Վարչապետի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Հակակոռուպցիոն քաղաքականության խորհրդի հերթական նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Հակակոռուպցիոն քաղաքականության խորհրդի հերթական նիստը, որում ներկայացվել է 2023-2026 թվականների Հակակոռուպցիոն ռազմավարության նախագիծը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը։
Նիստին մասնակցել են օրենսդիր, գործադիր, դատական համակարգերի, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության և այլ մարմինների ներկայացուցիչներ:
Քննարկվել է 2023-2026 թվականների Հակակոռուպցիոն ռազմավարության նախագիծը, որի նպատակը հակակոռուպցիոն բարեփոխումների շարունակականության ապահովումն է և բխում է Կառավարության՝ 2021-2026 թվականների գործունեության միջոցառումների ծրագրից:
Ներկայացվել են ռազմավարության նպատակները, որոնց թվում են՝ կոռուպցիայի կանխարգելումը և բարեվարքության համակարգի ամրապնդումը, կոռուպցիայի հակազդման իրավական և ինստիտուցիոնալ համակարգերի կատարելագործումը, հակակոռուպցիոն կրթության և հանրային իրազեկման կառուցակարգերի կատարելագործումը, գործարար բարեվարքության, իրավունքների պաշտպանության, պետություն-բիզնես վարչարարության դյուրացումը, հակակոռուպցիոն մոնիթորինգի և գնահատման համակարգերի կատարելագործումը:
Նախագծի շուրջ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, հակակոռուպցիոն հիմնական ուղղությունների վերաբերյալ ներկայացվել են առաջարկություններ և դիտարկումներ:
Ընդգծելով, որ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունն արտացոլում է Կառավարության ծրագրում ընդգրկված կոռուպցիայի դեմ պայքարի հիմնական ուղղությունները, Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է կոռուպցիոն խնդիրների հետևողական վերհանումը և լուծումը, կոռուպցիայի կանխարգելման ուղղությամբ աշխատանքները, ինչպես նաև հանձնարարել նիստի ընթացքում վեր հանված հարցերի շուրջ անցկացնել աշխատանքային քննարկումներ և առաջարկել լուծումներ:

Под председательством премьер-министра состоялось очередное заседание Совета антикоррупционной политики
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось очередное заседание Совета по антикоррупционной политике, на котором был представлен проект Стратегии борьбы с коррупцией на 2023-2026 годы. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Управление информации и общественных связей Аппарата премьер-министра РА.
В заседании приняли участие представители законодательной, исполнительной, судебной систем, а также гражданского общества и других ведомств.
Был обсужден проект Антикоррупционной стратегии на 2023-2026 годы, целью которого является обеспечение преемственности антикоррупционных реформ и вытекает из плана деятельности правительства на 2021-2026 годы.
Были представлены цели стратегии, в том числе: предотвращение коррупции и укрепление системы этики, совершенствование правовой и институциональной систем борьбы с коррупцией, совершенствование структур антикоррупционного образования и информирования общественности, содействие деловому поведению, совершенствование систем антикоррупционного мониторинга и оценки.
Состоялся обмен идеями, были представлены рекомендации и наблюдения по основным направлениям борьбы с коррупцией.
Подчеркнув, что антикоррупционная стратегия отражает основные направления борьбы с коррупцией, включенные в план правительства, Никол Пашинян подчеркнул последовательную постановку и решение коррупционных проблем, работу по предотвращению коррупции, а также поручил провести рабочие обсуждения по вопросы, поднятые в ходе заседания, и предложить пути решений.