Վարչապետի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Հակակոռուպցիոն քաղաքականության խորհրդի հերթական նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Հակակոռուպցիոն քաղաքականության խորհրդի հերթական նիստը, որում ներկայացվել է 2023-2026 թվականների Հակակոռուպցիոն ռազմավարության նախագիծը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը։
Նիստին մասնակցել են օրենսդիր, գործադիր, դատական համակարգերի, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության և այլ մարմինների ներկայացուցիչներ:
Քննարկվել է 2023-2026 թվականների Հակակոռուպցիոն ռազմավարության նախագիծը, որի նպատակը հակակոռուպցիոն բարեփոխումների շարունակականության ապահովումն է և բխում է Կառավարության՝ 2021-2026 թվականների գործունեության միջոցառումների ծրագրից:
Ներկայացվել են ռազմավարության նպատակները, որոնց թվում են՝ կոռուպցիայի կանխարգելումը և բարեվարքության համակարգի ամրապնդումը, կոռուպցիայի հակազդման իրավական և ինստիտուցիոնալ համակարգերի կատարելագործումը, հակակոռուպցիոն կրթության և հանրային իրազեկման կառուցակարգերի կատարելագործումը, գործարար բարեվարքության, իրավունքների պաշտպանության, պետություն-բիզնես վարչարարության դյուրացումը, հակակոռուպցիոն մոնիթորինգի և գնահատման համակարգերի կատարելագործումը:
Նախագծի շուրջ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, հակակոռուպցիոն հիմնական ուղղությունների վերաբերյալ ներկայացվել են առաջարկություններ և դիտարկումներ:
Ընդգծելով, որ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունն արտացոլում է Կառավարության ծրագրում ընդգրկված կոռուպցիայի դեմ պայքարի հիմնական ուղղությունները, Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է կոռուպցիոն խնդիրների հետևողական վերհանումը և լուծումը, կոռուպցիայի կանխարգելման ուղղությամբ աշխատանքները, ինչպես նաև հանձնարարել նիստի ընթացքում վեր հանված հարցերի շուրջ անցկացնել աշխատանքային քննարկումներ և առաջարկել լուծումներ:

PM Pashinyan chairs the regular session of the Anti-corruption Policy Council
YEREVAN, OCTOBER 23, ARMENPRESS.Chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, the regular session of the Anti-Corruption Policy Council was held, during which the draft Anti-Corruption Strategy for 2023-2026 was presented, thePrime Minister's Office said in a readout.
The session was attended by representatives of the legislative, executive, judicial systems, as well as civil society and other bodies.
The draft Anti-corruption strategy for 2023-2026 was discussed, the purpose of which is to ensure the continuity of anti-corruption reforms and derives from the Government's Action Plan 2021-2026.
The goals of the strategy were presented, which are prevention of corruption and strengthening of the system of good conduct, improvement of legal and institutional systems for combating corruption, improvement of anti-corruption education and public awareness structures, facilitation of business conduct, rights protection, public-private administration, improvement of anti-corruption monitoring and evaluation systems.
An exchange of ideas was held around the draft strategy, recommendations and observations were presented regarding the main anti-corruption directions.
Emphasizing that the anti-corruption strategy reflects the main directions of the fight against corruption included in the Government's Action Plan, Nikol Pashinyan attached importance to the consistent raising and solving of corruption-related problems, the work in the direction of corruption prevention, and also instructed to hold working discussions on the issues raised during the session and propose solutions.