Պարեկային ոստիկանության ծառայողների առնվազն 30 տոկոսը պետք է լինի կին. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Վայոց ձորում մասնակցել է Ոստիկանության Պարեկային ծառայության մարզի ստորաբաժանման աշխատանքի մեկնարկին նվիրված միջոցառմանը: Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,վարչապետը շնորհավորել է ներկաներին՝ Պարեկային ոստիկանության նորամուտի առիթով և հաջողություններ մաղթել այդ պատասխանատու գործում:
Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է Պարեկային ոստիկանությունում կանանց առնվազն 30 տոկոս ներգրավվածության անհրաժեշտությունը և նշել, որ այդ թիրախին հասնելուն ուղղված շատ ակտիվ և հետևողական աշխատանք պետք է իրականացնել:
«Վայոց ձորում այդ վիճակագրությունը մտահոգիչ է: Վայոց ձորն առնվազն միակ մարզն է, որտեղ մենք չունենք ոչ մի կին պարեկային ոստիկան: Մենք խնդիր ենք դրել, որ ամբողջ հանրապետությունում՝ ամեն մարզում, Պարեկային ոստիկանության ծառայողների առնվազն 30 տոկոսը պետք է կին լինի: Ահա ամբողջացավ Պարեկային ոստիկանության ուսումնական գործընթացը, առաջիկայում մեր ուսումնական կենտրոնը հետևողականորեն զբաղված կլինի այդ աշխատանքով: Եվ ես ուզում եմ նորից հիշեցնել մեր հանրապետությունում նման հնարավորության մասին, որը կանայք պետք է դիտարկեն: Մինչև նոյեմբերի վերջ է դիմումների ընդունման ժամկետը, և ես մեր քույրերին և դուստրերին կոչ եմ անում ակտիվ լինել»,-ասել է Կառավարության ղեկավարը:
Անդրադառնալով հանրապետությունում ճանապարհատրանսպորտային պատահարների մտահոգիչ վիճակագրությանը՝ վարչապետը նշել է.
«Ես ուզում եմ, որ մենք այս խնդրի վրա կենտրոնանանք: Երթևեկության կանոնների խախտումների նկատմամբ ընդհանրապես անհանդուրժողականությունը շատ կարևոր է: Դրանով դուք մարդկանց կյանքեր եք փրկելու, դրանով դուք մարդկանց առողջությունն եք պահպանելու, դրանով դուք մարդկանց օգնելու եք, որ իրենց և հանրային գույքի նկատմամբ ավելի խնամքով վերաբերվեն: Հասկանալի է՝ մի կողմից մեր երկրում ավտոմեքենաների թիվն է ավելանում, մյուս կողմից՝ ճանապարհների որակը, և ավելի արագընթաց երթևեկության գայթակղությունը մեծանում է: Առկա են նաև հին մեքենաների անվտանգության հետ կապված խնդիրներ: Սրանք նրբություններ են, որոնց երկար տարիներ ուշադրություն չենք դարձրել, բայց հիմա պետք է հասկանանք, որ այդ նրբությունների ճշգրտումից է կախված մեր ճանապարհատրանսպորտային պատահարների վիճակագրությունը»:
Նիկոլ Փաշինյանը կրկին շնորհակալություն է հայտնել այն մարդկանց, որոնց աշխատանքի արդյունքում Պարեկային ոստիկանությունը ՀՀ-ում արդեն իրողություն է՝ ժամանակակից մեքենաներով, նոր գույքով, նոր զինատեսակներով, նոր տեխնիկական միջոցներով:
«Այս ամենի արդյունքում իրավապահ մարմինների օպերատիվ արձագանքման հնարավորություններ են մեծանում, և մենք այս ճանապարհը պետք է շարունակենք: Բայց նաև պետք է արձանագրեմ, որ սրանով ամենևին Ոստիկանության բարեփոխումների ընթացքը չի դանդաղում: Պարեկային ոստիկանությունը մեր Ոստիկանության սյուներից մեկն է, առաջիկայում մենք խնդիր ունենք Ոստիկանության գվարդիայի հաստատման, Քրեական ոստիկանությունը լուրջ բարեփոխումների պետք է ենթարկվի, այսինքն՝ նոր կառուցվածք պետք է ստանա: Ընդհանրապես ոստիկանական բուրգը հանրապետությունում ամբողջությամբ փոխվում է»,-նշել է վարչապետը՝ հավելելով, որ ոլորտի բարեփոխումներն իրականացվել են բազմաթիվ քննարկումների արդյունքում:
Ամփոփելով իր խոսքը՝ Նիկոլ Փաշինյանը կրկին շնորհավորել է բոլորին և ընդգծել.«Այս բարեփոխումների առանցքային նպատակը հետևյալն է ՝ ՀՀ օրինապահ քաղաքացիները ամեն օրվա հետ պետք է իրենց ավելի պաշտպանված զգան, իսկ օրինախախտներն ամեն օր պետք է իրենց ավելի ու ավելի անհանգիստ զգան՝ այնքան ժամանակ, քանի դեռ սկզբունքային որոշում չեն կայացրել լինել ՀՀ օրինապահ քաղաքացի:

At least 30 percent of patrol police officers should be women: PM
YEREVAN, OCTOBER 28, ARMENPRESS.Prime Minister Nikol Pashinyan participated in the event dedicated to the start of the work of the regional division of the Police Patrol Service in Vayots Dzor, the Prime Minister's Office said in a readout.
The Prime Minister congratulated those present on the occasion of the debut of the Patrol Police and wished success in this responsible work. Nikol Pashinyan once again emphasized the need for at least 30 percent involvement of women in the Patrol Police and noted that very active and consistent work aimed at achieving this target should be carried out.
"These statistics in Vayots Dzor are worrying. Vayots Dzor is the only region where we don't have any female patrol police officers. We have set a goal that at least 30 percent of Patrol Police officers should be women throughout the country, in every region. In the near future our training center will be consistently engaged in this work. And I want to remind again about such an opportunity in our republic, which women should consider. The deadline for accepting applications is the end of November, and I call on our sisters and daughters to be active,"said the Head of Government.
Referring to the disturbing statistics of traffic accidents in the republic, the Prime Minister noted."I want us to focus on this problem. A general zero tolerance for traffic violations is very important. By doing this you will save people's lives, by doing this you will preserve people's health, by doing this you will help people to take better care of their own and public property. It is clear that on the one hand, the number of cars in our country is increasing, on the other hand, the quality of roads is increasing, and the temptation for faster driving is increasing. There are also safety issues with older cars. These are nuances that we have not paid attention to for many years, but now we must understand that our traffic accident statistics depend on the adjustment of these nuances."
Nikol Pashinyan once again thanked the people whose work made the Patrol Police a reality in Armenia, with modern vehicles, new property, new weapons, and new technical means."Thanks to this, the possibilities of operative response of law enforcement agencies increase, and we must continue this way. But I must also record that this does not slow down the process of Police reforms at all. The Patrol Police is one of the pillars of our Police, in the near future we have a taks to establish Police Guard, the Criminal Police must undergo serious reforms, that is, it must receive a new structure. In general, the police pyramid in the republic is completely changing,"the Prime Minister noted, adding that reforms in the field were implemented based on the results of many discussions.
Summarizing his speech, Nikol Pashinyan once again congratulated everyone and emphasized."The key goal of these reforms is as follows: law-abiding citizens of Armenia should feel more protected every day, and law-breakers should feel more and more uneasy every day, until they make a principled decision to become law-abiding citizens of Armenia.