Փոխվարչապետը և ՄԱԿ ՓԳՀ պաշտոնյան քննարկել են ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածներին աջակցության ոլորտում միջազգային համագործակցության հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանն աշխատանքային քննարկում է ունեցել ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Կավիտա Բելանիի հետ: Քննարկմանը մասնակցել են նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց խնդիրների հասցեագրման հարցերում ներգրավված գերատեսչությունների ներկայացուցիչները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գրասենյակից, hանդիպման ընթացքում փոխվարչապետը մանրամասն ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների առաջնային կարիքների հասցեագրմանն ուղղված կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ ծրագրերի ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները:
Ըստ աղբյուրի՝ զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել բռնի տեղահանվածների կարիքների արդյունավետ արձագանքման ուղղությամբ միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության արդյունավետ ձևաչափի վերաբերյալ՝ կարևորելով վերջիններիս հետ համատեղ նախատեսվող աջակցության ծրագրերի հասցեականության ապահոման անհրաժեշտությունը։

Вице-премьер Хачатрян провел рабочее обсуждение с главой армянского офиса Верховного комиссара ООН по делам беженцев
Вице-премьер Тигран Хачатрян провел рабочее обсуждение с главой армянского офиса Верховного комиссара ООН по делам беженцев Кавитой Белани. В обсуждении также приняли участие представители ведомств, вовлеченных в решение проблем вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса вице-премьера, входе встречи вице-премьер представил подробности работы по краткосрочным, среднесрочным и долгосрочным программам удовлетворения первоочередных потребностей вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха.
Собеседники обменялись мыслями об эффективном формате сотрудничества с международными партнерами в целях эффективного реагирования на потребности вынужденных переселенцев, была подчеркнута важность обеспечения адресности планируемых совместно с последними программ поддержки.