Խնամքի կարիք ունեցող շուրջ 100 միայնակ տարեց և առանց ծնողական խնամքի մնացած ավելի քան 20 երեխա տեղավորվել են խնամքի կենտրոններում․ Մկրտչյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզերում ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների առաջնային կարիքների գնահատման և սոցիալական աջակցության տրամադրմանը զուգահեռ վերջին երկու օրվա ընթացքում աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության ջանքերն առավել կենտրոնացվել են խոցելի խմբերին ծառայություններ մատուցելու, միայնակ տարեցներին, հաշմանդամություն ունեցող անձանց, առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաներին համապատասխան խնամքի հաստատություններում տեղավորելու ուղղությամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին ՀՀ կառավարության հումանիտար կենտրոնում տեղի ունեցած ասուլիսի ընթացքումհայտնեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը։
«Այդ աշխատանքները համակարգվում են ԼՂ-ի համապատասխան գործընկերների հետ, որպեսզի հավուր պատշաճի կազմակերպվի ինչպես տրանսպորտային տեղափոխումը, այնպես էլ մարդկանց տեղավորումը ՀՀ-ում։ 16։00-ի դրությամբ՝ շուրջ 100 խնամքի կարիք ունեցող միայնակ տարեցներ, որոնց մեջ կան նաև հաշմանդամություն ունեցող անձինք, տեղավորվել են համապատասխան խնամքի կենտրոններում, որոնք գտնվում են աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության ենթակայության ներքո։ Առանց ծնողական խնամքի մնացած ավելի քան 20 երեխաներ տեղավորվել են խնամքի հաստատություններում։ Կան երեխաներ, ովքեր այս կամ այն պատճառով գտնվում են առողջապահական մեր գործընկերների վերահսկողության ներքո հիվանդանոցներում, պոլիկլինիկաներում։ Նրանց ծնողների հետ նույնպես կապ է հաստատվել»,- ասաց Մկրտչյանը։
Նմանատիպ խնդիրները, նախարարի խոսքով, համակարգային լուծմամբ առաջ տանելու ուղղությամբ գործարկվել են մի շարք հարթակներ, որպեսզի հնարավոր լինի անընդհատ կապ ունենալ մեր հայրենակիցների հետ։ Օրինակ՝ առաջնային կարիքի արձանագրման հարթակում ժամը 14։00-ի դրությամբ արձանագրվել է ավելի քան 15300 կարիք։ Դրան զուգահեռ սոցիալական աջակցության քարտեզի հարթակում ավելի քան 180 սուբյեկտ՝ ՀԿ-ներ, բարեգործական կազմակերպություններ, միջազգային դոնորական կառույցներ իրենց առաջարկություններն են ներկայացրել։ Կարիքները բավարարելու համար ակտիվ կապ է հաստատվել նախարարության և մարզպետարանների, համայնքապետարանների, ինչպես նաև միասնական սոցիալական ծառայության գործընկերների հետ, որպեսզի հնարավոր լինի արձանագրված կարիքներին փուլ առ փուլ արձագանքելով՝ գնալ առաջ։
Գործարկվել է նաև թեժ գիծը՝ 114 համարով։ 14։00-ի դրությամբ՝ սպասարկվել է ավելի քան 8500 հեռախոսազանգ, որոնք վերաբերվել են ամենատարբեր հարցերի՝ սկսած կեցության խնդիրներից, վերջացրած հոգեբանական ծառայության մատուցմամբ։ Զանգերի առումով եղել են համապատասխան ուղղորդումներ։
Մկրտչյանի տեղեկացմամբ՝ վերջին երկու օրերի ընթացքում ավելի քան 2000 անձ ուղղորդվել են ՀՀ մարզերի տարբեր բնակավայրեր։ Տվյալ գործընթացը շարունակական է։ Նախարարը նրանց, ովքեր չեն հաշվառվել, հորդորեց անպայման գնալ և հաշվառվել։ Հաշվառումներ կիրականացվեն նաև միասնական սոցիալական ծառայության բոլոր 49 կենտրոններում։ Մկրտչյանը խնդրեց հաշվառման գործընթացին շատ լուրջ վերաբերվել, քանի որ ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող բոլոր տեսակի սոցիալական աջակցությունների շահառու հնարավոր է դառնալ միայն հաշվառումից հետո։
«Մենք նաև կանցնենք արտակարգ ռեժիմով աշխատելուն։ Միասնական սոցիալական ծառայությունը կունենա շուրջօրյա հերթապահություն, որպեսզի մեր հայրենակիցները կարողանան հնարավորինս արդյունավետ և արագ սպասարկվել։ Մենք միշտ էլ բավականին սերտ համագործակցություն ենք ունեցել ԼՂ-ի մեր գործընկերների հետ և գիտեինք, թե խնամքի ինչպիսի և քանի հաստատություններ կան այնտեղ, տեղեկություններ ունեինք խնամյալների ու շահառուների մասին, հետևաբար գործընթացի մեկնարկից ի վեր երեխաների տեղավորման և համապատասխան ծառայությունների տրամադրման գործընթացը հիմնականում իրականացվել է»,- հավաստիացրեց նախարարը։
Նա հիշեցրեց՝ նրանք, ովքեր ունեն բանկային կամ կենսաթոշակային քարտեր, միանգամից կստանան 100 000-ական դրամ միանվագ աջակցություն։ Իսկ նրանք, ովքեր չունեն քարտային հաշիվներ, միևնույն է, պետք է նույնպես ստանան այդ աջակցությունը, հետևաբար շատ կարևոր է, որպեսզի բոլորը մասնակցեն հաշվառման գործընթացին միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններում, որոնցում կգործեն հաշվառման կետեր։ Կան մարզպետարանների հրապարակած հասցեները և հեռախոսահամարները։
«ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածները, ովքեր չունեն անձնագրեր կամ փաստաթղթեր, պետք է գնան նույնականացվելու։ Մեր գործընկերները գրանցման պետական ռեգիստրից կհանեն տվյալները, որոնց հիման վրա տեղի կունենա նույնականացման գործընթացը։ Կտրվի տեղեկանք, որի հիման վրա նրանց կսպասարկեն «Հայփոստի» բաժանմունքներում, որտեղ միասնական սոցիալական ծառայությունից տրամադրված տեղեկանքների հիման վրա, տվյալների համադրումից հետո, մեր հայրենակիցները կստանան միանվագ սոցիալական աջակցությունը։ Այս պահին աշխատանքներ են տարվում տեխնիկական խնդիրները լուծելու ուղղությամբ, որպեսզի կառավարությունը կարճ ժամանակ անց կարողանա հայտարարել, թե թիրախային որ խմբերն են ստացել գումարները։ Կգործարկվի նաև հարթակ, որտեղ ծնողները կլրացնեն երեխաների տվյալները, որպեսզի նրանց նույնպես հատկացվի միանվագ աջակցություն։ Բոլոր ուղեցույցները կհրապարակվեն, որպեսզի խոստումները հեշտությամբ իրականացվեն»,- ասաց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարը։

Около 100 одиноких пожилых людей и более 20 детей, оставшихся без попечения родителей, размещены в центрах по уходу
Параллельно с оценкой первоочередных потребностей вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха и оказанием социальной поддержки в областях Вайоц Дзор и Сюник, усилия министерства труда и социальных вопросов в последние два дня были в большой степени сосредоточены также на оказании услуг уязвимым группам населения: оказанию надлежащего ухода за одинокими пожилыми людьми, лицам с ограниченными возможностями, а также детям, оставшимся без попечения родителей.
Как передает Арменпресс, об этом в ходе пресс-конференции в Гуманитарном центре правительства сообщил министр труда и социальных вопросов Армении Нарек Мкртчян.
“Эти работы координируются совместно с соответствующими коллегами из Нагорного Карабаха, чтобы должным образом организовать как транспортировку, так и размещение людей в Армении. По состоянию на 16.00 около 100 одиноких пожилых людей, нуждающихся в уходе, в том числе людей с ограниченными возможностями, размещены в соответствующих центрах по уходу при министерстве труда и социальных вопросов.
Более 20 детей, оставшихся без попечения родителей, помещены в учреждения опеки. Есть дети, которые по тем или иным причинам находятся под наблюдением врачей в больницах и поликлиниках. С их родителями также установлена связь”, - сказал Мкртчян.
По словам министра, запущен ряд площадок для системного решения подобных проблем, чтобы можно было иметь постоянный контакт с нашими соотечественниками. Например, по состоянию на 14:00 на платформе регистрации первичных потребностей зарегистрировано более 15,3 тыс потребностей. Параллельно более 180 субъектов - НПО, благотворительные организации, международные донорские организации - представили свои рекомендации на платформе карты социальной поддержки.
В целях удовлетворения потребностей налажен активный контакт между министерством и областными администрациями, муниципалитетами общин, а также сотрудниками Единой социальной службы, чтобы можно было двигаться вперед, шаг за шагом реагируя на зафиксированные потребности.
Также была запущена горячая линия по номеру 114. По состоянию на 14:00 было обработано более 8500 телефонных звонков, которые касались самых разных вопросов, начиная с жилищных проблем и заканчивая оказанием психологических услуг.
По словам Мкртчяна, за последние два дня в различные населенные пункты областей Армении были направлены более 2000 человек. Этот процесс непрерывен. Министр призвал тех, кто не прошел регистрацию, обязательно пойти и зарегистрироваться. Регистрация также будет проводиться во всех 49 центрах Единой социальной службы. Мкртчян попросил очень серьезно отнестись к процессу регистрации, поскольку стать бенефициаром всех видов социальной помощи, реализуемых правительством Армении, можно только после регистрации.
“Мы также перейдем на экстренный режим. Единая социальная служба будет дежурить круглосуточно, чтобы наши соотечественники обслуживались максимально эффективно и быстро. У нас всегда было достаточно тесное сотрудничество с нашими коллегами в Нагорном Карабахе, и мы знали, какие и сколько там учреждений по уходу, у нас была информация о бенефициарах, поэтому с самого начала процесса размещения детей и предоставления соответствующих услуг в основном осуществлено”, - заверил министр.
Он напомнил, что те, у кого есть банковские или пенсионные карты, получат единоразовую помощь в размере 100 тысяч драмов. И эту поддержку должны получить и те, у кого нет банковских счетов, поэтому очень важно всем участвовать в процессе регистрации в областных центрах Единой социальной службы, в которых будут пункты регистрации.
“Вынужденные переселенцы из Нагорного Карабаха, у которых нет паспортов и документов, должны пройти идентификацию. Наши партнеры извлекут данные из реестра государственной регистрации, на основании которых будет происходить процесс идентификации. Будет выдана справка, на основании которой они будут обслуживаться в отделениях “Айпоста”, где на основании справок, предоставленных Единой социальной службой, после сравнения данных наши соотечественники получат единоразовую социальную поддержку.
На данный момент ведется работа по решению технических вопросов, чтобы в ближайшее время правительство могло объявить, какие целевые группы получили деньги. Также будет запущена платформа, на которой родители будут заполнять информацию о своих детях, чтобы они также получали единоразовую поддержку. Все инструкции будут опубликованы, чтобы обещания можно было легко реализовать”, - сказал министр труда и социальных вопросов.