Հայաստանում կստեղծվի արհեստական բանականության սուպերհամակարգչային կենտրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կստեղծվի տարածաշրջանում առաջին արհեստական բանականության սուպերհամակարգչային կենտրոնը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր պաշտոնական էջում գրել է ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը:
Կենտրոնի ստեղծման ֆինանսավորումը կկազմի 3,5 մլրդ ՀՀ դրամ (շուրջ 8,5 մլն ԱՄՆ դոլար)։ Այն առաջինը կլինի մեր տարածաշրջանում, և հիմնված է ամենաժամանակակից տեխնոլոգիաների վրա։
«Այս ծրագիրը ՀՀ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և NVIDIA ընկերության հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ջենսեն Հուանգի՝ ապրիլի 21-ին Երևանում տեղի ունեցած հանդիպմանն արձանագրված առաջնահերթության իրականացումն է։
Որպես ԱԺ նախագահի տեղակալ՝ արհեստական բանականության սուպերհամակարգչային կենտրոնի ծրագիրն առաջարկել եմ ընդունել 2024 բյուջեի մասին օրենքի նախագծում, որը քիչ առաջ հաստատվեց Կառավարության նիստում, և շուտով կքննարկվի Ազգային ժողովում»,- գրել է նա։
Արշակյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր այն անձանց, գիտնականներին, ձեռներեցներին, պետական պաշտոնյաներին, ովքեր մասնակցել են ծրագրի նախապատրաստական աշխատանքներին։

В Армении будет создан суперкомпьютерный центр искусственного интеллекта
В Армении будет создан первый в регионе суперкомпьютерный центр искусственного интеллекта. Как передает «Арменпресс», об этом на своей официальной странице в Facebook сообщл вице-спикер НС Акоп Аршакян.
На его создание намечается потратить 3,5 млрд драмов (около 8,5 млн долларов США). Он будет первым в нашем регионе и будет основан на самых современных технологиях.
«Эта программа является реализацией первоочередной задачи, зафиксированной на встрече премьер-министра РА Никола Пашиняна и основателя и генерального директора компании NVIDIA Дженсена Хуанга, которая состоялась 21 апреля в Ереване.
Я как заместитель председателя НС предложил включить программу суперкомпьютерного центра искусственного интеллекта в проект Закона о бюджете на 2024 год, который недавно был одобрен на заседании правительства, и в ближайшее время будет обсужден в Национальном собрании», - написал он.
Акоп Аршакян поблагодарил всех тех людей, ученых, предпринимателей, государственных чиновников, которые участвовали в подготовке проекта.