Ինչու են որոշ դեպքերում բանկերը հետ ուղարկում ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածներին փոխանցված դրամական աջակցությունը․ պարզաբանում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի կենտրոնական բանկը Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածներին պետության կողմից տրվող 100 հազար դրամ միանվագ աջակցության շահառուների տվյալները պարբերաբար թարմացնում և փոխանցում էԱշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը։
Այս մասին նշել են ՀՀ կենտրոնական բանկի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից՝ ի պատասխան «Արմենպրես»-ի հարցմանը, որ որոշ շահառուներ 100 հազար դրամները դեռ չեն ստացել, քանի որ երբեմն բանկերի կողմից գումարները հետ են ուղարկվում, քարտերի և դրանց տվյալների հետ խնդիրներ են առաջանում:
«Բնական է, որ նման ծավալի տեղեկատվության մշակման, ճշգրտման և փոխանցման ընթացքում, հնարավոր է, տեղ գտնեն տեխնիկական վրիպակներ, որոնք, սակայն, հնարավորինս օպերատիվ կերպով իրենց լուծումն են ստանում բոլոր ներգրավված կառույցների մասնագետների կողմից: Եթե շահառուն (բացի այն քարտից, որին գումար փոխանցելու խնդիր է առաջացել) ունի այլ քարտ, ապա գումարը փոխանցվում է այդ քարտին: Եթե շահառուն չունի այլ քարտ, ապա անհրաժեշտ է դիմել բանկ՝ նոր քարտ ստանալու համար, որից հետո գումարը կփոխանցվի նոր թողարկված քարտին: Լրացուցիչ բոլոր պարզաբանումների համար անհրաժեշտ է դիմելԱշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը»,-հավելեցին Կենտրոնական բանկից։
ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի մամուլի քարտուղար Զառա Մանուչարյանն էլ մանրամասնեց, որ փոխանցումը կատարվում է այն հաշվեհամարին,որը Կենտրոնական բանկից տրամադրվում է նախարարության Միասնական սոցիալական ծառայությանը։
«Եթե քաղաքացին բանկի հետ կապված իր խնդիրը լուծել է, մեզ փոխանցվում է նոր հաշվեհամար և իրականացվում է փոխանցումը։ 100 հազարների ծրագրի շրջանակում փոխանցումներն ամենշաբաթյա պարբերականությամբ են իրականացվում, հիմնականում ուրբաթ օրերին»,-պարզաբանեց Մանուչարյանը՝ավելացնելով, որ 100 հազար դրամ միանվագ աջակցության ծրագրի շրջանակում արդեն իսկ վճարման է ուղարկված 104 հազար 200 անձի տվյալ. նրանցից չափահաս՝ 75 հազար 725 անձ , անչափահաս` 28 հազար 475 ։

Почему возникают проблемы в рамках программы помощи переселенцам из Нагорного Карабаха в размере 100 000 драмов
Центральный банк Армении регулярно обновляет и передает в Министерство труда и социальных вопросов данные о получателях единовременной помощи в размере 100 000 драмов, предоставляемой государством вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха.
Служба по связям с общественностью ЦБ РА в ответ на вопрос «Арменпресс» дала разъяснение, почему некоторые бенефициары до сих пор не получили эти 100 000 драмов. Банки не приняли эти средства, отправили их обратно, так как возникли проблемы с их картами и их данными.
«Естественно, что при обработке, корректировке и передаче такого объема информации могут возникать технические ошибки, которые, однако, устраняются в максимально короткие сроки специалистами всех задействованных структур. Если у получателя, кроме той карты, с которой возникла проблема с переводом денег, есть и другая карта, то деньги переводятся на эту карту. Если у получателя нет другой карты, необходимо обратиться в банк для получения новой карты, после чего деньги будут переведены на новую карту. За всеми дополнительными разъяснениями необходимо обращаться в Министерство труда и социальных вопросов», - добавили в ЦБ.
Пресс-секретарь Министерства труда и социальных вопросов РА Зара Манучарян уточнила, что перевод осуществляется на счет, предоставленный Центральным банком Единой социальной службе министерства.
«Если гражданин решил свою проблему с банком, нам передается новый номер счета и осуществляется перевод. Переводы в рамках программы единовременной помощи в размере 100 000 осуществляются еженедельно, в основном по пятницам», - пояснила Манучарян, добавив, что данные 104 200 человек уже отправлены для получения денег в рамках этой программы. Из них 75 725 - совершеннолетние бенефициары, 28 475 - несовершеннолетние.