Փաշինյանն առաջիկա ամիսներին Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու հույս է հայտնել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ելույթ է ունեցել Թբիլիսիում անցկացվող «Մետաքսի ճանապարհ» միջազգային համաժողովի ընթացքում, որում անդրադարձել է Հայաստանի կառավարության կողմից առաջարկված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման բանակցային գործընթացին, երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հեռանկարներին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանը նշել է, որ Հարավային Կովկասն ունի խաղաղության կարիք:
«Իսկ ի՞նչ է խաղաղությունը: Դա մի վիճակ է, երբ երկրներն ապրում են բաց սահմաններով, տնտեսական, քաղաքական, մշակութային, մարդկային ակտիվ կապերով կապված, բոլոր հարցերը դիվանագիտական եղանակով և երկխոսությամբ լուծելու փորձ և ավանդույթ կուտակած: Սա է իրական խաղաղությունը, և ինչպես տեսնում եք` այդ ամենը, այսինքն՝ բաց սահմանները, տնտեսական, քաղաքական, մշակութային կապերը հնարավոր չեն առանց ճանապարհների: Այս է պատճառը, որ մեր կառավարությունը մշակել և ներկայացնում է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը` որպես խաղաղության օրակարգի կարևոր մի մաս: Այդ նախագծի առանցքային իմաստը Հայաստանի, Թուրքիայի, Ադրբեջանի, Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև կոմունիկացիաների զարգացումն է, ճանապարհներ, երկաթուղիներ, խողովակաշարեր, մալուխներ, էլեկտրահաղորդման գծեր նորոգելու, կառուցելու, գործարկելու միջոցով:
Հայաստանի հարավով և հյուսիսով անցնող երկաթուղիներն արդեն երեսուն տարի չեն գործում տարածաշրջանային առումով, չեն գործում նաև արևելքը արեւմուտքին կապող բազմաթիվ ավտոճանապարհներ, մինչդեռ այդ ճանապարհների վերագործարկումը Կասպից ծովը Միջերկրականին կապող կարճ և արդյունավետ ուղի կդառնար, թե երկաթուղային, թե ավտոմոբիլային:
Նույն կերպ և այդ երկաթուղային և ավտոմոբիլային կոմունիկացիաները կարող են Ծոցը Սև ծովի, այդ թվում` վրացական նավահանգիստներին կապող արդյունավետ ճանապարհ դառնալ: Այս ծրագիրը հսկայական օգուտներ կբերի մեր տարածաշրջանի բոլոր երկրներին և ես ցանկանում եմ կառավարությունների, մասնավոր ներդրողների ուշադրությունը հրավիրել այս հնարավորության վրա»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Նա ընդգծել է Խաղաղության խաչմերուկի սկզբունքները, որոնք հետևյալն են.
Սկզբունք թիվ 1. Բոլոր ենթակառուցվածքները, ներառյալ ավտոճանապարհները, երկաթուղիները, ավիաուղները, խողովակաշարերը, մալուխները, էլեկտրահաղորդման գծերը գործում են այն երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո, որոնց տարածքով անցնում են:
Սկզբունք թիվ 2. Յուրաքանչյուր երկիր իր տարածքում իր պետական ինստիտուտների միջոցով իրականացնում է սահմանային և մաքսային հսկողություն, ինչպես նաև ապահովում է ենթակառուցվածքների, ներառյալ դրանցով բեռների, տրանսպորտային միջոցների, մարդկանց անցման անվտանգությունը: Ի դեպ, առաջիկայում Հայաստանի իրավապահ համակարգում կստեղծվի հատուկ ստորաբաժանում, որի գործառույթը կլինի Հայաստանով անցնող միջազգային կոմունիկացիաների, դրանցով բեռների, տրանսպորտային միջոցների, մարդկանց անցման անվտանգության ապահովումը, իհարկե մեր պարեկային ոստիկանության հետ համատեղ:
Սկզբունք թիվ 3. Նշված ենթակառուցվածքները կարող են օգտագործվել ինչպես միջազգային, այնպես էլ ներքին փոխադրումների համար:
Սկզբունք թիվ 4. Բոլոր երկրները միմյանց ենթակառուցվածքներից օգտվում են հավասարության և փոխադարձության սկզբունքով: Հավասարության և փոխադարձության սկզբունքով կարող են իրականացվել սահմանային և մաքսային հսկողության ընթացակարգերի որոշակի պարզեցումներ:
Փաշինյանը վերահաստատել է այս սկզբունքների հիման վրա տարածաշրջանային բոլոր կոմունիկացիաները բացելու, վերաբացելու, վերակառուցելու, կառուցելու Հայաստանի պատրաստակամությունը:
Իսկ վերը նշված սկզբունքներն անհրաժեշտ են մի շարք թյուրընթերցումներից, տարընթերցումներից, տարատեսակ մեկնաբանություններից խուսափելու համար: Առաջիկայում մենք այս նախագիծը նաև պաշտոնապես կներկայացնենք մեր տարածաշրջանի երկրների կառավարություններին և հույս ունեմ՝ համատեղ ուժերով, այդ թվում` ներդրողների ակտիվության պայմաններում մենք կկարողանանք այն կյանքի կոչել»,- ասել է վարչապետը:
Նա նաև նշել է, որ Հայաստանը հիմա աշխատում է Ադրբեջանի հետ խաղաղության և հարաբերությունների կարգավորման պայմանագրի նախագծի վրա՝ հույս հայտնելով, որ այս գործընթացը հաջողությամբ կավարտվի մոտակա ամիսներին:
Վարչապետը ներկայացրել է նաև խաղաղության մյուս կարևոր սկզբունքները․
- Հայաստանը և Ադրբեջանը փոխադարձաբար ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն այն ընկալմամբ, որ Հայաստանի տարածքը 29 հազար 800 քառակուսի կիլոմետր է, Ադրբեջանի տարածքը` 86 հազար 600: Այս հանրագիտարանային արձանագրումն արվել է, որպեսզի Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից արվող հայտարարությունները՝ միմյանց տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու մասին, տեղ չթողնի ասելու, թե տվյալ երկրի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելով դիմացի երկիրը նկատի ունի նրա միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի մի մասը միայն:
- Հաջորդ սկզբունքն այն է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը համաձայն են սահմանների դելիմիտացիա իրականացնել 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա: Ալմա-Աթայի հռչակագրի առանցքային իմաստը հետևյալն է.
- Խորհրդային միությունը դադարում է գոյություն ունենալ եւ Հռչակագիրը ստորագրած 12 հանրապետությունները, ներառյալ Հայաստանն ու Ադրբեջանը, ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը, գոյություն ունեցող, այսինքն՝ վարչական սահմանների անխախտելիությունը և հետևաբար Խորհրդային միության հանրապետությունների միջև գոյություն ունեցած վարչական սահմանները դառնում են պետական սահմաններ:
«Ինչպես ասացի, մենք հույս ունենք՝ այս սկզբունքների հիման վրա Ադրբեջանի հետ առաջիկա ամիսներին ստորագրել Խաղաղության և հարաբերությունների հաստատման պայմանագիր: Հույս ունեմ՝ առաջիկայում նաև զարգացումներ կլինեն Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր կրողների համար բացման ուղղությամբ, որը նույնպես դրական ազդակ կբերի ամբողջ տարածաշրջանին»,- եզրափակել է ՀՀ վարչապետը:

Никол Пашинян надеется на заключение мирного договора с Азербайджаном в ближайшие месяцы
Премьер-министр Армении Никол Пашинян выступил на IV международном форуме «Шелковый путь» в Тбилиси. Он представил проект правительства Армении «Перекресток мира», ход переговорного процесса между Арменией и Азербайджаном и возможности подписания мирного договора.
Как передает «Арменпресс», Пашинян подчернул, что Южному Кавказу нужен мир.
«А что такое мир? Это состояние, когда государства, страны живут с открытыми границами, связаны активными экономическими, политическими, культурными и человеческими связями, накопили опыт и традиции решения всех вопросов дипломатическим путем и путем диалога. Это настоящий мир. И как видите, все это - открытые границы, экономические, политические, культурные связи невозможны без дорог. Именно по этой причине наше правительство разработало и представляет проект «Перекресток мира» как важную часть мирной повестки дня. Ключевой смысл этого проекта - развитие коммуникаций между Арменией, Турцией, Азербайджаном и Исламской Республикой Иран путем ремонта, строительства и эксплуатации автомобильных, железных дорог, трубопроводов, кабелей, линий электропередачи.
Железные дороги, проходящие по югу и северу Армении, не функционируют на региональном уровне уже тридцать лет, как и многие автомагистрали, соединяющие восток и запад, а возобновление действия этих дорог стало бы коротким и эффективным маршрутом, соединяющим Каспийское море со Средиземным, как железнодорожным, так и автомобильным транспортом.
Точно так же эти железнодорожные и автомобильные коммуникации могут стать эффективным способом соединения Персидского залива с Черным морем, в том числе и с грузинскими портами. Эта программа принесет огромную пользу всем странам нашего региона, и я хочу обратить внимание правительств и частных инвесторов на эту возможность», - сказал премьер-министр Армении.
Он подчеркнул принципы «Перекрестка мира», которые заключаются в следующем:
Принцип №1: Вся инфраструктура, включая автомагистрали, железные дороги, воздушные трассы, трубопроводы, кабели, линии электропередачи, действуют под суверенитетом и юрисдикцией стран, через которые они проходят.
Принцип №2: Каждая страна осуществляет пограничный и таможенный контроль на своей территории посредством своих государственных учреждений, а также обеспечивает безопасность инфраструктуры, включая пропуск через них товаров, транспортных средств и людей. Кстати, в ближайшее время в правоохранительной системе Армении будет создано специальное подразделение, функцией которого будет обеспечение безопасности международных сообщений, проходящих через Армению, пропуска товаров, транспортных средств и, конечно же, людей, в сотрудничестве с нашей патрульной полицией.
Принцип №3: Указанная инфраструктура может использоваться как для международных, так и для внутренних перевозок.
Принцип № 4: Все страны используют инфраструктуры друг друга на основе равенства и взаимности. Определенные упрощения процедур пограничного и таможенного контроля могут быть реализованы на основе равенства и взаимности.
Пашинян подтвердил готовность Армении открыть, реконструировать, перестроить все региональные коммуникации на основе этих принципов.
«И вышеупомянутые принципы необходимы, чтобы избежать ряда неверных толкований и различных интерпретаций. В ближайшее время мы официально представим этот проект правительствам стран нашего региона, и я надеюсь, что совместными усилиями, включая активность инвесторов, мы сможем его реализовать», - сказал премьер-министр.
Он отметил, что Армения сейчас работает над проектом соглашения о мире и урегулирования отношений с Азербайджаном, выразив надежду, что этот процесс успешно будет завершен в ближайшие месяцы.
Премьер-министр представил и другие важные принципы мира.
Армения и Азербайджан взаимно признают территориальную целостность друг друга при том понимании, что территория Армении составляет 29 800 квадратных километров, территория Азербайджана - 86 600. Это энциклопедическое замечание было сделано для того, чтобы заявления Армении и Азербайджана о признании территориальной целостности друг друга не оставляли места для вопроса, признает ли страна территориальную целостность данной страны, или, признавая территориальную целостность данной страны, противоположная страна подразумевает только часть ее международно признанной территории.
Следующий принцип заключается в том, что Армения и Азербайджан соглашаются провести делимитацию границы на основе Алма-Атинской декларации 1991 года. Ключевой смысл алма-атинской декларации заключается в следующем:
Советский Союз прекратил свое существование и 12 республик, подписавших Декларацию, включая Армению и Азербайджан, признали территориальную целостность, суверенитет друг друга, нерушимость существующих, то есть административных границ, что значит, что существовавшие административные границы между республиками Советского Союза стали государственными границами.
«Как я уже сказал, мы надеемся в ближайшие месяцы подписать Соглашение о мире и урегулировании отношений с Азербайджаном, основанное на этих принципах. Надеюсь, что в ближайшее время будут подвижки в направлении открытия границы между Арменией и Турцией для граждан третьих стран и владельцев дипломатических паспортов, что также придаст положительный импульс всему региону», - заключил премьер-министр Армении.