Մեկ նամականիշով նոր գեղաթերթիկ՝ նվիրված «Հայկական կինոյի հիմնադրման 100-ամյակ» թեմային
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Հայկական կինոյի հիմնադրման 100-ամյակ» թեմային նվիրված մեկ նամականիշով գեղաթերթիկ է շրջանառության մեջ դրվել 2023 թվականի նոյեմբերի 15-ին :
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀայՓոստ-ի տարածած հաղորդագրությունից, մեկ նամականիշով գեղաթերթիկի մարումն իրականացրել են Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության փոստի բաժնի ղեկավար Ծովինար Գալստյանը, «ՀայՓոստ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Արայիկ Աբրահամյանը, Հայաստանի կինոգործիչների միության նախագահ Հարություն Խաչատրյանը, Ֆիլատելիստների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը, Ֆիլատելիստների հայկական ասոցիացիայի փոխնախագահ Հայկ Դեմոյանը:
HayPost-photo 1.jpg (670 KB)
800 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով գեղաթերթիկի նամականիշի վրա պատկերված է «Հայֆիլմ» կինոստուդիայի լոգոտիպը, իսկ գեղաթերթիկի ձախ հատվածում պատկերված է կինոխցիկը, ինչպես նաև՝ «100-ԱՄՅԱԿ» և «ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԿԻՆՈ» գրառումները՝ հայերեն և անգլերեն լեզուներով:
Գեղաթերթիկն ունի յուրահատուկ ձևաչափ. այն թափանցիկ է և պատրաստված է կինոժապավենի տեսքով, իսկ հետևի մասն ինքնասոսնձվող է:

Новый почтовый блок с одной маркой, посвященный теме «100-летие армянского кино»
15 ноября 2023 года был выпущен в обращение почтовый блок с одной маркой, посвященный теме «100-летие армянского кино».
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение «Айпост», погашение блока произвели начальник почтового управления Министерства высокотехнологичной промышленности РА Цовинар Галстян, генеральный директор компании «Айпост» Араик Абрамян, председатель Союза кинематографистов Армении Арутюн Хачатрян, председатель Ассоциации филателистов Армении Овик Мусаелян, вице-председатель Ассоциации филателистов Армении Айк Демоян.
На лицевой стороне блока номиналом 800 драм изображен логотип киностудии «Айфильм», на левой стороне бумаги - изображение кинокамеры и надписи «100-ЛЕТИЕ» и «АРМЯНСКОЕ КИНО» на армянском и английском языках.
Блок имеет уникальный формат. Он прозрачный и выполнен в виде пленочной ленты, обратная сторона самоклеящаяся.