Մեկ նամականիշով նոր գեղաթերթիկ՝ նվիրված «Հայկական կինոյի հիմնադրման 100-ամյակ» թեմային
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Հայկական կինոյի հիմնադրման 100-ամյակ» թեմային նվիրված մեկ նամականիշով գեղաթերթիկ է շրջանառության մեջ դրվել 2023 թվականի նոյեմբերի 15-ին :
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀայՓոստ-ի տարածած հաղորդագրությունից, մեկ նամականիշով գեղաթերթիկի մարումն իրականացրել են Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության փոստի բաժնի ղեկավար Ծովինար Գալստյանը, «ՀայՓոստ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Արայիկ Աբրահամյանը, Հայաստանի կինոգործիչների միության նախագահ Հարություն Խաչատրյանը, Ֆիլատելիստների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը, Ֆիլատելիստների հայկական ասոցիացիայի փոխնախագահ Հայկ Դեմոյանը:
HayPost-photo 1.jpg (670 KB)
800 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով գեղաթերթիկի նամականիշի վրա պատկերված է «Հայֆիլմ» կինոստուդիայի լոգոտիպը, իսկ գեղաթերթիկի ձախ հատվածում պատկերված է կինոխցիկը, ինչպես նաև՝ «100-ԱՄՅԱԿ» և «ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԿԻՆՈ» գրառումները՝ հայերեն և անգլերեն լեզուներով:
Գեղաթերթիկն ունի յուրահատուկ ձևաչափ. այն թափանցիկ է և պատրաստված է կինոժապավենի տեսքով, իսկ հետևի մասն ինքնասոսնձվող է:

New souvenir sheet with one stamp dedicated to the theme “100th Anniversary of the Foundation of the Armenian Cinema”
YEREVAN, NOVEMBER 15, ARMENPRESS. On November 15th, 2023, a souvenir sheet with one postage stamp dedicated to the theme “100th Anniversary of the Foundation of the Armenian Cinema” was put into circulation.
The souvenir sheet with one stamp was cancelled by the Head of Post Division of the Ministry of High-Technological Industry of the Republic of Armenia Tsovinar Galstyan, the Chief Executive Officer of “HayPost” CJSC Arayik Abrahamyan, the President of the Union of Cinematographers of Armenia Harutyun Khachatryan, the President of the Philatelists’ Armenian Association Hovik Musayelyan, the Vice-President of the Philatelists’ Armenian Association Hayk Demoyan.
The postage stamp of the souvenir sheet with the nominal value of 800 AMD depicts the logotype of “Armenfilm” film studio and the left part of the souvenir sheet depicts a movie camera as well as the inscriptions “100TH ANNIVERSARY” and “ARMENIAN CINEMA” in Armenian and English languages.
The postage stamp has a unique format, it is transparent and made in a form of film having a self-adhesive backing.