Նիկոլ Փաշինյանն ու Դունյա Միյատովիչը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հայերի բռնի տեղահանման հետևանքով ստեղծված հումանիտար իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը։
Զրուցակիցները քննարկել են Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով 100 հազարից ավելի մեր հայրենակիցների բռնի տեղահանության հետևանքով ստեղծված հումանիտար իրավիճակը, միջազգային հանրության կողմից օժանդակության հետագա քայլերը:
Վարչապետը ողջունել է տիկին Միյատովիչի այցը և վստահություն հայտնել, որ այն կնպաստի տեղում ծանոթանալ ստեղծված մարտահրավերներին և խնդիրներին:
Դունյա Միյատովիչը հավելել է, որ իր նպատակն է գնահատել առկա կարիքները, այդ թվում` ԼՂ հայության իրավունքների ապահովման հետ կապված:
Մտքեր են փոխանակվել նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների, երկկողմ հետագա համագործակցության շուրջ:

Никол Пашинян принял комиссара Совета Европы по правам человека Дунью Миятович
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял комиссара Совета Европы по правам человека Дунью Миятович.
Собеседники обсудили гуманитарную ситуацию, создавшуюся в результате принудительного перемещения более 100 000 наших соотечественников вследствие политики этнической чистки Азербайджана в Нагорном Карабахе и дальнейшие шаги международного сообщества.
Премьер-министр приветствовал визит госпожи Миятович и выразил уверенность, что он поможет ознакомлению на месте с создавшимися вызовами и проблемами.
Дуня Миятович добавила, что ее цель - оценить существующие потребности, в том числе и связанные с обеспечением прав армян Нагорного Карабаха.
Состоялся также обмен мнениями вокруг осуществляемых правительством РА реформ в направлении защиты прав человека и дальнейшего двустороннего сотрудничества.