Լեռնային Ղարաբաղում կա ակնհայտ էթնիկ զտման ու ցեղասպանության վտանգ․ ահազանգում են թուրք մտավորականները
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 123 թուրք մտավորական հայտարարություն է տարածել՝ ահազանգելով Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում իրականացվող ցեղասպան քաղաքականության մասին ու կոչ անելով միջազգային հանրությանը դիտորդի դերում լինելու փոխարեն գործի անցնել ու կանխել մարդկային նոր ողբերգությունը։
Թուրք մտավորականների կողմից «Արմենպրես»-ին տրամադրված հայտարարության մեջ նրանք մասնավորապես արձանագրել են, թե ինչպես սեպտեմբերի 19-ին Բաքվի ռեժիմը, որն ամիսներ շարունակ շրջափակման մեջ էր պահում Լեռնային Ղարաբաղը, ռազմական գործողություններ սկսեց ամբողջ աշխարհի աչքի առաջ՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբելայի հերթական նստաշրջանի ընթացքում։
Կա ակնհայտ էթնիկ զտման ու ցեղասպանության վտանգ»,- նշել են թուրք մտավորականները՝ ընդգծելով, որ Միջազգային քրեական դատարանի հիմնադիր դատախազ, արգենտինացի փաստաբան Լուիս Մորենո Օկամպոյի նախազգուշացումները հատ առ հատ իրականություն են դառնում։
Թուրք գործիչները հիշեցրել են, որ թեպետ ամիսներ շարունակ տարբեր միջազգային կառույցներ ու երկրներ կոչ էին անում Ադրբեջանին դադարեցնել Լեռնային Ղարաբաղում 120 հազար հայերի շրջափակումը, սակայն այդ երկիրն ականջալուր չէր լինում նրանց։ Եվ հիմա անիմաստ է ակնկալել, որ Բաքվի ռեժիմը կենթարկվի Արցախում կրակը դադարեցնելու կոչերին։
«Նրանց նպատակն է Լեռնային Ղարաբաղը՝ Արցախն ամբողջությամբ վերցնել վերահսկողության տակ և հայերին բնաջնջել այն տարածքներից, որտեղ դարեր շարունակ ապրել են, իսկ եթե դիմադրեն, պարզապես վերջ տալ նրանց կյանքերին։
Ադրբեջանի բռնապետության միակ նպատակն է՝ բռնությամբ վերջ տալ ուժի միջոցով գծած սահմանների ներսում հայերի գոյությանը»,- նշել են մտավորականները՝ ընդգծելով, որ ինչպես Ջուլֆայի հայկական գերեզմանոցում ադրբեջանցիները քարը քարի վրա չթողեցին, նույն կերպ հայերից ու հայկական հետքից մաքրելու են Արցախը։
Նրանք իրենց խորը մտահոգությունն են հայտնել զարգացումների կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ միջազգային հանրությունը բավարար չափով զգայունություն չի ցուցաբերում այս հարցում։ «Նորից կրկնում ենք․ ցեղասպանությունները կանխարգելելը չի ենթադրում սպասել, որ դրանք տեղի ունենան և հետո միջամտել։ Ցեղասպանությունը կանխարգելելը նախ և առաջ ակտիվ գործողությունների անցնելն է։
Մենք կոչ ենք անում բոլոր երկրներին, Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավորությամբ՝ բոլոր միջազգային կառույցներին ու հանրությանը՝ ակտիվ դիրքորոշում ստանձնել»,- նշել են թուրք մտավորականները՝ կոչ անելով տարածաշրջանում գերի մնացած քաղաքացիական անձանց տարհանել անվտանգ վայրեր ու մարդասիրական օգնություն ցուցաբերել։ «Պետք է երաշխավորվի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքը՝ ազատորեն իրացնելու ցանկացած երկրի քաղաքացի լինելու իրենց իրավունքը»,- նշել են նրանք։

В Нагорном Карабахе существует очевидная опасность этнических чисток и геноцида: турецкая интеллигенция предупреждает
ЕРЕВАН, 22 СЕНТЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. 123 турецких представителей интеллигенции выступили с заявлением, предупреждающим о политике геноцида, проводимой Азербайджаном в Нагорном Карабахе, и призывающими международное сообщество принять меры и предотвратить новую человеческую трагедию, а не быть наблюдателем.
В заявлении, предоставленном «Арменпресс» турецкой интеллигенцией, они конкретно зафиксировали, как 19 сентября бакинский режим, месяцами удерживавший Нагорный Карабах в осаде, на глазах всего мира, в ходе очередной военной операции, начал военные действия во время очередной сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
«Азербайджан осуществил эту атаку при явной поддержке Турции и Израиля, в то время как весь мир молча наблюдал за происходящим. Существует очевидная опасность этнических чисток и геноцида", - отметили турецкие интеллектуалы, подчеркнув, что предупреждения прокурора-основателя Международного уголовного суда, аргентинского адвоката Луиса Морено Окампо, сбываются одно за другим.
Турецкие деятели напомнили, что, хотя различные международные структуры и страны на протяжении нескольких месяцев призывали Азербайджан прекратить блокаду 120 тысяч армян в Нагорном Карабахе, эта страна их не слушала. И теперь бессмысленно ожидать, что бакинский режим подчинится призывам о прекращении огня в Арцахе.
"Их цель - взять Нагорный Карабах, Арцах под полный контроль и истребить армян с территорий, где они жили веками, а если они будут сопротивляться, просто покончить с ними.
Единственная цель азербайджанской диктатуры - насильственно положить конец существованию армян в проведенных силой границах", - отметили интеллектуалы, подчеркнув, что так же, как азербайджанцы не оставили камня на камне на Джульфинском армянском кладбище, так же они будут очищать Арцах от армян и армянских следов.
Они выразили глубокую обеспокоенность происходящим, подчеркнув, что международное сообщество не проявляет достаточной чуткости в этом вопросе. «Повторяем еще раз. Предотвращение геноцидов не означает ожидание, пока они произойдут, а затем вмешательство. Предотвращение геноцида – это, прежде всего, активные действия.
Мы призываем все страны во главе с ООН, все международные организации и общественность занять активную позицию", - отметили представители турецкой интеллигенции, призвав захваченных в регионе мирных жителей эвакуироваться в безопасные места и оказать гуманитарную помощь. "Право народа Нагорного Карабаха свободно осуществлять свое право быть гражданином любой страны должно быть гарантировано", - отметили они.
Среди 123 турецких интеллектуалов, подписавших письмо, — турецкие историки Танер Акчам, Баскин Оран, Саит Четиноглу, политолог Дженгиз Ахтар, журналист Арис Налчи, правозащитник Эрен Кескин и другие.