Դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների համակարգային և աշխարհագրական խոցելիությունները մեծացել են․ Արարատ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կորոնավիրուսի համավարակից վերականգման փխրուն գործընթացն ավելի է խաթարվել գլոբալ մակրոտնտեսական բարդ պայմանների պատճառով, ինչը մեծացրել է դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների համակարգային և աշխարհագրական խոցելիությունները:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ ելույթ ունենալով Դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների նախարարական հանդիպմանը։
«Միջազգային անվտանգության խոշոր ճգնաժամը, մատակարարման շղթաների խաթարումները, պարենի և վառելիքի գների աճը և կլիմային փոփոխության ազդեցությունը հանգեցրել են նկատելի հավելյալ բարդությունների երկրների մեր խմբի զարգացման հեռանկարների համար: Առկա մարտահրավերներին արդյունավետ արձագանքը և վերականգնումը պահանջում են անհավասարությունների և խտրականության հասցեագրում և ներառականության ապահովում:
Մարդկանց, բեռների և ծառայությունների ազատ տեղաշարժի համար քաղաքական խոչընդոտների վերացումը, մասնավորապես տնտեսական և սոցիալական իրավունքների և բոլոր ժողովուրդների զարգացման իրավունքի իրացումը կարևոր գործոն է հանդիսանում գլոբալ շուկաներին դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների ինտեգրման համար: Կարևոր է վեր հանել տարանցիկ քաղաքականության, ենթակառուցվածքների կառուցման և պահպանման, առևտրի դյուրացման, տարածաշրջանային ինտեգրման, կառուցվածքային տնտեսական վերափոխման և զարգացման աջակցության ոլորտներում առկա բացերը»,- ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Նա հույս է հայտնել, որ Հայաստանի և ՄԱԿ-ի կողմից կազմակերպված նախարարական հանդիպումը և դրա ընթացքում տեղի ունեցող քննարկումներն ու գեներացվող նոր գաղափարները նպաստ կբերեն գործողությունների նոր ծրագրի մշակմանը:
«ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագիրն ունի անհրաժեշտ գործիքակազմը, փորձառությունը և գործընկերների ցանցը՝ առաջ մղելու համագործակցությունը դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող և տարանցիկ երկրների ու զարգացման գործընկերների միջև: Այս առումով մենք կարևորում ենք երկրների մեր խմբի առևտրային, տրանսպորտային ու տարանացիկ ներուժի լիարժեք իրականացումը, ներառական փոխկապակցվածությունը որակյալ, կայուն և դիմակայուն ենթակառուցվածքների խթանման, տրանսպորտային ցանցերի մատչելի և հավասար օգտագործման ապահովման և առևտրի դյուրացման միջոցով: ՄԱԿ-ի առավել նվազ զարգացած երկրների, դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների և փոքր կղզի զարգացող երկրների գրասենյակն առաջատար դեր է խաղում երկրների մեր խմբի կարիքների հասցեագրման նպատակով՝ ՄԱԿ-ի համակարգված գործողությունների համադրման և այդ ուղղությամբ միջազգային հանրության ու զարգացման գործընկերների ջանքերի մոբիլիզացիայի գործում: Բարձր գնահատելով գրասենյակի կողմից կատարված ախշատանքը՝ դրա հետ մեկտեղ կցանկանայի շեշտել դրա մարդկային և ֆինանսական կարողությունների ամրապնդման անհրաժեշտությունը՝ հնարավորություն տալով լիարժեք և արդյունավետ կերպով իրացնելու իր մանդատից բխող գործողությունները»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:

Возросла системная и географическая уязвимость развивающихся стран, не имеющих выхода к морю: министр ИД Армении
Хрупкий процесс восстановления после пандемии коронавируса был еще больше подорван сложными глобальными макроэкономическими условиями, которые увеличили системную и географическую уязвимость развивающихся стран, не имеющих выхода к морю.
Как передает «Арменпресс», об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, выступая на министерской встрече развивающихся стран, не имеющих выхода к морю.
«Крупный кризис международной безопасности, перебои в цепочках поставок, рост цен на продукты питания и топливо, а также последствия изменения климата привели к значительным дополнительным осложнениям для перспектив развития нашей группы стран. Эффективное реагирование на существующие проблемы и восстановление после них требует решения проблемы неравенства и дискриминации, а также обеспечения инклюзивности.
Устранение политических барьеров на пути свободного передвижения людей, товаров и услуг, особенно реализации экономических и социальных прав и права на развитие всех народов, является важным фактором интеграции развивающихся стран, не имеющих выхода к морю и на глобальные рынки. Важно подчеркнуть существующие пробелы в сферах транзитной политики, строительства и обслуживания инфраструктур, содействия торговле, региональной интеграции, структурных экономических преобразований и содействию их развития», - сказал министр иностранных дел РА.
Он выразил надежду, что министерская встреча, организованная Арменией и ООН, а также дискуссии и новые идеи, возникшие в ходе нее, будут способствовать разработке нового плана действий.
«ПРООН располагает инструментами, опытом и сетью партнеров для развития сотрудничества между странами, не имеющими выхода к морю, и странами транзита и партнерами по развитию. В связи с этим мы подчеркиваем необходимость полной реализации торгового, транспортного и транзитного потенциала нашей группы стран, инклюзивной взаимосвязи путем продвижения качественной, устойчивой инфраструктуры, обеспечения доступного и равного использования транспортных сетей и содействия торговле. Управление ООН по наименее развитым странам, развивающимся странам, не имеющим выхода к морю, и малым островным развивающимся государствам играет ведущую роль в координации скоординированных действий ООН и мобилизации усилий международного сообщества и партнеров по развитию для удовлетворения потребностей нашей группы стран. Высоко оценивая проделанную офисом работу, хотел бы подчеркнуть необходимость укрепления его кадрового и финансового потенциала, давая возможность в полной мере и эффективно реализовать действия, вытекающие из его мандата», - сказал Арарат Мирзоян.