«Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության իրագործման հարցում Հայաստանն ակնկալում է միջազգային գործընկերների աջակցությունը. Հարությունյանը՝ Մարագոսին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել էՀայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Արայիկ Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնելփոխգործակցության ակտիվացմանն ուղղված ջանքերի համար և հույս հայտնել, որ Եվրոպական միության հետհամագործակցությունը խորացնելու փոխադարձ հանձնառությունը նոր թափ կհաղորդիընթացիկ և սպասվող նախաձեռնությունների արագ կենսագործմանը:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարն, անդրադառնալովԼեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների խնդիրներին, կարևորել էԵվրոպական միության կողմիցփախստականների կարիքների հասցեագրմանն ուղղված շարունակական աջակցությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակելՀայաստանի և Եվրոպական միության միջևհամագործակցության ընթացքի և հեռանկարների վերաբերյալ,անդրադարձել տարածաշրջանային և անվտանգության զարգացումներին, Հայաստանի կառավարության կողմից նախաձեռնած բարեփոխումների ընթացքին: Այս համատեքստում, զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև ռազմավարական հաղորդակցությանը, այն որպես ինստիտուտ ներդնելու ու կայացնելու հրամայականին, դիտարկել՝Եվրոպական միությանլավագույն փորձն ուսումնասիրելու ու տեղայնացնելու հնարավորություններն ու մեխանիզմները:
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար,դեսպան Վասիլիս Մարագոսին«Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծըներկայացնելիս՝ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարընշել է, որտարածաշրջանային այս կարևոր նախաձեռնության իրագործման հարցում Հայաստանի կառավարությունն ակնկալում է բոլոր միջազգային գործընկերների գործուն աջակցությունը:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվելհամատեղ ջանքեր գործադրել Հայաստանի Հանրապետություն-Եվրոպական միությունընթացիկփոխգործակցությունն առավել արդյունավետ դարձնելու ուղղությամբ:

В реализации инициативы «Перекресток мира» Армения ожидает поддержки международных партнеров: глава Аппарата премьера
Руководитель Аппарата премьер-министра РА Араик Арутюнян принял главу делегации Европейского Союза в Армении, посла Василиса Марагоса.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение Аппарата премьер-министра, Араик Арутюнян поблагодарил за усилия, направленные на активизацию сотрудничества, и выразил надежду, что обоюдное стремление к углублению сотрудничества с Евросоюзом придаст новый импульс скорейшей реализации текущих и будущих инициатив.
Глава Аппарата премьер-министра, коснувшись проблем вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, подчеркнул постоянную поддержку Евросоюза, направленную на удовлетворение потребностей беженцев.
Собеседники обсудили ход и перспективы сотрудничества между Арменией и Европейским Союзом, коснулись развития региона и его безопасности, а также хода реформ, инициированных правительством Армении. В этом контексте они коснулись и стратегической коммуникации, необходимости ее внедрения и становления в качестве института, рассмотрели возможности и механизмы изучения и применения передового опыта Европейского союза.
Представляя проект «Перекресток мира» главе делегации Евросоюза в Армении, послу Василису Марагосу, руководитель Аппарата премьер-министра отметил, что правительство Армении рассчитывает на активную поддержку всех международных партнеров в реализации этого важного проекта.
Была достигнута договоренность о совместных усилиях по повышению эффективности сотрудничества между Республикой Армения и Европейским Союзом.