Հայաստանը շատ ակտիվ է կլիմայական գլոբալ մարտահրավերները հաղթահարելու գործում․ Հակոբ Սիմիդյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանն արդյունավետ է համարում ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության 28-րդ համաժողովին (COP 28) Հայաստանի պատվիրակության մասնակցությունը և հույս հայտնում, որ դրա կոնկրետ արդյունքներն առաջիկայում կերևան։
Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում էր նաև ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը, նոյեմբերի 30-ից դեկտեմբերի 2-ը Դուբայում էր, որտեղ մասնակցել է ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության 28-րդ համաժողովին։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում, ամփոփելով Հայաստանի պատվիրակության այցը, Հակոբ Սիմիդյանն ընդգծեց, որ հագեցած աշխատանքային գրաֆիկ են ունեցել։ «Համաժողովում Հայաստանի պատվիրակության աշխատանքային գրաֆիկը բավականին հագեցած էր, առաջին հերթին նախագահի օրակարգն էր հագեցած, որում ընդգրկված էին նաև բնապահպանական հիմնախնդիրներին անդրադարձեր։
HM2_5758.JPG (646 KB)
Իմ օրակարգը նույնպես բավականին ակտիվ և հագեցած էր։ Միջազգային գործընկերների հետ երկկողմ և ընդլայնված հանդիպումների ընթացքում քննարկել ենք համատեղ իրականացվող ծրագրերի ընթացքը և նոր ծրագրեր մեկնարկելու հնարավորությունները: COP 28-ում, կարծես, որոշակի ամփոփում կար արդեն արված աշխատանքների։ Հաշվի առնելով աշխարհում առկա նոր մարտահրավերները, պատերազմները, որոնք նոր խնդիրներ են առաջ բերում նաև շրջակա միջավայրի ոլորտում, կարևոր էր, որ պետությունների առաջնորդներն այս հարթակում կարողանային նոր հնարավորություններ գտնել՝ միավորելու ջանքերը և կլիմայական հիմնախնդիրներին լուծումներ տալու»,- ասաց Սիմիդյանը։
Անդրադառնալով կլիմայի փոփոխության դեմ գլոբալ պայքարում Հայաստանի կողմից ձեռնարկվող քայլերին՝ նախարարը նշեց, որ Հայաստանը հանձնառություն ունի մինչև 2030 թվականը 1990 թվականի համեմատ 40 տոկոսով կրճատել ջերմոցային գազերի արտանետումները։ Նրա խոսքով՝ վերջնական փուլում է գտնվում մինչև 2050 թվականը ջերմոցային գազերի արտանետումների կրճատման ռազմավարությունը, և, հավանաբար, մինչև տարեվերջ այն կներկայացվի կառավարության հաստատմանը։
Նախարարը նաև հայտնեց, որ Կլիմայի մասին օրենք են մշակում, որի շուրջ աշխատանքն ընթացքի մեջ է։ «Մենք այս ուղղություններով նաև COP 28-ում քննարկումներ ունեցանք միջազգային մեր գործըներների հետ։ Հայաստանը կլիմայական գլոբալ մարտահրավերների հաղթահարման գործում շատ ակտիվ է, և այս երկու օրերի ընթացքում էլ բանակցություններ, զրույցներ ենք ունեցել, նոր ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունների և տեսանելի արդյունքներ գրանցելու շուրջ։
HM2_7522.JPG (564 KB)
Հակոբ Սիմիդյանը COP 28-ի շրջանակներում հանդիպումներ է ունեցել Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի Երկրների համագործակցության հարցերով տնօրեն Կարոլինա Ֆուենտեսի, Հարմարվողականության հիմնադրամի ղեկավար Միկո Օլիկայնենի, ԱՍԳ Գործընկերության աջակցման գրասենյակի գլոբալ տնօրեն Պաբլո Վիեյրայի և Երկրների ներգրավվածության հարցերով տնօրեն Մարիանա Պանունսիո-Ֆելդմանի, Անապատացման դեմ պայքարի» կոնվենցիայի (UNCCD) COP15 նախագահ Ալիան Ռիչարդ Դոնվահիի և մի շարք միջազգային գործընկերների հետ։
Գործընկերներից շատերին նախարարը հրավիրել է այցով գտնվել Հայաստանի Հանրապետությունում և տեղում ծանոթանալու ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին ու ծրագրերին։

Армения очень активна в преодолении глобальных климатических проблем: министр окружающей среды РА
Министр окружающей среды Армении Акоп Симидян назвал участие армянской делегации в 28-й конференции участников Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP 28) эффективным и выразил надежду, что ее конкретные результаты будут видны в ближайшем будущем.
Делегация, возглавляемая президентом Армении Ваагном Хачатуряном, в составе которой был министр окружающей среды Республики Армения Акоп Симидян, с 30 ноября по 2 декабря находилась в Дубае для участия в 28-й конференции участников Рамочной конвенции ООН по изменению климата.
Подводя итоги участия армянской делегации, Акоп Симидян в беседе с «Арменпресс» подчеркнул, что у них был плотный рабочий график. «График работы армянской делегации на конференции был достаточно насыщенным, прежде всего, насыщенной была повестка дня президента, касающаяся и вопросов экологии.
HM2_5758.JPG (646 KB)
Моя повестка дня также была достаточно активной и насыщенной. В ходе двусторонних и расширенных встреч с международными партнерами мы обсудили ход совместно реализуемых проектов и возможности запуска новых проектов. На COP 28 был подведен определенный итог уже проделанной работы. Принимая во внимание новые вызовы в мире, войны, которые также приносят новые проблемы в области экологии, важно было, чтобы лидеры государств смогли найти на этой площадке новые возможности для объединения усилий и поиска решений климатических проблем», - заметил Симидян.
Касаясь шагов, предпринятых Арменией в глобальной борьбе с изменением климата, министр отметил, что Армения привержена сокращению выбросов парниковых газов к 2030 году на 40 % по сравнению с 1990 годом. По его словам, стратегия по сокращению выбросов парниковых газов до 2050 года находится на завершающей стадии и, вероятно, до конца года будет представлена ​​на утверждение правительству.
HM2_7522.JPG (564 KB)
Министр также сообщил, что разрабатывается закон о климате, работа над которым уже ведется. «На COP 28 мы обсуждали эти направления и с нашими международными коллегами. Армения очень активна в преодолении глобальных климатических проблем, и в течение этих двух дней мы провели переговоры и обсуждения о возможностях реализации новых программ и достижении видимых результатов.
Акоп Симидян в рамках COP 28 провел встречи с Каролиной Фуэнтес, директором по сотрудничеству стран Зеленого климатического фонда, Мико Оликайненом, главой Фонда адаптации, Пабло Виейрой, глобальным директором офиса поддержки партнерства ASG, Марианой Панунсио-Фельдман, директором по взаимодействию стран, с президентом Конвенции По борьбе с опустыниванием COP15 (UNCCD) Алианом Ричардом Донахи и с другими международными партнерами.
Министр пригласил многих своих коллег посетить Республику Армения и ознакомиться с реализуемыми в этой сфере реформами и программами.