Կանադա-Արցախ խորհրդարանական բարեկամության խմբակցությունը Արցախի հարցով նամակ է հղել Կանադայի արտգործնախարարին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադա-Արցախ խորհրդարանական բարեկամության խմբակցության համանախագահներ Ռեյչլ Թամսը և Լեո Հուսաքոսը սեպտեմբերի 6-ին նամակով դիմել են Կանադայի արտգործնախարար Մելանի Ժոլիին: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովից։
«Կանադայի Օնթավիայի գրասենյակից տեղեկացրել են, որ նամակում խոսվում է Հարավային Կովկասում Արցախի շուրջ ծավալված ճգնաժամի մասին՝ նշելով, որ Ադրբեջանի կառավարությունը մարդասիրական ու տնտեսական ճնշում է գործադրում Լեռնային Ղարաբաղի 120000 հայ բնակչության նկատմամբ:
Նամակի մեջ ընդգծվում է, որ, ըստ Genocide Watch կազմակերպության, Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակը մտել է «Հալածանք»-ի փուլ, հատկապես սկսած 2023 թվականի հունիսի 14-ից, երբ արգելափակված էր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի մուտքը Արցախ ՝ սննդամթերքի ու բժշկական տարրական օգնություն տեղափոխելու համար:
Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը, որին վստահված է Լաչինի միջանցքի պաշտպանությունը, ցավոք, չի կարողանում վերահսկել միջանցքը՝ խախտելով եռակողմ հրադադարի համաձայնագրով նախատեսված իր պարտավորությունները»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Աղբյուրը նշում է, որ, նամակի համաձայն, Լաչինի միջանցքի՝ Ադրբեջանի կողմից շրջափակումը բնիկ հայերի նկատմամբ գործադրված մարդու իրավունքների խախտումների շարքին է դասվում: Այդ խախտումների շարքում են ռազմական գործողությունների ժամանակ վարձկանների օգտագործումը, ինքնիշխան հայկական տարածքների վրա հարձակումն ու բռնագրավումը, քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ ուժի կիրառումը:
«Կանադայի համար որոշիչ պահ է: Հրամայական է, որ Կանադան պատժամիջոցներ սահմանի Ադրբեջանի բռնապետական կառավարության պաշտոնյաների դեմ, որոնք խախտել են խաղաղությունն ու անվտանգությունը՝ միաժամանակ կատարելով մարդկային իրավունքների կոպիտ և համակարգված խախտումներ:
ՄԱԿ-ի «Պաշտպանելու պատասխանատվությունը»( R2P) պարտավորության համաձայն՝ Կանադան պատասխանատու է Արցախի բնակչությունը պաշտպանելու այնպիսի վայրագություններից, ինչպիսիք են հալածանքները և էթնիկ զտումները: Ադրբեջանի այս ընթացքը կասեցնելու համար անհրաժեշտ են բոլոր համապատասխան միջամտությունները՝ դիվանագիտական և տնտեսական պատժամիջոցներից մինչև միջազգային քրեական հետապնդումները և որպես վերջին միջոց՝ ռազմական գործողությունները»,- նշել են Արցացի ԱԺ-ից՝ վկայակոչելով Կանադա-Արցախ խորհրդարանական բարեկամության խմբակցության համանախագահներ Ռեյչլ Թամսը և Լեո Հուսաքոսի Կանադայի արտգործնախարար Մելանի Ժոլիին ուղղված նամակը:
Ըստ աղբյուրի՝ Կանադա-Արցախ խորհրդարանական բարեկամության խմբակցության համանախագահները նամակի ավարտին Կանադայի իշխանություններից խնդրել են ուժեղացնել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի նկատմամբ շարունակվող հալածանքները դադարեցնելուն ուղղված աշխատանքները՝ վերստին շեշտելով, որ նրանք պահանջեն պատժամիջոցներ սահմանել ադրբեջանական իշխանությունների նկատմամբ և ստիպեն Բաքվի կառավարությանը ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը:

Сопредседатели группы дружбы Канада-Арцах парламента Канады направили письмо главе МИД Канады по вопросу Арцаха
Сопредседатели группы дружбы Канада-Арцах парламента Канады Рэйчел Тэмс и Лео Хусакос 6 сентября направили письмо министру иностранных дел Канады Мелани Жоли.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе НС Арцаха, в письме говорится о кризисе вокруг Арцаха и отмечается, что правительство Азербайджана оказывает гуманитарное и экономическое давление на 120-тысячное армянское население Нагорного Карабаха.
В письме подчеркивается, что организация Genocide Watch включила ситуацию в Нагорном Карабахе в стадию «преследований», особенно с 14 июня 2023 года, когда Международному комитету Красного Креста был заблокирован въезд в Арцах для перевозки продуктов питания и основной медицинской помощи.
«Российские миротворческие силы, которым поручена охрана Лачинского коридора, к сожалению, не могут контролировать коридор, нарушая свои обязательства по Трехстороннему соглашению о прекращении огня.
Блокада Азербайджаном Лачинского коридора является одним из нарушений прав человека, совершенных в отношении коренных армян. Среди этих нарушений – использование наемников в ходе военных операций, нападение и оккупация суверенных территорий Армении, применение силы против гражданского населения.
Это решающий момент для Канады. Крайне важно, чтобы Канада ввела санкции против должностных лиц диктаторского правительства Азербайджана, которые нарушили мир и безопасность, совершая грубые и систематические нарушения прав человека.
В соответствии с обязательством ООН «Обязанность защищать» (R2P), Канада несет ответственность за защиту народа Арцаха от таких зверств, как преследования и этнические чистки. Все соответствующие меры вмешательства, от дипломатических и экономических санкций до международного уголовного преследования и, в крайнем случае, военных действий, необходимы, чтобы остановить этот курс действий Азербайджана», - говорится в письме.
В конце письма сопредседатели просят власти Канады усилить усилия, направленные на прекращение продолжающихся преследований армян Нагорного Карабаха, еще раз подчеркивая, что они требуют санкций против властей Азербайджана и принуждения бакинского правительства разблокировать Лачинский коридор.