Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԱՄԷ Դաշնային ժողովի նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Պաշտոնական այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 7-ին հանդիպում է ունեցել ԱՄԷ Դաշնային ժողովի նախագահ Սաքր Ղոբաշիի հետ: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և ԱՄԷ-ի միջև քաղաքական երկխոսության և տարբեր ոլորտներում երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր: Երկուստեք նշվել է ՀՀ և ԱՄԷ միջև 25-ամյա դիվանագիտական հարաբերությունների հետագա զարգացման, երկու ժողովուրդների միջև բարեկամական կապերի խթանման ուղղությամբ քայլերի իրականացման պատրաստակամությունը, այդ թվում՝ բարձրաստիճան այցերի, երկու երկրների կողմից կազմակերպվող միջոցառումներին ակտիվ մասնակցությամբ միջոցով։
Զրուցակիցները երկկողմ օրակարգն առաջ մղելու հարցում կարևորել են նաև խորհրդարանական դիվանագիտության դերը: Այս համատեքստում ընդգծվել է երկու խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի միջև աշխատանքների ակտիվացման նշանակությունը:
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում ստեղծված անվտանգային իրավիճակին՝ նախարար Միրզոյանն ԱՄԷ Դաշնային ժողովի նախագահին ներկայացրել է տարածաշրջանում կայունության և հարատև խաղաղության հաստատման՝ հայկական կողմի տեսլականը և առկա մարտահրավերները, հատկապես 2020թ. ԼՂ դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմից ի վեր: Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանը շեշտել է ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի՝ միջազգային մեխանիզմի ներքո հասցեագրման կարևորությունը։
Նախարար Միրզոյանը հանգամանալից անդրադարձել է 2022թ. դեկտեմբերից Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման և ս.թ. հունիսից ԼՂ 120.000 բնակչության փաստացի պաշարման հետևանքով ահագնացող հումանիտար ճգնաժամին։ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է միջազգային հանրության, այդ թվում՝ միջազգային խաղաղության և անվտանգության համար առաջնային պատասխանատվություն ունեցող ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի կողմից խնդրի շարունակական հասցեագրման, գործընկերների կողմից հասցեական դիրքորոշման արտահայտման հրամայականը:

YEREVAN, SEPTEMBER 7, ARMENPRESS. On September 7, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan had a meeting with Saqr Ghobash, the President of the Federal National Council of the UAE.
The meeting took place during the Minister's official visit to the United Arab Emirates.
During the meeting, issues on the expansion of political dialogue between Armenia and the UAE and bilateral relations in various fields were discussed, the foreign ministry said in a readout.
Both parties noted the willingness to further develop the 25-year diplomatic relations between Armenia and the UAE and foster friendly ties between the two peoples, including through high-level visits and active participation in events organized by both countries.
The interlocutors also emphasized the role of parliamentary diplomacy in promoting the bilateral agenda. In this context, the importance of activating the work between the friendship groups operating in the two parliaments was stressed.
Touching upon the security situation in the South Caucasus, Minister Mirzoyan briefed the President of the Federal National Council of UAE on the vision of the Armenian side on the establishment of stability and lasting peace in the region and the existing challenges, especially since the 2020 war unleashed by Azerbaijan against Nagorno-Karabakh. In this context, Minister Mirzoyan emphasized the importance of addressing the issues of the rights and security of the people of Nagorno-Karabakh within the framework of an international mechanism.
Minister Mirzoyan thoroughly touched upon the humanitarian crisis that has been deteriorating as a result of Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin corridor since December 2022 and the actual siege of 120,000 people of Nagorno-Karabakh since June this year. Ararat Mirzoyan emphasized the imperative of continuously addressing the issue by the international community, including the UN Security Council, which has primary responsibility for maintenance of international peace and security, as well as expressing a targeted position by all partners.