«Նոր գիրք»-43/23. Խալափյան, Սփարքս, Փիշըն
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես»լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է իր հեղինակային «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ամեն երկուշաբթի ընթերցողի դատին է հանձնում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գրքերը: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի մասին, ծանոթանալ դասական գործերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին: Այս շաբաթ«Արմենպրես»-ն առանձնացրել է 2023 թվականին հրատարակված և հանրության դատին հանձնված տարբեր հրատարակչությունների ուշագրավ գրքեր՝ տարբեր խորագրերի ներքո:
Զորայր Խալափյան, «Արա Գեղեցիկ և Շամիրամ»
Թեպետ «Արա Գեղեցիկ և Շամիրամ» վիպասքը հեղինակն անվանել է սիրավեպ, սակայն այն հավասարապես դիտարկելի է նաև պատմավեպի ժանրային տիրույթում: Գրականագիտության մեջ այս վեպի առիթով կիրառվել է «դիցաբանական սիրավեպ» ժանրային բնորոշումը: Ըստ էության, այս վեպում Զորայր Խալափյանը մի կողմից՝ ընդարձակում է մեզ հայտնի առասպելի այսպես կոչված՝ սյուժետային սահմանները՝ փորձելով ստեղծել նոր ու ճշմարտանման առասպել, մյուս կողմից՝ վեպի բազմաթիվ կերպարներ ու իրադարձություններ հավաստի են՝ այդ կերպ առասպելի ստեղծումը վերածելով նաև պատմության գեղարվեստականացման: Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես»-ը։
Նիկոլաս Սփարքս, «Հուշատետրը»
Նիկոլաս Սփարքսն ամենաճանաչված հեղինակներից է ամբողջ աշխարհում: Նրա գրքերը թարգմանվել են բազմաթիվ լեզուներով ու վաճառվել միլիոնավոր օրինակներով: Սփարքսի սիրավեպերն առավել հայտնի են դարձել էկրանավորման շնորհիվ: Դրանցից է նաև «Հուշատետրը»: Այն պատմություն է արտասովոր սիրո մասին, որն անտարբեր չի թողնի ընթերցողին:
Ամեն առավոտ Նոյը՝ կյանքի մայրամուտին հասած դողդոջուն մի ծերուկ, արթնանում է հույսով, որ իր միակ սերը՝ Էլլին, կճանաչի իրեն: Եվ այդ հույսով էլ նա ամեն առավոտ նստում է նրա անկողնու մոտ և բացում հուշատետրը: Երբեմն նրան հաջողվում է հասնել իր ուզածին, երբեմն էլ հիշողություններն այդպես էլ մնում են տողերի արանքում բանտարկված: Սա պատմություն է սովորական մարդկանց մասին, որոնք, թաթախված անմնացորդ սիրով, ունակ են պայքարելու, անգամ երբ չեն ներում ուժերը, հաղթելու անպարտելիին, որոնք քանիցս շրջանցել են մահն ու վայելել սիրո բերկրանքը կյանքի վերջալույսին: Թարգմանությունը՝ Տաթևիկ Թումանյանի։ Գիրքը լույս է ընծայել «Էդիթ Պրինտ»-ը։
Լիզ Փիշըն, «Թոմ Գեյթս. հիանալի արդարացումներ»
Թոմ Գեյթսն ապրում է սքանչելի կյանքով ոչ պակաս սքանչելի իր աշխարհում: Նա այնքան էլ օրինակելի կերպար չէ, բայց վստահաբար ստիպելու է մանուկ ընթերցողին ագահորեն թերթել այս զվարթ հատորյակի էջերն ու սրտի ուզածի չափ ծիծաղել: Գիրքը լույս է ընծայել «Զանգակ»-ը։

"Новая книга" - 43/23: Зорайр Халапян, Николас Спаркс, Лиз Пишон
Информационное агентство «Арменпресс» представляет свой авторский проект “Новая книга”. Каждый понедельник «Арменпресс» знакомит читателей с новинками армянских издательств. Читатели узнают о новых книгах, встречают уже известные классические произведения и знакомятся с тенденциями современной литературы. На этой неделе «Арменпресс» выделил три примечательных произведения по ъ категориям, изданных разными издательствами в 2023 году, и уже переданных на суд читателей.
Зорайр Халапян: Ара Прекрасный и Шамирам
Хотя роман “Ара Прекрасный и Шамирам” сам автор назвал любовным романом, его в равной степени можно отнести и к жанру исторического романа. В литературоведении он назван “мифологическим любовным романом”. По сути, в этом романе Зорайр Халапян, с одной стороны, расширяет сюжетную грань известного нам мифа, пытаясь создать новый и правдоподобный миф, с другой стороны, многие персонажи и события в романе достоверны, тем самым миф становится исторической беллетристикой. Издательство: “Антарес”.
Николас Спаркс: Дневник памяти
Николас Спаркс - один из самых признанных авторов во всем мире. Его книги переведены на многие языки и проданы миллионными тиражами. Любовные романы Спаркса известны и благодаря их экранизациям. Среди них и “Дневник памяти”. Это история о необыкновенной любви, которая не оставит читателя равнодушным.
Каждое утро Ной просыпается в надежде, что его единственная любовь, Элли, узнает его. Он каждое утро пытается вернуть ее память. Иногда ему удается это. Это история об обычных людях, которые, проникнувшись бессмертной любовью, желают бороться за свою любовь. Перевод: Татевик Туманян; Издательство: “Эдит Принт”.
Лиз Пишон: Том Гейтс. Отличные оправдания
Том Гейтс живет прекрасной жизнью в своем не менее чудесном мире. Он, конечно, не совсем образец для подражания, но наверняка заставит маленького читателя жадно перелистывать страницы этой веселой книги и насмеяться вдоволь. Издательство: Зангак.