Հայաստանն Ադրբեջանին առաջարկել է սահմանազատման հանձնաժողովների նիստ անցկացնել պետական սահմանին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանն Ադրբեջանին առաջարկել է սահմանազատման հանձնաժողովների նիստ անցկացնել երկու երկրների միջև պետական սահմանին՝ արձագանքելով խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունները շարունակելու համար պետական սահմանին հանդիպում անցկացնելու Ադրբեջանի առաջարկին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Հայաստանի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել՝ արձագանքելով Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի՝ նոյեմբերի 21-ի հայտարարությանը։
«Հայկական կողմը, ևս մեկ անգամ վերահաստատելով Հայաստանի քաղաքական կամքը՝ ջանքեր գործադրելու Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման և Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության հաստատման ուղղությամբ, նոյեմբերի 21-ին ադրբեջանական կողմին է փոխանցել հարաբերությունների կարգավորման մասին համաձայնագրի իր՝ թվով 6-րդ խմբագրությունը։
Հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ մինչ Հայաստանն ադրբեջանական վերջին առաջարկները ստանալուց հետո դիտարկում էր դրանք և պատրաստակամ էր շարունակել պայմանագրի նախագծի շուրջ բանակցությունները՝ չնայած ԼՂ-ում ծանր շրջափակման հետևանքով օրեցօր սրվող մարդասիրական ճգնաժամին, Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ին լայնածավալ ռազմական հարձակում իրականացրեց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ, որը հանգեցրեց ԼՂ ողջ հայ բնակչության բռնի տեղահանման։
Հաջորդիվ, շարունակելով բացահայտ կերպով արհամարհել խաղաղության գործընթացին վերադառնալու հնարավորությունը և այդ ուղղությամբ միջազգային գործընկերների ջանքերը, ադրբեջանական կողմը չմասնակցեց նախ Եվրոպական քաղաքական համայնքի շրջանակներում Գրանադայում, ապա Բրյուսելում երկրների ղեկավարների մակարդակով հանդիպումներին, թեև այդ հնգակողմ և եռակողմ հանդիպումները նախապես համաձայնեցված էին:
Հայկական կողմը շարունակել է աշխատանքները համաձայնագրի տեքստի շուրջ և առավել արդյունավետ է համարել դրանք ներկայացնել Ադրբեջանին հենց ենթադրվող հանդիպումների ընթացքում։ Այնուամենայնիվ, բանակցային գործընթացը փակուղի մտցնելու և մեր տարածաշրջանում տևական խաղաղության հասնելու փորձերը կանխելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետությունը կառուցողականորեն փոխանցել է համաձայնագրի վերաբերյալ իր դիտարկումները և, ինչպես բազմիցս նախկինում, ապացուցել է, որ պատրաստ է կրկին ներգրավվել բանակցություններում՝ որպես ուղենիշ ունենալով՝
միմյանց տարածքային ամբողջականության՝ առանց երկիմաստությունների փոխադարձ ճանաչումը և հարգումը,
համաձայն Ալմա-Աթայի հռչակագրի և խորհրդային ամենաթարմ լեգիտիմ քարտեզների հիման վրա հետագա սահմանազատման գործընթացի իրականացումը,
պետությունների ինքնիշխանության ու իրավազորության լիակատար հարգման և հավասարության ու փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա տարածաշրջանի ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը։
Հայկական կողմը շարունակում է կարծել, որ չնայած բոլոր բարդություններին և մարտահրավերներին՝ կա երկու երկրների միջև խաղաղության հաստատման իրական հնարավորություն, որը կարող է իրացվել երկուստեք քաղաքական կամքի առկայության պարագայում: Հայկական կողմը շարունակում է դրսևորել այդ կամքը: Այդ կամքի արտահայտություններից է նաև այն, որ Հայաստանն Ադրբեջանին առաջարկել է սահմանազատման հանձնաժողովների նիստ անցկացնել երկու երկրների միջև պետական սահմանին»:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն այս հայտարարությամբ արձագանքել է Ադրբեջանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության հայտարարությանը, որով Ադրբեջանը Հայաստանին առաջարկել էր խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունները շարունակելու համար հանդիպում անցկացնել երկու երկրների միջև պետական սահմանին։

YEREVAN, NOVEMBER 22, ARMENPRESS. Armenia has offered Azerbaijan to convene a session of the delimitation commissions on the state border, the Foreign Ministry said in a statement Wednesday.
The Foreign Ministry issued a statement in response to the Azerbaijani Foreign Ministry's statement of November 21.
"The Armenian side, once again reaffirming the political will of Armenia to make efforts towards the normalization of relations with Azerbaijan and the establishment of peace and stability in the South Caucasus, on November 21, sent to the Azerbaijani side its 6th edition of the agreement on the normalization of relations.
We consider it necessary to remind that Armenia, after receiving the latest proposals from Azerbaijan, was in the process of reviewing them and had willingness to continue negotiations on the draft agreement, despite the deteriorating day by day humanitarian crisis resulting from the dire blockade in Nagorno-Karabakh. On September 19, Azerbaijan carried out a large-scale military attack against the people of Nagorno-Karabakh, which resulted in the forced displacement of the entire Armenian population of Nagorno-Karabakh.
Afterwards, continuing to openly ignore the possibility of returning to the peace process and the efforts of international partners in that direction, the Azerbaijani side did not participate in the meetings at the level of heads of states first in Granada within the framework of the European political Community, and then in Brussels, despite the fact that these five-party and trilateral meetings were agreed in advance.
The Armenian side continued working on the text of the agreement and considered it more effective to present it to the Azerbaijani side during the scheduled meetings. However, in order to prevent attempts to deadlock the negotiation process and aimed at achieving lasting peace in our region, the Republic of Armenia constructively sent its comments on the draft agreement. As demonstrated numerous times before, Armenia proved its readiness to resume engagement in the negotiations, guided by the following principles:
- mutual recognition of each other's territorial integrity without any ambiguity and respect for it,
- future delimitation process on the basis of the Alma-Ata Declaration and the most recent legitimate maps of the Soviet Union,
- unblocking of the regional communications on the basis of full respect for the sovereignty and jurisdiction of states and the principles of equality and reciprocity.
The Armenian side continues to believe that, despite all the difficulties and challenges, there is a real chance of establishing peace between the two countries, which can be implemented if both sides have political will. The Armenian side continues to demonstrate such will. One of its manifestations is that Armenia proposed to Azerbaijan to hold a meeting of the delimitation commission on the state border between the two countries," the foreign ministry said.