Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավորի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Լուի Բուրլանժի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 14-ին այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանի և ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիի ուղեկցությամբ:
4as.jpg (604 KB)
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Հայոց ցեղասպանության-ինստիտուտի տարածած հաղորդագրությունից, հյուրերին դիմավորել և հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունն է ներկայացրել թանգարանային աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Լուսինե Աբրահամյանը: Նա անդրադարձ է կատարել նաև անցյալ դարավերջին Ադրբեջանի Սումգայիթ, Կիրովաբադ (Գանձակ), Բաքու քաղաքներում ադրբեջանական կառավարության կազմակերպած կոտորածներին զոհ գնացած հայերի հիշատակին Ծիծեռնակաբերդի տարածքում տեղադրված երեք խաչքարերի և Արցախյան գոյամարտի տարիներին Հուշապատի դիմացի հատվածում հուղարկավորված հինգ ազատամարտիկների պատմություններին՝ շեշտելով կապը տեղի ունեցածի և Հայոց ցեղասպանության միջև:
3as.jpg (605 KB)
Ժան-Լուի Բուրլանժը ծաղկեպսակ է դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, որից հետո հյուրերը ծաղիկներ են դրել անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգել Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը:
2as.jpg (606 KB)
Հյուրերը շրջել են Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, որտեղ ՀՑԹԻ ավագ էքսկուրսավար Հասմիկ Մարտիրոսյանի ուղեկցությամբ ծանոթացել են մշտական և ժամանակավոր ցուցադրություններին, որից հետո պարոն Ժան-Լուի Բուրլանժը գրառում է կատարեց Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում:
5as.jpg (476 KB)
Շնորհակալություն հայտնելով այցի համար՝ ՀՑԹԻ թանգարանային աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Լուսինե Աբրահամյանը պատվավոր հյուրին է նվիրել Հայոց ցեղասպանության մասին գրքեր:

Делегация во главе с депутатом Национального собрания Франции посетила Мемориал Геноцида армян
14 сентября делегация во главе с председателем комиссии по внешним отношениям Национального собрания Франции Жаном-Луи Бурланжем в сопровождении председателя комиссии по внешним отношениям Парламента Армении Саргиса Ханданяна и чрезвычайного и полномочного посла Франции в Республике Армения Оливье Декотиньи посетила Мемориал Геноцида армян.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение Института Геноцида армян, гостей встретила и представила историю мемориального комплекса замдиректора по музейным работам Лусине Абраамян. Она рассказала о трех хачкарах, установленных на территории Цицернакаберда в память об армянах, погибших в резне, организованной правительством Азербайджана в городах Сумгаит, Кировабад (Гандзак), Баку в конце прошлого века и о пяти борцах за свободу, погибших в Арцахской войне, похороненных у Стены памяти, подчеркнув связь между произошедшим и Геноцидом армян в Османской империи.
Жан-Луи Бурланж и другие члены делегации возложили венок к Мемориалу жертвам Геноцида армян и цветы к Вечному огню, почтив минутой молчания память невинных жертв Геноцида армян.
Гости осмотрели Музей Геноцида армян, где в сопровождении старшего экскурсовода музея Асмик Мартиросян ознакомились с постоянной и временной экспозицией, после чего господин Жан-Луи Бурланж сделал запись в Мемориальной книге почетных гостей.
Выразив благодарность за визит, заместитель директора музея Геноцида армян Лусине Абраамян вручила почетному гостю книги, рассказывающие о Геноциде армян.