Շահագրգիռ կողմերը քայլեր են ձեռնարկում՝ Ստեփանակերտում իրավիճակը հանգուցալուծելու նպատակով․ ԼՐԱՑՎԱԾ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Շահագրգիռ կողմերի ներգրավմամբ կոնկրետ քայլեր են ձեռնարկվում՝ իրավիճակը Ստեփանակերտում հանգուցալուծելու նպատակով: Լեռնային Ղարաբաղի Ներքին գործերի նախարարության ոստիկանությունը հորդորում է ստեփանակերտցիներին անվտանգության նկատառումներից ելնելով մնալ ապաստարաններում։
«Ադրբեջանական կողմը խախտել է կրակը դադարեցնելու մասին սեպտեմբերի 20-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունը և Ստեփանակերտի մատույցներում կիրառել հրաձգային զինատեսակներ: Շահագրգիռ կողմերի ներգրավմամբ կոնկրետ քայլեր են ձեռնարկվում՝ իրավիճակը հանգուցալուծելու նպատակով: Հորդորում ենք չտրվել խուճապային տրամադրություններ տարածող գրառումներին և հետևել միայն պաշտոնական լրահոսին»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշվում է գերատեսչության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Սեպտեմբերի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողություններից հետո սեպտեմբերի 20-ին հրադադարի պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել։ Արցախում սեպտեմբերի 20-ի ժամը 21:30-ի դրությամբ կա առնվազն 200 զոհ և ավելի քան 400 վիրավոր: Քաղաքացիական բնակչության շրջանում վիրավորների թիվը գերազանցում է 40-ը, որից 13-ը երեխաներ են: Հաստատվել է 10 քաղաքացիական զոհ, որից 5-ը՝ երեխա։

Заинтересованные стороны предпринимают шаги для разрешения ситуации в Степанакерте: дополнено
С привлечением заинтересованных сторон предпринимаются конкретные шаги по урегулированию ситуации в Степанакерте. Полиция МВД Нагорного Карабаха призывает жителей Степанакерта оставаться в убежищах из соображений безопасности.
«Азербайджанская сторона нарушила достигнутое 20 сентября соглашение о прекращении огня и применила огнестрельное оружие в пригороде Степанакерта. Для разрешения ситуации предпринимаются конкретные шаги с привлечением заинтересованных сторон. Призываем не поддаваться панике и следить только за официальными сообщениями», - «Арменпресс» передает сообщение полиции.
19 сентября Азербайджан предпринял широкомасштабное нападение на Нагорный Карабах. В результате военной агрессии Азербайджана по состоянию на 21: 30 20 сентября число погибших составило не менее 200 человек, есть более 400 раненых. Пятеро из 10 погибших гражданских лиц - дети.