Հարավային Կովկասում հակամարտությունների էջը փակելու համար անհրաժեշտ է միջազգային գործընկերների ամուր, անկեղծ աջակցությունը․ Արարատ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հարավային Կովկասում ուժի կիրառման, հակամարտությունների էջը փակելու և արժանապատիվ խաղաղություն հաստատելու համար անհրաժեշտ է բոլոր հարևան երկրների հստակ հանձնառությունը և միջազգային գործընկերների ամուր, անկեղծ աջակցությունը:
Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ Էստոնիայի արտաքին գործերինախարար Մարգուս Ցահքնայի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ։
«Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի և իմ վերջին հանդիպումը կայացել է սեպտեմբերի 18-ին Նյու-Յորքում՝ ՄԱԿ գլխավոր ասամբլեայի 78-րդ նստաշրջանի ընթացքում՝ չհաշված երկու օր առաջ կարճատև զրույցը Բրյուսելում։ Ընդամենը երեք ամիս է անցել այդ հանդիպումից, սակայն տարածաշրջանում տեղի են ունեցել էական զարգացումներ։ Եթե սեպտեմբերին քննարկում էինք Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների, անվտանգության հարցերը, Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերացման հարցերը, ապա մեր հանդիպման հաջորդ իսկ օրը տեղի ունեցած իրադարձությունները՝ Ադրբեջանի հարձակումները Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ, էապես փոխեց պատկերը տարածաշրջանում։ Այսօր Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման հետևանքով գրեթե հայ չի մնացել, և ավելի քան 100 հազար Լեռնային Ղարաբաղի հայեր փախստական են դարձել ու ապաստան են գտել Հայաստանի Հանրապետությունում»,- ասաց Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ Կառավարությունը գործուն ջանքեր է գործադրում Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի առաջնային կարիքները հոգալու համար։
«Այստեղ ևս ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Էստոնիայի կառավարությանը փախստականների առաջնային անհրաժեշտության կարիքները հոգալու հարցում մեզ ցուցաբերած աջակցության համար։ Շատ խորհրդանշական է Էստոնիայի փախստականների խորհրդի կողմից երևանյան գրասենյակի հիմնումը, որը պաշտոնապես այսօր կբացվի։ Գնահատում ենք նաև տարածաշրջանում խաղաղություն ու կայունություն հաստատելու ուղղությամբ մեր ջանքերին աջակցող Էստոնիայի գործադիր և օրենսդիր մարմինների ներկայացուցիչների հայտարարությունները»,- ընդգծեց Միրզոյանը։
Խոսելով տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի մասին՝ Միրզոյանը նշեց, որ այժմ Հարավային Կովկասում ուժի կիրառման, հակամարտությունների էջը փակելու և արժանապատիվ խաղաղություն հաստատելու համար անհրաժեշտ է բոլոր հարևան երկրների հստակ հանձնառությունը և միջազգային գործընկերների ամուր, անկեղծ աջակցությունը:
«Կան, անշուշտ, մարտահրավերներ, կա բարդ պատմություն, բայց խաղաղության գործընթացում առաջ շարժվել հնարավոր է, եթե Ադրբեջանը ևս աներկբայորեն իր հավատարմությունը ցույց տա խաղաղության գործընթացին և հանրահռչակված սկզբունքներին, հստակ սահմանների փոխադարձ ճանաչմանը, տարածքային ամբողջականության ճանաչմանը՝ առանց երկիմաստությունների, ինչպես նաև հայտնի սկզբունքների հիման վրա տարածաշրջանային, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը և վերագործարկմանը: Այս առումով մենք կարևոր ենք համարում նաև «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը, որով հանդես է եկել Հայաստանը»,- ասաց Միրզոյանը։
ԱԳ նախարարը հիշեցրեց, որ վերը թվարկված սկզբունքները հավանության են արժանացել Գրանադայում քառակողմ հանդիպմանը ողջ միջազգային հանրության կողմից, և դրանք նույն այն սկզբունքներն են, որոնք արտացոլված են նաև ավելի վաղ՝ հուլիսին, ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հայտարարության մեջ, որը նա արել է ՀՀ վարչապետի, Ադրբեջանի նախագահի և իր եռակողմ հանդիպման արդյունքներով:

Closing chapter of conflicts in South Caucasus requires strong and sincere support from int’l community - FM
YEREVAN, DECEMBER 13, ARMENPRESS. Closing the chapter of conflicts and establishing dignified peace in the South Caucasus requires clear commitment of all neighboring countries and the international community’s strong and sincere support, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said at a joint press conference with Estonia’s Foreign Minister Margus Tsahkna.
“My last meeting with the Azerbaijani foreign minister took place on September 18 in New York during the 78th session of the UN General Assembly, except for a brief conversation in Brussels two days ago. Only three months have passed but significant developments have taken place in the region. In September we were discussing the issues of rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh, issues of lifting the illegal blockade of Lachin Corridor, but the developments that took place a day after our meeting, the Azerbaijani attacks against the people of Nagorno-Karabakh, significantly changed the picture in the region. Today there are almost no Armenians left in Nagorno-Karabakh as a result of the ethnic cleansing, and over 100,000 Armenians of Nagorno-Karabakh have become refugees and found shelter in Armenia,” Mirzoyan said.
Mirzoyan said the Armenian government is taking effective steps to meet the needs of the forcibly displaced persons of NK.
He thanked the government of Estonia for providing support for the refugees.
“The opening of the Yerevan office of the Estonian Refugee Council, which will take place today, is very meaningful. We also appreciate the statements by representatives of the executive and legislative bodies of Estonia supporting our efforts in the direction of establishing peace and stability in the region,” Mirzoyan said.
Mirzoyan said that advancing the peace process is possible if Azerbaijan shows unequivocal commitment to the process and the principles of mutual recognition of borders, recognition of territorial integrity without ambiguities, as well as unblocking of regional transport connections based on the well-known principles. “In this sense we attach importance to the Crossroads of Peace project developed by Armenia,” Mirzoyan said.
The FM said that the abovementioned principles have been supported by the entire international community, and are also reflected in the July statement made by Charles Michel, the President of the European Council.