ԱՄՆ պետդեպը զեկույց է պատրաստում Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետական դեպարտամենտը զեկույց է պատրաստում Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում «Լեռնային Ղարաբաղի ապագան» թեմայով լսումների ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ պետական դեպարտամենտի Եվրոպայի և Եվրասիական տարածաշրջանի հարցերով բյուրոյի քարտուղարի տեղակալ Ջեյմս Օ-Բրայենը։ «Ցանկանում եմ հանձնաժողովին տեղեկացնել, որ պետքարտուղարի հանձնարարությամբ համապարփակ և թափանցիկ զեկույց ենք պատրաստում, թե ինչ է տեղի ունեցել այնտեղ, ոչ միայն այս օրերին, այլ նաև դրանից ամիսներ առաջ»,- ասել է Օ-Բրայենը։
Նա հստակեցրել է, որ դրա համար ներգրավել են անկախ հետաքննողների, կան իրենց հետաքննողները, ինչպես նաև տեղեկություններ կան միջազգային ոչ կառավարական կազմակերպություններից և այլ հետաքննողներից։ Նա հետաքննության համար ժամկետներ չի նշել, սակայն վստահեցրել է, որ բաց կլինեն իրենց հավաքած տեղեկատվությամբ կիսվելու առումով։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղից ավելի քան 100 հազար մարդու բռնի տեղահանմանը՝ Օ-Բրայենը նշել է, որ իրենք պնդում են, որ այդ մարդիկ պետք է ամբողջական հասանելիություն ունենան այդ տարածքին (խմբ․ Լեռնային Ղարաբաղ), նրանց սեփականությունը, մշակույթը պետք է պաշտպանված լինի։ Նրա խոսքով՝ մարդիկ պետք է համապատասխան տեղեկատվություն ստանան, որպեսզի կարողանան ընտրություն կատարել իրենց ապագայի վերաբերյալ և իմանան, որ իրական հնարավորություն կունենան Լեռնային Ղարաբաղ վերադառնալու և այնտեղ լավ ապրելու, եթե նման որոշում կայացնեն։

YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. The United States is developing a record of what happened in Nagorno-Karabakh and is working on support for Armenia, James O’Brien, Assistant Secretary at the U.S. Department of State’s Bureau of European and Eurasian Affairs, announced during a congressional hearing on Wednesday, RFE/RL’s Armenian service reported.
During the hearing on “The Future of Nagorno-Karabakh” held by the U.S. House Foreign Affairs Committee’s Subcommittee on Europe, James O’Brien noted that the subject of investigation is not only what happened in Nagorno-Karabakh during September when the region’s virtually entire ethnic Armenian population fled their homes within a matter of days after a lightening military operation launched by Azerbaijan, but also during the months preceding it.
“We have commissioned independent investigators, we have our own investigators working in the field. There is information available from international non-governmental organizations and other investigators. And as we develop the record of what happened, we will be completely open about what we are finding. I can’t put a timeline on this investigation, but we will inform you as we go forward,” RFE/RL’s Armenian service quoted O’Brien as saying.
“The second thing we are working on is support for Armenia… I am very impressed by the Armenian government’s commitment to reforms and diversifying relationships that it has – economic, political, energy and security – particularly in the Trans-Atlantic community. And I think we owe it to the people of Armenia to help them through this difficult situation so that those choices they have made very bravely are able to help them to make them have a more secure, stable and prosperous future,” the U.S. diplomat added.
Speaking on behalf of the Department of State, O’Brien said that Washington insists that Nagorno-Karabakh Armenians have complete access to the territory, on the protection of the property and culture and that they receive adequate information “so that they can make real choice about their future.”