Հայաստանից ՌԴ արտահանման 215 տոկոս աճի 187 տոկոսն ապահովել է վերաարտահանումը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանից Ռուսաստան 2023-ի առաջին կիսամյակում արտահանման շուրջ 215 տոկոս դոլարային աճին զգալի նպաստել է վերաարտահանումը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նիստում 2023 թ. պետական բյուջեի առաջին կիսամյակի կատարման ընթացքի վերաբերյալ տեղեկանքի քննարկմանը:
Նախարարը նշեց, որ 2023-ի առաջին կիսամյակում շարունակվել է ՌԴ-ից մարդկանց և կապիտալի մեծ ներհոսքը:
«2023-ի առաջին կիսամյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ դեպի ՌԴ ապրանքների արտահանման շուրջ 215 տոկոս դոլարային աճին զգալի նպաստում է ունեցել վերաարտահանումը, որը նպաստել է շուրջ 187 տոկոսային կետով, մինչդեռ հայկական ծագման ապրանքների արտահանումը նպաստել է 28 տոկոսային կետով»,-ասաց նախարարը:
Նախարարն անդրադարձավ նաև Ռուսաստանից եկած զբոսաշրջիկների թվի աճին՝ նշելով, որ առաջին կիսամյակում ՀՀ այցելած զբոսաշրջիկների թվաքանակը 70 տոկոսով աճել է, որին մեծ նպաստ ունեցել են ՌԴ-ից այցելած զբոսաշրջիկները՝ շուրջ 47 տոկոսային կետով:

Re-exports comprise 187% of 215% growth in exports from Armenia to Russia, says finance minister
YEREVAN, SEPTEMBER 25, ARMENPRESS. Re-exportssignificantly contributed to the nearly 215% growth (in dollars) of the exports from Armenia to Russia in the first half of 2023, Finance Minister Vahe Hovhannisyan told lawmakers at the financial-credit and budgetary affairs committee session in parliament during a discussion of the state budget performance.
The big inflow of persons and capital from Russia continued in the first half of the year, he said.
“In the first half of 2023, compared to the same period of last year, re-exports contributed significantly, by nearly 187 percentage points, to the nearly 215 percent dollar growth in the exports of goods to Russia, whereas the exports of Armenian-made goods contributed by 28 percentage points,” the finance minister said.
Hovhannisyan also spoke about the growth in the number of tourists from Russia, stating that the number of inbound tourists in the first half of the year grew 70%, with 47% being from Russia.