նիստի արդյունքներով նախապատրաստվող եզրակացությունից հետո Ֆրանկոֆոնիայի 10-րդ խաղերը հյուրընկալող երկրի վերաբերյալ կայացված որոշումը պաշտոնապես կհրապարակվի Ֆրանկոֆոնիայի մշտական խորհրդի առաջիկայում կայանալիք նիստի ժամանակ։
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը դեկտեմբերի 14-ին առանձնազրույց էր ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գործադիր տնօրեն Կարոլին Սենթ Իլերի հետ։

Руководитель Аппарата премьер-министра РА участвовал в заседании Совета Международной организации Франкофонии
Делегация, возглавляемая руководителем Аппарата премьер-министра РА Араиком Арутюняном, находится в Париже для представления заявки Армении на проведение Игр Франкофонии.
Как сообщили «Арменпресс» в Аппарате премьер-министра, делегация приняла участие в заседании Консультативного совета Международной организации Франкофонии, прошедшем в штаб-квартире Международной организации Франкофонии, в ходе которого рассматривалась представленная Арменией заявка на проведение Игр Франкофонии. В составе делегации РА также заместители министра образования, науки, культуры и спорта Карен Гилоян и Даниэл Даниелян, также посол РА во Франции Асмик Толмаджян.
Руководитель Аппарата премьер-министра РА Араик Арутюнян в своем выступлении отметил важность проведения Игр Франкофонии как мероприятия, способствующего распространению культуры и ценностей Франкофонии и распространению французского языка, и подтвердил обязательство правительства Армении наилучшим образом организовать их после принятия соответствующего решения.
Члены Консультативного совета адресовали членам делегации РА ряд вопросов, касающихся запланированных в различных областях работ по организации Игр, на которые были даны исчерпывающие ответы. Представители ряда стран с удовлетворением отметили значительные усилия, предпринятые в направлении разработки заявки, поданной РА, и наличие предпосылок и условий, необходимых для организации Игр Франкофонии.
После заключения, подготовленного Консультативным советом Игр Франкофонии по итогам заседания, решение о стране-организаторе Х Игр Франкофонии официально будет объявлено на предстоящем заседании Постоянного совета Франкофонии.
14 декабря руководитель Аппарата премьер-министра РА провел приватную беседу с исполнительным директором Международной организации Франкофонии Кэролайн Сент-Илер.