«Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միությունը դիմում է Հռոմի պապին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միությունը հայտարարություն է տարածել, որով դիմել է Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապին։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Միության տարածած հայտարարությունն ամբողջությամբ․
««Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միությունը ողջունում է Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի՝ հոկտեմբերի 15-ին կիրակնօրյա պատարագից հետո Լեռնային Ղարաբաղի իրողություններին կատարված անդրադարձը։ Հռոմի պապի անհանգստությունը և բարձրաձայնած խնդիրները արտակարգ կարևորություն ունեն մեզ համար։ Պապի հատուկ կոչը վանքերի և աղոթատեղիների պաշտպանության համար ի լուր աշխարհի հաղորդում է, որ ողջ Լեռնային Ղարաբաղի հայկական քրիստոնեական մշակույթը՝ վանքերը, եկեղեցիները, մատուռները, գերեզմանատաները, գտնվում են ոչնչացման և խեղման ամենաիրական վտանգի տակ։ Այս անհանգստությունը գուցե չլիներ այսքան իրական և վերահաս, եթե չլիներ պատմական և ոչ վաղ անցյալի դառը փորձը։
Վերջին ավելի քան մեկ հարյուրամյակի ընթացքում առնվազն 3 անգամ պատմական Գարդմանի, Շիրվանի և Նախիջևանի տարածքում հայկական էթնիկ տարրը և հայկական մշակութային ներկայությունը ամենակոպիտ ձևով ենթարկվել է էթնիկ զտման ինչպես անմիջական կոտորածի, ջարդի, բռնի տեղահանության, այնպես էլ մշակութային ցեղասպանության ձևով։ Ասվածի վառ վկայությունն է 1918թ․ սեպտեմբերի 15-17-ը 30 հազար հայերի կոտորածը Բաքվում, 1988-1992թթ․ Բաքվի, Սումգայիթի, Կիրովաբադի և հայաշատ այլ բնակավայրերի բռնի հայաթափումը ցեղասպանակերպ դրսևորումներով, Հին Ջուղայի հայկական գերեզմանատան ոչնչացումը, 2020թ․ հետո Լեռնային Ղարաբաղի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող հատվածում, իսկ 2023թ․ սեպտեմբերից հետո ողջ Լեռնային Ղարաբաղում իրականացվող վանդալիզմը։
Այս հանցագործություններն ուղղված են ոչ միայն հայ տարրի, այլև ողջ քրիստոնեական աշխարհի դեմ, որովհետև հանդուրժողականության և փոխըմբռնման այս դարում այլևս պետք է անընդունելի լինեն կրոնական և ռասայական հիմքով խտրականությունն ու ատելությունը։ Մենք՝ որպես պատմական Գարդմանի, Շիրվանի, Նախիջևանի հայության ներկայացուցիչներ, որպես մեր ոտնահարված իրավունքների վերականգնման համար պայքարողներ, խնդրում ենք Հռոմի պապին օգտագործել իր բարի կամքն ու հնարավորությունները՝ ստիպելու Ադրբեջանին՝ մոտենալ կրոնական հանդուրժողականության և բարձրագույն իրավական ու մարդկային արժեքների ընկալումներին, որովհետև միայն այդպես է հնարավոր ապահովել միջկրոնական երկխոսությունն ու փոխադարձ հարգանքը քաղաքակիրթ աշխարհում»։

YEREVAN, OCTOBER 19, ARMENPRESS. Gardman-Shirvan-Nakhijevan Pan-Armenian Union, an organization comprised of representatives of Armenians of the historical Gardman, Shirvan and Nakhijevan, has appealed to Pope Francis to make Azerbaijan embrace religious tolerance.
In a statement, the organization commended the Pope’s October 15 statement regarding Nagorno-Karabakh. Speaking after Sunday's Angelus, Pope Francis recalled the crisis in Nagorno-Karabakh and the serious humanitarian conditions affecting the displaced. He also appealed for the protection of the monasteries and places of worship, expressions of faith and signs of fraternity.
“The Pope’s special call for the protection of monasteries and places of worship reports to the whole world that the entire Armenian Christian culture of Nagorno-Karabakh, the monasteries, churches and cemeteries are under the most real danger of destruction and desecration. This concern perhaps wouldn’t be this real and imminent if not for the bitter historic experience of the not-too-distant past,” Gardman-Shirvan-Nakhijevan Pan-Armenian Union said.
It said that over the course of 100 years, the Armenian ethnic element and Armenian cultural presence in Gardman, Shirvan and Nakhijevan was subjected to ethnic cleansing for at least three times through massacres, pogroms, forced displacement and cultural genocide.
The organization cited the massacre of 30,000 Armenians in Baku in 1918, the forced displacement and genocidal manifestations against Armenians in Baku, Sumgait and Kirovabad and other Armenian-populated settlements in 1988-1992, the destruction of the Armenian cemetery in Julfa, as well as the vandalism committed in Nagorno-Karabakh after Azerbaijan took control both after the 2020 war, as well as after September 2023 in the entire territory of NK.
“These crimes are aimed not only against the Armenian element, but the entire Christian World, because in this era of tolerance and mutual understanding, the religious and racial discrimination and hate should be unacceptable. We, as representatives of the Armenians of the historical Gardman, Shirvan and Nakhijevan, as those struggling for the restoration of our violated rights, are asking the Pope to use his good will and opportunities to force Azerbaijan to embrace the perceptions of religious tolerance and supreme legal and human values, because only that way it is possible to ensure interreligious dialogue and mutual respect in the civilized world," the union said.