Ադրբեջանն ազատ է արձակում 32 հայ զինծառայողների. ՀՀ և Ադրբեջանի համատեղ հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմը համատեղ հայտարարություն են տարածել։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, հայտարարության մեջ նշված է. «Հայաստանի Հանրապետությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը համակարծիք են, որ տարածաշրջանում վաղուց սպասված խաղաղության հասնելու պատմական հնարավորություն կա: Երկու պետությունները վերահաստատում են ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների հարգման հիման վրա հարաբերությունները կարգավորելու և խաղաղության պայմանագրի կնքմանը հասնելու իրենց մտադրությունը:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմի միջև բանակցությունների արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել երկու պետությունների միջև վստահության կառուցման ուղղությամբ շոշափելի քայլեր ձեռնարկելու մասին:
Առաջնորդվելով մարդասիրության արժեքներով, և որպես բարի կամքի դրսևորում, Ադրբեջանի Հանրապետությունն ազատ է արձակում 32 հայ զինծառայողների:
Հայաստանի Հանրապետությունն իր հերթին, առաջնորդվելով մարդասիրության արժեքներով, և որպես բարի կամքի դրսևորում, ազատ է արձակում 2 ադրբեջանցի զինծառայողների:
Որպես բարի կամքի քայլ` Հայաստանի Հանրապետությունն իր աջակցությունն է հայտնում ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Մասնակիցների կոնֆերանսի 29-րդ նստաշրջանը («COP29») հյուրընկալելու նպատակով Ադրբեջանի Հանրապետության ներկայացրած հայտին և հանում է իր թեկնածությունը: Հայաստանի Հանրապետությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը հույս են հայտնում, որ Արևելյան Եվրոպայի խմբի մյուս պետությունները նույնպես կաջակցեն հյուրընկալելու նպատակով Ադրբեջանի Հանրապետության ներկայացրած հայտին: Որպես բարի կամքի քայլ` Ադրբեջանի Հանրապետությունն իր աջակցությունն է հայտնում Արևելյան Եվրոպայի խմբի «COP»-ի բյուրոյին անդամակցելու համար առաջադրված` Հայաստանի Հանրապետության թեկնածությանը:
Հայաստանի Հանրապետությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը կշարունակեն իրենց քննարկումները վստահության կառուցման ավելի շատ միջոցառումների իրականացման վերաբերյալ՝ մոտ ապագայում կյանքի կոչելու համար, և կոչ են անում միջազգային հանրությանը`աջակցելու իրենց ջանքերին, որոնք կնպաստեն երկու պետությունների միջև փոխադարձ վստահության կառուցմանը և դրական ազդեցություն կունենան Հարավային Կովկասի ողջ տարածաշրջանի համար»:

YEREVAN, DECEMBER 7, ARMENPRESS.The staff of the Prime Minister of the Republic of Armenia and the administration of the President of the Republic of Azerbaijan has issued a joint statement, the office of the Prime Minister of Armenia said.
"The Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan share the view that there is a historical chance to achieve a long-awaited peace in the region. Two countries reconfirm their intention to normalize relations and to reach the peace treaty on the basis of respect for the principles of sovereignty and territorial integrity.
Following the talks between the Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia and the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan, an agreement has been reached on taking tangible steps towards building confidence between two countries.
Driven by the values of humanism and as a gesture of goodwill, the Republic of Azerbaijan releases 32 Armenian military servicemen.
In its turn, driven by the values of humanism and as a gesture of goodwill, the Republic of Armenia releases 2 Azerbaijani military servicemen.
As a sign of good gesture, the Republic of Armenia supports the bid of the Republic of Azerbaijan to host the 29th Session of the Conference of Parties (COP29) to the UN Framework Convention on Climate Change, by withdrawing its own candidacy. The Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan do hope that the other countries within the Eastern European Group will also support Azerbaijan’s bid to host. As a sign of good gesture, the Republic of Azerbaijan supports the Armenian candidature for Eastern European Group COP Bureau membership.
The Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan will continue their discussions regarding the implementation of more confidence building measures, effective in the near future and call on the international community to support their efforts that will contribute to building mutual trust between two countries and will positively impact the entire South Caucasus region."