Հայկ Մարությանը բարձր է գնահատում քաղաքապետի ընտրություններում իր հաղթանակի հավանականությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ազգային առաջընթաց» կուսակցության Երևանի քաղաքապետի թեկնածու Հայկ Մարությանն, ավագանու ընտրություններին կատարելով իր քաղաքացիական պարտքն, ընտրել է, իր խոսքով՝ հանուն հույսի վերադարձի:
«Ինչպես ասել եմ՝ այս իշխանությունները գողացել են մեր հույսը, և ես այսօր քվեարկել եմ հանուն նրա, որ կարողանանք հետ բերել մեր ժողովրդին այդ հույսը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ իր ընտրատեղամասից դուրս գալուց հետ լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում նկատեց Մարությանը:
Հարցին, թե արդյոք ընտրություններից հետո պատրաստ է կոալիցիա կազմել այլ ուժերի հետ, և պատրաստ է որպես ոչ թե քաղաքապետ, այլ՝ ավագանու անդամ ոտք դնել Երևանի քաղաքապետարանի շենք, Հայկ Մարությանը շեշտեց.
«Քանի որ վստահություն ունենք, որ մենք հավաքելու ենք 50 տոկոսից ավելի ձայն, այս պահի դրությամբ որևէ քննարկում այդ հարցերի շուրջ չենք ունեցել: Մի քանի ժամ է մնացել, թող արդյունքները լինեն, հետո քննարկումները կսկսենք: Ինչպես միշտ, այսօր ևս՝ մեր հաղթանակի հավանականությունը բարձր եմ գնահատում»:
Այնուամենայնիվ, նկատառմանը՝ պարտվելու դեպքում կմնա՞ քաղաքականության մեջ, թե՞ կհեռանա դաշտից, ասաց.
«Ես այս ընտրություններով չեմ սկսել քաղաքականության մեջ լինելը, ոչ էլ սրանով ավարտելու եմ»:
Մարությանը նկատեց՝ քաղաքային իշխանությունների ընտրությունների ժամանակ միշտ էլ պասիվություն եղել է, բայց բնակչության մոտ կա նաև ապատիա.
«Արտաքին և ներքին ընդհանուր քաղաքական վիճակը մարդկանց վրա, բնականաբար, ազդում է:Ցավում եմ, որ ընտրողների մասնակցությունն այս պահի դրությամբ փոքր է: Սակայն, մինչև ժամը 20:00-ն ժամանակ ունենք, երևանցիներին հորդորում եմ անպայման մասնակցել ընտրություններին, որովհետև սա մեր քաղաքի ապագան է»:

Айк Марутян уверен, что победит на выборах мэра Еревана
Кандидат в мэры Еревана от партии “Национальный прогресс” Айк Марутян, выполняя свой гражданский долг на выборах в Совет старейшин, сделал выбор, по его словам, ради возвращения надежды.
“Как я говорил, эти власти украли нашу надежду, и я проголосовал сегодня ради того, чтобы иметь возможность вернуть эту надежду нашему народу”, - как сообщает Арменпресс сказал Марутян журналистами после выхода с избирательного участка.
Отвечая на вопрос, готов ли он сформировать коалицию с другими силами после выборов и готов ли он войти в здание мэрии Еревана в качестве члена Совета старейшин, а не мэра, Айк Марутян подчеркнул:
“Поскольку мы уверены, что наберем более 50 процентов голосов, никаких обсуждений по этим вопросам у нас пока не было. Осталось несколько часов, пусть будут результаты, тогда и начнем обсуждение. Как всегда, я и сегодня оцениваю вероятность нашей победы очень высоко”.
На вопрос, останется ли он в политике в случае поражения, Марукян отметил: “Я не с этих выборов начал заниматься политикой и не закончу ими”.
Он отметил, что во время выборов городских властей всегда была пассивность, но среди населения также наблюдается апатия.
“Внешняя и внутренняя общеполитическая ситуация, естественно, влияет на людей. Мне жаль, что явка избирателей сейчас низкая. Однако у нас есть время до 20:00, я призываю ереванцев обязательно проголосовать, потому что это будущее нашего города”.