Հայտնի է Եվրախորհրդարանում Փաշինյանի ելույթի օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հոկտեմբերի 18-ին Ստրասբուրգում ելույթ կունենա Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Եվրախորհրդարանի ղեկավար Ռոբերտա Մեցոլան։
«Հայաստանի վարչապետին հրավիրել եմ ելույթ ունենալ լիագումար նիստում։ Նա դա կանի հոկտեմբերի 18-ին Ստրասբուրգում», - ասել է նա Գրանադայում ԵՄ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովի շրջանակներում կայացած մամուլի ասուլիսում։
Մեցոլան հիշեցրել է, որ հոկտեմբերի 5-ին Եվրոպական խորհրդարանում ընդունվել է շատ խիստ ձևակերպումներով բանաձև Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի շուրջ։
«Այս պահին մենք կկենտրոնանանք հումանիտար ճգնաժամի վրա, այլ կերպ ասած՝ ինչպես օգնել Հայաստանին ընդունել փախստականներին՝ տասնյակ հազարավոր մարդկանց, որոնք մի քանի ժամվա ընթացքում թողել են իրենց կյանքը, որովհետև ստիպված էին փախչել։ Բայց ես նաև ողջունում եմ ապաէսկալացման բոլոր ջանքերը», - նշել է նա։
ԵԽ ղեկավարը հույս է հայտնել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի իշխանությունների հետ շփումների պատասխանատվություն ստանձնած Եվրոպական խորհրդի նախագահի, Ֆրանսիայի նախագահի և Գերմանիայի կանցլերի հետ հետագա հանդիպումները կհանգեցնեն ավելի կոնկրետ արդյունքների։

Известен день выступления Пашиняна в Европарламенте
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 18 октября в Страсбурге выступит на пленарной сессии Европарламента. Как передает «Арменпресс», об этом сообщила глава Европарламента Роберта Метсола.
«Я пригласила премьер-министра Армении выступить на пленарной сессии. Он сделает это 18 октября в Страсбурге», -заявила она на пресс-конференции, состоявшейся в рамках неформального саммита ЕС в Гранаде.
Метсола напомнила, что 5 октября Европарламент принял резолюцию с очень жесткой формулировкой относительно ситуации в Нагорном Карабахе.
«Сейчас мы сосредоточимся на гуманитарном кризисе, то есть на том, как помочь Армении принять беженцев, десятки тысяч людей, которые в считанные часы изменили всю свою жизнь, потому что вынуждены были бежать. Но я приветствую и все усилия по деэскалации», - сказала она.
Глава ЕП выразила надежду, что дальнейшие встречи с президентом Европейского совета, президентом Франции и канцлером Германии, которые отвечают за отношения с властями Армении и Азербайджана, приведут к более конкретным результатам.