«Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության իրագործման հարցում Հայաստանն ակնկալում է միջազգային գործընկերների աջակցությունը. Հարությունյանը՝ Մարագոսին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել էՀայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Արայիկ Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնելփոխգործակցության ակտիվացմանն ուղղված ջանքերի համար և հույս հայտնել, որ Եվրոպական միության հետհամագործակցությունը խորացնելու փոխադարձ հանձնառությունը նոր թափ կհաղորդիընթացիկ և սպասվող նախաձեռնությունների արագ կենսագործմանը:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարն, անդրադառնալովԼեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների խնդիրներին, կարևորել էԵվրոպական միության կողմիցփախստականների կարիքների հասցեագրմանն ուղղված շարունակական աջակցությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակելՀայաստանի և Եվրոպական միության միջևհամագործակցության ընթացքի և հեռանկարների վերաբերյալ,անդրադարձել տարածաշրջանային և անվտանգության զարգացումներին, Հայաստանի կառավարության կողմից նախաձեռնած բարեփոխումների ընթացքին: Այս համատեքստում, զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև ռազմավարական հաղորդակցությանը, այն որպես ինստիտուտ ներդնելու ու կայացնելու հրամայականին, դիտարկել՝Եվրոպական միությանլավագույն փորձն ուսումնասիրելու ու տեղայնացնելու հնարավորություններն ու մեխանիզմները:
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար,դեսպան Վասիլիս Մարագոսին«Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծըներկայացնելիս՝ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարընշել է, որտարածաշրջանային այս կարևոր նախաձեռնության իրագործման հարցում Հայաստանի կառավարությունն ակնկալում է բոլոր միջազգային գործընկերների գործուն աջակցությունը:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվելհամատեղ ջանքեր գործադրել Հայաստանի Հանրապետություն-Եվրոպական միությունընթացիկփոխգործակցությունն առավել արդյունավետ դարձնելու ուղղությամբ:

Armenia expects international support to implement Crossroads of Peace project – Arayik Harutyunyan to EU Ambassador
YEREVAN, DECEMBER 6, ARMENPRESS. Chief of Staff of the Prime Minister’s Office Arayik Harutyunyan has met with Head of the Delegation of the European Union to Armenia, AmbassadorVassilis Maragos.
Harutyunyan thanked Ambassador Maragos for the efforts aimed at intensifying partnership and expressed hope that the mutual commitment to deepen Armenia-EU cooperation will contribute to the swift implementation of expected initiatives, Harutyunyan’s office said in a readout.
Speaking about the problems of the forcibly displaced persons of Nagorno-Karabakh, Harutyunyan attached importance to the EU’s continuous support for addressing the needs of the refugees.
Harutyunyan and Maragos exchanged ideas about the course and prospects of cooperation between Armenia and the EU, and discussed the regional developments, security developments and the course of the reforms undertaken by the Armenian government. In this context, the sides discussed strategic communication, the imperative of introducing and developing it as an institution and looked into the opportunities and mechanisms for studying and localizing the best experience of the EU.
Chief of Staff Arayik Harutyunyan presented the Crossroads of Peace project to Ambassador Maragos and said that the government of Armenia expects effective support from all international partners in implementing this important regional initiative.
An agreement was reached to jointly make efforts to make the current Armenia-EU partnership more effective.