ժողովրդավարական երկրները պարտավորություն ունեն միավորել ջանքերը հանուն խաղաղության և կայուն զարգացման․ ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը մասնակցել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեռ Լեյենի անունից տրված՝ «Գլոբալ դարպասներ» ֆորումին մասնակցող պատվիրակությունների ղեկավարների պատվին աշխատանքային ընթրիքին, որին ներկա են եղել համաժողովի մասնակից երկրների ներկայացուցիչները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ նախագահի աշխատակազմը։
Զրույցի ընթացքում ՀՀ նախագահը ներկայացրել է Հայաստանի իշխանությունների կողմից տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերը և այդ ճանապարհին առկա դժվարությունները։ Նախագահ Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության բռնագաղթը լրջագույն վնաս է հասցրել միջազգային հանրության միջնորդական առաքելությանն ու հնարավորություններին և հարկավոր են առավել եռանդուն գործողություններ խաղաղության օրակարգը փրկելու համար։
«Աշխարհում ռազմական ծախսերը մի քանի անգամ գերազանցում են կրթության և սոցիալական ծախսերը, ինչն արգելակում է զարգացումը և աշխարհի առջև ծառացած մարտահրավերներին դիմակայումը։ Այս առումով ժողովրդավարական երկրները պարտավորություն ունեն միավորել ջանքերը հանուն խաղաղության և կայուն զարգացման»,- շեշտել է Հանրապետության նախագահը։

Демократические страны обязаны объединить усилия ради мира и устойчивого развития: президент Армении
Президент Армении Ваагн Хачатурян 25 октября принял участие в рабочем ужине, данном от имени председателя Европейской комиссии Урсулы фон Ляйен в честь глав делегаций-участниц форума «Global Gateway», на котором присутствовали представители стран-участниц форума.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, в ходе беседы Ваагн Хачатурян представил усилия властей Армении, направленные на установление мира в регионе, и трудности на этом пути. Президент Хачатурян подчеркнул, что вынужденное переселение Нагорного Карабаха нанесла серьезный ущерб посреднической миссии и возможностям международного сообщества, и для спасения мирной повестки необходимы более энергичные действия.
“Военные расходы в мире в несколько раз превышают расходы на образование и социальные нужды, что сдерживает развитие и противодействие вызовам, стоящим перед миром. В связи с этим демократические страны обязаны объединить свои усилия ради мира и устойчивого развития”, - подчеркнул президент.