Տարածաշրջանում արտաքին անվտանգության մարտահրավերները, դրանցից բխող հետևանքները սպառնում են ՀՀ-ում ժողովրդավարությունն անշրջելի դարձնելուն. փոխվարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը սեպտեմբերի 25-ին ընդունել է ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Սամանտա Փաուերին և ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Յուրի Քիմին։
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը և այլ պաշտոնատար անձինք:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է փոխվարչապետի գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից, ողջունելով հյուրերին՝ Տիգրան Խաչատրյանն ընդգծել է ԱՄՆ առանցքային դերը Հայաստանի ժողովրդավարության ամրապնդման գործընթացում։
«Դժբախտաբար, մեր տարածաշրջանում առկա արտաքին անվտանգության մարտահրավերները և դրանցից բխող հետևանքները սպառնում են Հայաստանում ժողովրդավարությունն անշրջելի դարձնելուն։ Չնայած դրան՝ մեր կառավարությունը հավատարիմ է որդեգրած օրակարգի իրականացմանը՝ վստահ լինելով, որ այն կարող է ապահովել նաև անվտանգություն և ինքնիշխանություն», - նշել է Տիգրան Խաչատրյանը։
Փոխվարչապետը մանրամասն ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղում տիրող հումանիտար ծանր իրավիճակը, ԼՂ-ից բռնի տեղահանվող բնակիչների խնդիրները։
Տիգրան Խաչատրյանը ամերիկացի գործընկերոջը ներկայացրել է բռնի տեղահանված անձանց կեցության վայրով և առաջին անհրաժեշտության ապրանքներով ապահովման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից կատարվող քայլերը։
Սամանտա Փաուերն ընդգծել է ԱՄՆ կառավարության և մասնավորապես՝ ԱՄՆ ՄԶԳ պատրաստակամությունը՝ աջակցել ԼՂ-ից տեղահանված անձանց կարիքները հասցեագրելու հարցում։ ԱՄՆ ՄԶԳ ղեկավարը նշել է, որ ՀՀ-ին տրամադրված աջակցությունը վերջին ժամանակաշրջանում եռապատկվել է և միևնույն ժամանակ պատրաստակամություն է հայտնել օժանդակել Կառավարությանը նոր ի հայտ եկած խնդիրների կառավարման հարցում։
Կողմերը քննարկել են այն ծրագրերը և առաջնահերթությունները, որոնց շուրջ առաջիկայում կկենտրոնացվեն ջանքերը։

Вызовы внешней безопасности в регионе и вытекающие из них последствия угрожают демократии в Армении: вице-премьер
25 сентября вице-премьер Республики Армения Тигран Хачатрян принял главу Агентства США по международному развитию Саманту Пауэр и помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Юри Ким.
На встрече также присутствовали министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян, министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, министр экономики Ваан Керобян и другие официальные лица.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение Аппарата вице-премьера, приветствуя гостей, Тигран Хачатрян подчеркнул ключевую роль США в процессе укрепления демократии в Армении.
«К сожалению, внешние вызовы безопасности в нашем регионе и вытекающие из них последствия угрожают тому, чтобы демократию в Армении сделать необратимой. Несмотря на это, наше правительство привержено реализации принятой повестки, оно уверено, что сможет обеспечить и безопасность, и суверенитет», - сказал Тигран Хачатрян.
Вице-премьер представил тяжелую гуманитарную ситуацию в Нагорном Карабахе, проблемы вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха.
Тигран Хачатрян представил шаги, предпринимаемые правительством РА в направлении обеспечения вынужденно переселенных лиц жильем и товарами первой необходимости.
Саманта Пауэр подчеркнула готовность правительства США, и в частности USAID, оказать помощь в удовлетворении потребностей людей, перемещенных из Нагорного Карабаха. Глава USAID отметила, что за последний период помощь, оказываемая Армении, утроилась, и выразила готовность помочь правительству в решении возникших проблем.