ՀՀ վարչապետն ընդունել է Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիայի անդամ ՀԿ-ների ներկայացուցիչներին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիայի անդամ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է ներկաներին և կարևորել կանանց նկատմամբ բռնության հետ կապված խնդրի քննարկումը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ հարցը ՀՀ կառավարության համար կարևոր է մի քանի պատճառներով, ընդ որում, թվարկման հերթականությունը չպիտի ընկալվի որպես հիշատակում ըստ կարևորության:
«Առաջինը, բռնությունը դեմ է մեր գաղափարախոսությանը, այսինքն` մեր գաղափարախոսությունը դեմ է բռնությանը: Երկրորդն, ընդհանուր առմամբ, մարդու իրավունքների պաշտպանության մակարդակը և վիճակը շատ կարևոր քաղաքական առաջնահերթություն է մեր Կառավարության համար: Պիտի ընդգծեմ, որ այս թեման երբեմն լրացուցիչ կոնտեքստներ է ստանում` քաղաքական, ընդհուպ աշխարհաքաղաքական և միջազգային կոնտեքստ, ինչի հետ կապված յուրաքանչյուրն իր բացատրությունը և հիմնավորումն ունի:
Բայց ուզում եմ անկեղծ ասել, որ մեզ համար հարցը կարևորվում է հատկապես հետևյալ տրամաբանությամբ` առանց նսեմացնելու մյուս բոլոր նրբությունները, որոնք կարող են գոյություն ունենալ: 2024 թվականի պետական բյուջեի քննարկումների ժամանակ իմ եզրափակիչ ելույթում ընդգծեցի, որ Հայաստանի Հանրապետության պետական շահը, իմ և մեր ընկալմամբ, Հայաստանի տնտեսական զարգացումն է և ընդհանրապես զարգացումը:
Վերջերս Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեն հրապարակեց Հայաստանի բնակչության կազմի վերաբերյալ վիճակագրություն: Մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանում բնակչության 53 տոկոսը կանայք են, 47 տոկոսը` տղամարդիկ, ինչպես նաև աշխատանքային ռեսուրսների 54 տոկոսը կանանց են, 46 տոկոսը` տղամարդկանց: Այս առումով, մեր վերլուծությունը հետևյալն է. Հայաստանի բնականոն զարգացումն ապահովելու համար մենք պետք է այլոց շարքում, այդ թվում` պայմաններ ստեղծենք, որպեսզի կանանց ներուժը` տնտեսական, հանրային և հնարավոր բոլոր ուղղություններով ինքնաարտահայտվելու, պետության զարգացման գործին ներգրավվելու լիարժեք հնարավորություն ունենա: Նման պայմաններ ապահովելն էական է մեր երկրի հետագա զարգացման տեսակետից:
Իհարկե, առանց նսեմացնելու այլ մնացած շերտերը և ենթաշերտերը, որոնք հաճախ ակնհայտ են ու հաճախ են քննարկվում: Իմ փորձառությունը, այն իմաստով, որ մի շարք դեպքերում խնդրի հետ առնչվել եմ` ամենատարբեր զեկույցների, փաստաթղթերի և կոնկրետ իրավիճակների հանդիպելու ընթացքում, այս տեսանկյունից եթե նայեմ հարցը, պիտի արձանագրեմ, որ կանանց նկատմամբ բռնությունն առանցքային խոչընդոտներից մեկն է` նրանց տնտեսական և հանրային ակտիվությունն ապահովելու գործում: Նաև սա է պատճառը, որ ցանկացա այսօր հանդիպել ահա այսպիսի ներկայացուցչական կազմով` նախ ընդգծելու թեմայի կարևորությունը, ապա նաև հենց այս դիտանկյունը և կոնտեքստն այն ըմբռնմամբ, որ իմ կարծիքով` երբեմն այս հանգամանքը վրիպում է ուշադրությունից կամ չի ընդգծվում»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` շատ դեպքերում փորձ է արվում թեմային տալ բոլորովին այլ ենթատեքստ՝ փորձ անելով հիմնավորել, թե այս թեմայի քննարկումներով հարված է հասցվում մեր ավանդական արժեքներին, ավանդական պատկերացումներին:
«Բայց նաև պիտի ասեմ, որ կտրականապես համաձայն չեմ նման ըմբռնումների և ընկալումների հետ, որովհետև, եթե նույնիսկ որևէ մեկը գտնում է, որ բռնությունը, այդ թվում` ընտանիքում և կենցաղում, կարևոր ավանդույթ է, ուրեմն պետք է արձանագրել, որ այն վատ ավանդույթ է և պետք է այն հաղթահարել:
Ուրախ կլինեմ լսել ձեր դիտարկումները և արձանագրել, թե հատկապես ինչ արդյունքի կամ եզրակացության հետևից եք եկել այսօրվա հանդիպմանը»,- նշել է վարչապետը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են կանանց նկատմամբ բռնության կանխարգելմանը, այդ ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող քայլերին՝ արդեն իսկ իրականացված օրենսդրական փոփոխություններին, կանանց խնդիրներին և դրանց լուծման հնարավոր քայլերին վերաբերող հարցեր:
Կոալիցիայի անդամները շեշտել են վերջին տարիներին կանանց նկատմամբ բռնության կանխարգելմանն ուղղված լավարկումները և կարևորել դրանց շարունակականությունը: Քննարկվել են նաև քաղհասարակության հետ փոխգործակցության հետագա ձևաչափերը:

Никол Пашинян принял представителей общественных организаций - членов Коалиции против насилия в отношении женщин
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян принял представителей неправительственных организаций, входящих в Коалицию против насилия в отношении женщин.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение Аппарата премьер-министра, Никол Пашинян приветствовал присутствующих и подчеркнул важность обсуждения проблемы насилия в отношении женщин. Никол Пашинян подчеркнул, что вопрос важен для правительства РА по нескольким причинам, причем порядок перечисления не следует воспринимать как степень важности.
«Во-первых, насилие против нашей идеологии, то есть наша идеология против насилия. Во-вторых, уровень и состояние защиты прав человека в целом является очень важным политическим приоритетом для нашего правительства. Должен подчеркнуть, что эта тема иногда получает дополнительные контексты: политический, вплоть до геополитического, и международный аспект, и каждый из них имеет свое объяснение и обоснование.
Но хочу сказать со всей честностью, что для нас этот вопрос особенно важен по следующей логике, не умаляя при этом всех остальных нюансов, которые могут быть. В своем заключительном выступлении во время обсуждения государственного бюджета на 2024 год я подчеркнул, что государственным интересом Республики Армения, в моем и нашем понимании, является экономическое развитие Армении и развитие в целом.
Недавно Статистический комитет Армении опубликовал статистику о составе населения Армении. Мы видим, что 53 % населения Армении - женщины, 47 % - мужчины. 54 % трудовых ресурсов составляют женщины, 46 % - мужчины. В этом отношении наш анализ заключается в следующем. Чтобы обеспечить нормальное развитие Армении, мы должны, среди прочего, создать такие условия, чтобы потенциал женщин имел полную возможность проявить себя в экономическом, общественном и всех возможных направлениях, быть вовлеченным в развитие государства. Обеспечение таких условий необходимо с точки зрения дальнейшего развития нашей страны.
Разумеется, не умаляя других слоев и подслоев, которые часто очевидны и часто обсуждаются. Мой опыт, в том смысле, что я в ряде случаев сталкивался с проблемой во всевозможных отчетах, документах и конкретных ситуациях, и когда я смотрю на вопрос с этой точки зрения, я должен признать, что насилие в отношении женщин является одним из ключевых препятствий в обеспечении их экономической и общественной деятельности. В этом также причина того, что я хотел встретиться сегодня в таком представительном составе, чтобы подчеркнуть важность темы, а затем и этот аспект и контекст с тем пониманием, что, по моему мнению, иногда это обстоятельство ускользает от внимания или не подчеркивается », - сказал премьер-министр.
По мнению Никола Пашиняна, во многих случаях делается попытка придать теме совершенно другой подтекст, пытаясь обосновать, что обсуждение этой темы наносит удар по нашим традиционным ценностям, традиционным представлениям.
«Но должен также сказать, что категорически не согласен с подобными восприятиями, поскольку, даже если кто-то считает, что насилие, в том числе в семье и быте, является важной традицией, то нужно констатировать, что это плохая традиция и ее нужно преодолеть.
Буду рад услышать ваши наблюдения и зафиксировать, к какому результату или заключению вы пришли на сегодняшней встрече», - сказал премьер-министр.
Были обсуждены вопросы, связанные с предотвращением насилия в отношении женщин, шаги, предпринятые правительством РА в этом направлении, уже реализованные законодательные изменения, проблемы женщин и возможные шаги по их решению.
Члены коалиции подчеркнули прогресс, достигнутый в последние годы в предотвращении насилия в отношении женщин, и подчеркнули важность их продолжения. Обсуждались также дальнейшие форматы взаимодействия с гражданским обществом.