Վարչապետը ներկա է գտնվել Մարտունու բժշկական կենտրոնի նոր մասնաշենքի բացման արարողությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Գեղարքունիքի մարզ և ներկա գտնվել Մարտունու բժշկական կենտրոնի նոր մասնաշենքի բացման արարողությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը։
Վարչապետը շնորհավորել է ներկաներին բժշկական կենտրոնի բացման առիթով և նշել. «Սա շատ կարևոր օր է մեզ համար ոչ միայն այն պատճառով, որ նորակառույց և լիարժեք հագեցած բժշկական կենտրոն ենք բացում Մարտունիում, այլև սրանով, ըստ էության, Հայաստանում առնվազն 50 բժշկական հաստատությունների շինարարության ավարտական, եզրափակիչ փուլի մեկնարկ ենք տալիս: Այս ընթացքում մարզերում մի շարք բժշկական կենտրոններ են կառուցվում»:
Կառավարության ղեկավարը ներկայացրել է ներկայումս կառուցվող և հիմնանորոգվող բժշկական կենտրոնների ցանկը: Այսպիսով՝ կառուցվում են Վայոց ձորի մարզային հիվանդանոցը, Սիսիանի, Վաղարշապատի, Ծաղկահովիտի, Մասիսի, Նաիրի շրջանի, Տաշիրի բժշկական կենտրոնները, Վանաձորի բժշկական կենտրոնում ինֆեկցիոնի մասնաշենքը: Վերակառուցվում են Թալինի, Աշտարակի, Չարենցավանի բժշկական կենտրոնները և այլն:
«Այս ծրագիրն ունի հստակ քաղաքական և առողջապահական նպատակ: Այդ նպատակն է՝ բժշկական ծառայությունները հնարավորինս մոտ տանել մարդուն, հնարավորինս մոտ տանել բուժառուին, որպեսզի դրանից օգտվելը լրացուցիչ բարդություններ չստեղծի: Մենք շատ երկար ժամանակ ականատես ենք եղել նաև բժշկական ծառայությունների գերկենտրոնացման, և մեր մարզերի բնակիչները, ովքեր առողջապահական ծառայություններ ստանալու կարիք են ունեցել, նույնիսկ պետական պատվերով, ստիպված են եղել բազմաթիվ լրացուցիչ ծախսեր անել, այդ թվում՝ տրանսպորտային, կեցության և այլն: Մեր քաղաքականությունը հենց 2018 թ.-ից եղել է այն, որ ծառայությունները պետք է մոտեցնել մարդկանց: Դա առավել արդյունավետ է, մտնում է տարածքային համաչափ զարգացման տրամաբանության մեջ և ի վերջո բարեկեցության կարևոր հատկանիշ է, թե ինչքանով է հասանելի բժշկական ծառայությունը մարդկանց համար»,-նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Առողջապահության ոլորտի զարգացման համատեքստում վարչապետն ընդգծել է հիվանդությունների վաղ ախտորոշման, կանխարգելման անհրաժեշտությունն ու կարևորությունը. «Մեր քաղաքականությունն է՝ կանխել հիվանդության դեպքերը, վաղ ախտորոշում անել, և սա է պատճառը, որ մենք բժշկական կենտրոններին զուգահեռ Հայաստանում կառուցում, ստեղծում ենք բազմաթիվ նոր ամբուլատոր ծառայություններ»:
Կառավարության ղեկավարը ներկայացրել է առաջիկայում բժշկական կենտրոնների, այդ թվում պոլիկլինիկաների, արդիականացման գործընթացները և նշել, որ այդ նախագծերն արդեն ընթացքի մեջ են. որոշները գտնվում են նախագծման, որոշները՝ մրցութային, որոշները՝ շինարարության փուլում: Առաջիկայում կկառուցվեն Շիրակի մարզի Արթիկի, Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիսի, Արարատի մարզի Վեդու բժշկական կենտրոնները, Վայոց ձորի Ջերմուկի առողջության կենտրոնը: Վարչապետը ներկայացրել է նաև հետևյալ բժշկական հաստատությունների ցանկը՝ Արմավիրի մարզի Զարիշատ բնակավայրի պոլիկլինիկա, Կոտայքի մարզի Նոր Հաճնի, Շիրակի մարզի Գյումրու թիվ 1, Արտաշատի, Շիրակի մարզի Գյումրու թիվ 2, Լոռու մարզի Վանաձորի թիվ 1 պոլիկլինիկաներ, Սյունիքի մարզի՝ Կապանի, Գորիսի, Արարատի մարզի Արարատի հիվանդանոց բժշկական կենտրոնները, Վայոց ձորի Վայքի պոլիկլինիկա, Գեղարքունիքի մարզի Գավառի բժշկական կենտրոն, Արմավիրի մարզի՝ Գայի, Ջրառատի, Շենավանի, Վարդաշենի, Տանձուտի, Խանջյանի, Նորապատի ամբուլատորիաներ, Արարատի մարզի՝ Դիմիտրովի, Այգեստանի, Դվինի, Նոր Կյանքի ամբուլատորիաներ, Արագածոտնի մարզի Ոսկեվազի պոլիկլինիկա, Սյունիքի մարզի՝ Խնձորեսկի, Անգեղակոթի ամբուլատորիաներ, Գեղարքունիքի մարզի՝ Ծակքարի, Դպրապատի, Լոռու մարզի Մեծավանի, Կոտայքի մարզի Ձորաղբյուրի, Տավուշի մարզի՝ Կողբի, Այրումի ամբուլատորիաներ:
«Ընդհանուր առմամբ այս պահի դրությամբ մարզերում, ներառյալ՝ Մարտունու բժշկական կենտրոնը, շուրջ 100 մլն դոլարի ներդրումներ են իրականացվում Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության համակարգում: Եվ սա շատ կարևոր է, որովհետև մեր մոտեցումը շարունակում է մնալ նույնը՝ դպրոցից սկսած, մենք պետք է դաստիարակենք և ունենանք ուժեղ հանրություն մտքով, ուժեղ հանրություն՝ մարմնով, ուժեղ հանրություն՝ հոգեբանորեն: Եվ այս բոլոր երեք ուղղությունները որևէ կերպ առնչվում են առողջապահության հետ», -ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն անդրադարձել է նաև ամբուլատորիայի առողջապահական անձնակազմի աշխատավարձերի բարձրացման մեխանիզմին, որի ներդրման շնորհիվ որոշ վայրերում արձանագրվել է ընդհուպ 170 տոկոսով աշխատավարձերի բարձրացում: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ այդ պարագայում ակնկալվում է նաև ավելի որակյալ բժշկական ծառայություն:
Ամփոփելով խոսքը՝ վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր ներդրում են ունեցել այդ ծրագրի իրագործմանը. «Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս: Առողջապահական կենտրոնին ցանկանում եմ հնարավորինս քիչ բուժառու, բայց այստեղ մտած ամեն մարդ թող դուրս գա լիարժեք առողջացած:
Կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը»:
Գեղարքունիքի մարզի Մարտունու բժշկական կենտրոնի նոր մասնաշենքի (շուրջ 4720 քմ) կառուցման աշխատանքները մեկնարկել էին 2020 թվականի հուլիսին: Արդիականացման աշխատանքներն ամբողջականացնելու նպատակով կենտրոնը հագեցվել է նաև ժամանակակից բժշկական սարքավորումներով, կահույքով և պարագաներով։ Ծրագրի շրջանակում 2020թ․ հունվարին ստեղծվել են հեմոդիալիզի և արյան փոխներարկման ծառայությունները։ Ծրագրի իրականացման արդյունքում, 79 մահճակալ հզորությամբ նորակառույց բազմաֆունկցիոնալ կենտրոնը՝ միջազգային արդի բոլոր չափանիշներին համապատասխան, ախտորոշիչ և բուժական ամբուլատոր ու ստացիոնար ծառայություններ իրականացնելու լայն հնարավորություններով, կսպասարկի մարզի բնակչությանը տեղում՝ իրենց բնակավայրերին մոտ։ Մարտունու բժշկական կենտրոնի արդիականացման ծրագրի շրջանակում ներդրվել է շուրջ 3,3 մլրդ դրամ։

Премьер-министр присутствовал на церемонии открытия нового корпуса медцентра Мартуни
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Гегаркуникскую область и присутствовал на церемонии открытия нового корпуса медицинского центра Мартуни.
Премьер-министр поздравил присутствующих с открытием медицинского центра и отметил: “Для нас это очень важный день не только потому, что мы открываем вновь построенный и полностью оборудованный медицинский центр в Мартуни, но и тем самым, по сути, запускаем завершающий этап строительства как минимум 50 медицинских учреждений в Армении. В этот период в областях страны строится ряд медицинских центров”.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, глава правительства представил список медицинских центров, которые сейчас строятся и в которых проводится капитальный ремонт: строятся областная больница Вайоц Дзора, медицинские центры Сисиана, Вагаршапата, Цахкаовита, Масиса, района Наири, Ташира, а также инфекционный корпус медицинского центра Ванадзора; реконструируются медицинские центры Талина, Аштарака, Чаренцавана и др.
“Эта программа имеет четкую политическую и здравоохранительную цель. Эта цель – максимально приблизить медицинские услуги к человеку, максимально приблизить их к пациенту, чтобы люди не сталкивались с дополнительными трудностями. В течение очень долгого времени мы также являемся свидетелями чрезмерной централизации медицинского обслуживания, и жители наших областей, которым необходимо было получать медицинские услуги, даже в рамках госзаказа, были вынуждены нести массу дополнительных расходов, в том числе на транспорт, проживание и т.д. Наша политика с 2018 года заключается в том, чтобы сделать услуги ближе к людям. Это более эффективно, укладывается в логику сбалансированного территориального развития и, в конечном итоге, важным признаком благополучия людей является то, насколько доступны медицинские услуги”, - сказал Никол Пашинян.
В контексте развития сферы здравоохранения премьер-министр подчеркнул необходимость и важность ранней диагностики и профилактики заболеваний: “Наша политика заключается в предотвращении случаев заболевания, ранней диагностике, и именно поэтому наряду с медицинскими центрами мы строим, создаем в Армении множество новых амбулаторных служб”.
Глава правительства представил процессы модернизации медицинских центров, в том числе поликлиник, и отметил, что эти проекты уже реализуются.
В целом на сегодняшний день в систему здравоохранения Республики Армения в областях, учитывая и медицинский центр Мартуни, сделаны инвестиции в размере около 100 млн долларов. И это очень важно, потому что наш подход остается прежним: начиная со школы, мы должны воспитывать и иметь сильное в интеллектуальном, физическом и психологическом плане общество. И все эти три направления так или иначе связаны со здравоохранением”, - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр также коснулся механизма повышения заработной платы амбулаторно-поликлинического персонала, благодаря реализации которого в некоторых местах зафиксирован рост заработной платы до 170 процентов. Никол Пашинян подчеркнул, что в этом случае ожидается также более качественное медицинское обслуживание.
Подводя итоги выступления, премьер-министр поблагодарил всех, кто внес свой вклад в реализацию проекта: “Еще раз поздравляю всех нас. Желаю медцентру как можно меньше пациентов, но чтобы каждый, кто сюда войдет, выходил отсюда полностью здоровым.
****
Строительные работы нового корпуса (около 4720 кв.м) медицинского центра Мартуни начались в июле 2020 года. В рамках работ по модернизации центр оснащен современным медицинским оборудованием, мебелью и имуществом. В рамках проекта в январе 2020 года были созданы службы гемодиализа и переливания крови. В результате реализации проекта соответствующий всем современным международным стандартам вновь построенный многофункциональный центр на 79 койко-мест с широкими возможностями по оказанию диагностических и лечебных амбулаторных и стационарных услуг будет обслуживать население области. В рамках проекта модернизации медицинского центра Мартуни инвестировано около 3,3 млрд драмов.