Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի նկատմամբ որևէ պատժամիջոց չի կիրառվում․ ընկերության հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը հավաստիացնում է, որ ընկերության նկատմամբ որևէ պատժամիջոց չի կիրառվում։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ընկերությունն այդ մասին հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ նախկինում ընկերության իրական շահառու Գլեբ տրոցենկոն այլևս չի հանդիսանում իրական շահառու, քանի որ 2023 թվականի հոկտեմբերին նա օտարել է իր ամբողջ բաժնեմասը։
«Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան հիմնադրված և գործող «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ն (այսուհետ՝ «Ընկերություն»), սույնով հայտնում է, որ ոչ Ընկերությունը, ոչ Ընկերության բաժնետերերը կամ իրական շահառուները սույն հայտարարության հրապարակման օրվա դրությամբ ընդգրկված չեն պատժամիջոցներ կիրառող որևէ իրավասու մարմնի կողմից հրապարակվող որևէ ցուցակում և Ընկերության նկատմամբ կիրառելի չէ որևէ միջազգային պատժամիջոց:
Նախկինում Ընկերության իրական շահառու պարոն Գլեբ Տրոցենկոն այլևս չի հանդիսանում իրական շահառու՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Ընկերությունում իր անուղղակի ամբողջ բաժնեմասի օտարման հետևանքով: Ներկայում պարոն Տրոցենկոյի և Ընկերության միջև որևէ հարաբերություն առկա չէ:
Ընկերության իրական շահառուների մասին ամփոփ տեղեկատվությունը հասանելի է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի պաշտոնական կայքում։ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ն հավատարիմ է մնում թափանցիկ կորպորատիվ կառավարման իր հանձնառությանը, և օրենքով սահմանված կարգով պարբերաբար իրական շահառուների մասին հայտարարագրերի հրապարակումը ընդգծում է ընկերության շարունակական ջանքերը՝ ապահովելու գործարար վարքագծի ամենաբարձր չափանիշները»,- ասված է հայտարարության մեջ:

В отношении Зангезурского медно-молибденового комбината нет никаких санкций: заявление компании
В Зангезурском медно-молибденовом комбинате заверили, что никаких санкций в отношении предприятия не применяется. Как передает «Арменпресс», компания распространила об этом заявление, отметив, что Глеб Троценко, реальный бенефициар компании в прошлом, больше не является им, в связи с отчуждением всех принадлежащих ему косвенных акций в Компании в октябре 2023 года. «Арменпресс» ниже приводит заявление компании.
«ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» (далее - «Компания»), созданное и действующее в соответствии с законодательством Республики Армения, настоящим заявляет, что ни Компания, ни акционеры или конечные бенефициарные владельцы Компании на дату настоящего заявления не включены ни в какие санкционные списки соответствующих санкционных органов, и никакие международные санкции не применимы к Компании.
Г-н Глеб Троценко, ранее занимавший позицию бенефициарного владельца в Компании, больше не имеет такого статуса в связи с отчуждением всех принадлежащих ему косвенных акций в Компании 27 октября 2023г. В настоящее время между г-ном Троценко и Компанией нет каких-либо взаимоотношений.
Полная информация о конечных бенефициарных владельцах Компании доступна на официальном сайте Государственного регистра юридических лиц Министерства юстиции Республики Армения по следующей ссылке: https://www.e-register.am/am/companies/1501219/declaration/09d58b41-5083-4abd-86c6-179b7740531d
ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» следует своей приверженности транспарентному корпоративному управлению, и периодическая публикация в установленном законом порядке деклараций о конечных бенефициарных владельцах подчеркивает непрерывные усилия Компании по поддержанию самых высоких стандартов делового поведения».