Փաշինյանը մի շարք երկրների ղեկավարների հետ քննարկել է Ադրբեջանի կողմից ԼՂ հայերի նկատմամբ էթնիկ զտման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իսպանական Գրանադա քաղաքում մասնակցել է Եվրոպական քաղաքական համայնքի երրորդ գագաթնաժողովին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, ավելի քան չորս տասնյակ երկրների ղեկավարներին միջոցառման վայրում դիմավորել է Իսպանիայի Թագավորության վարչապետ Պեդրո Սանչեսը, որից հետո սկսվել են գագաթնաժողովի աշխատանքները:
Վարչապետ Փաշինյանը մասնակցել է նաև «Բազմակողմանիություն, ներառյալ անվտանգային և աշխարհաքաղաքական խնդիրներ» թեմայով կլոր սեղան քննարկմանը:
Նիկոլ Փաշինյանը գագաթնաժողովի շրջանակում կարճատև զրույցներ է ունեցել մի շարք երկրների ու կառույցների ղեկավարների հետ: Մասնավորապես, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի, այդ թվում` Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի մեր հայրենակիցների նկատմամբ էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով ստեղծված իրավիճակի շուրջ վարչապետը զրուցել էՖրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենի, Եվրոպական միության արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի, Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլայի, Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի, Նորվեգիայի վարչապետ Յոնաս Գահր Ստորեյի, Ֆինլանդիայի վարչապետ Պետերի Օրպոյի, Իսլանդիայի վարչապետ Կատրին Յակոբսդոտտիրի, Լիտվայի նախագահ Գիտանաս Նաուսեդայի, Նիդերլանդների վարչապետ Մարկ Ռուտեյի, Լատվիայի վարչապետ Էվիկա Սիլինայի, Խորվաթիայի վարչապետ Անդրեյ Պլենկովիչի, Մոնտենեգրոյի նախագահ Յակով Միլատովիչի, Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի, Հյուսիսային Մակեդոնիայի վարչապետ Դիմիտար Կովաչևսկիի հետ:

Пашинян обсудил с главами ряда стран ситуацию с политикой этнической чистки Баку в отношении армян НК
Премьер-министр Никол Пашинян в испанском городе Гранада принял участие в 3-м саммите Европейского политического сообщества.
Лидеров более четырех десятков стран приветствовал премьер-министр Королевства Испания Педро Санчес, после чего началась работа саммита.
Премьер-министр Пашинян принял также участие в круглом столе на тему “Многосторонность, инклюзивная безопасность и геополитика”.
На полях саммита Никол Пашинян провел короткие беседы с руководителями ряда стран и структур. В частности, о представляющих взаимный интерес вопросах, в том числе о ситуации, сложившейся в результате проводимой Азербайджаном политики этнических чисток против армян Нагорного Карабаха, премьер-министр побеседовал с президентом Франции Эммануэлем Макроном, канцлером Германии Олафом Шольцем, председателем Европейского совета Шарлем Мишелем, председателем Еврокомиссии Урсулой фон дер Ляйен, верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепом Боррелем, председателем Европейского парламента Робертом Метсолой, премьер-министром Греции Кириакосом Мицотакисом, премьер-министром Норвегии Йонасом Гар Стёре, премьер-министром Финляндии Петтери Орпо, премьер-министр Исландии Катрин Якобсдоуттир, президентом Литвы Гитанасом Науседой, премьер-министром Нидерландов Марком Рютте, премьер-министром Латвии Эвикой Силиней, премьер-министром Хорватии Андреем Пленковичем, президентом Черногории Яковом Милатовичем, президентом Украины Володимиром Зеленским, премьер-министром Северной Македонии Димитаром Ковачевским.