Պայթյուններ Ստեփանակերտում, ծանր հրետանու կիրառում․ Ալիևն իրագործում է ցեղասպանության արյունալի փուլը. Բեգլարյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում պայթյուններով ու ծանր հրետանու կիրառմամբ՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն սկսել է Արցախի ժողովրդի նկատմամբ ցեղասպան քաղաքականության արյունալի փուլի իրագործումը։ Արցախի Պետնախարարի նախկին խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը՝ «X»-ում (նախկին Թվիթեր) կատարած իր գրառմամբ նման գնահատական է տվել սեպտեմբերի 19-ին ԼՂ-ում Ադրբեջանի կողմից սկսված ռազմական գործողություններին։
The genocidal regime of Aliyev started the bloody phase of the genocide of the Artsakh people after a long phase of starvation.
Are these your guarantees of rights and security, Russia, US, EU!!!#StopArmenianGenocide2023
— Artak Beglaryan | #StopArtsakhGenocide (@Artak_Beglaryan) September 19, 2023
«Ալիևի ցեղասպան ռեժիմն սկսել է Արցախի ժողովրդի ցեղասպանության արյունալի փուլը՝ սովամահության երկարատև փուլից հետո։ Ռուսաստան, ԱՄՆ, ԵՄ, սրա՞նք են իրավունքների և անվտանգության ձեր երաշխիքները»,- գրում է Բեգլարյանը։
Նա տեղեկացնում է, որ պայթյուններ են Ստեփանակերտում, Ադրբեջանն օգտագործում է ծանր հրետանի Արցախի որոշ ուղղություններով, սակայն տարբեր վայրերից լրացուցիչ տեղեկություններ դեռ հայտնի չեն։

Aliyev regime started the bloody phase of genocide – Artak Beglaryan on unprovoked Azeri attack in NK
YEREVAN, SEPTEMBER 19, ARMENPRESS. The genocidal regime of Azerbaijani President Ilham Aliyev has started the bloody phase of the genocide of the Nagorno-Karabakh (Artsakh) people after a long phase of starvation, former Nagorno-Karabakh ombudsman Artak Beglaryan said on Tuesday.
“Explosions in Stepanakert, Azerbaijan is using heavy artillery in some directions of Artsakh. I have no additional info yet. The genocidal regime of Aliyev started the bloody phase of the genocide of the Artsakh people after a long phase of starvation. Are these your guarantees of rights and security, Russia, US, EU!!! #StopArmenianGenocide2023.
“According to my unofficial sources, Azerbaijani genocidal forces are attacking along the entire frontline with Nagorno-Karabakh, resulting in battles occurring everywhere. Simultaneously, artillery, UAVs and rockets have been used to target various objects in/near civilian areas,” Beglaryan said in a post on X.
The genocidal regime of Aliyev started the bloody phase of the genocide of the Artsakh people after a long phase of starvation.