Արցախում քննարկել են ստեղծված իրավիճակի, անվտանգության ու նախագահի ընտրությանը վերաբերող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնակատար Դավիթ Իշխանյանը սեպտեմբերի 6-ին հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն, որի օրակարգում Արցախի Հանրապետութունում ստեղծված իրավիճակն է եղել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ խորհրդակցությանը մասնակցել են Ազգային ժովողի նախագահի պաշտոնակատար Գագիկ Բաղունցը, պետական նախարար Սամվել Շահրամանյանը, Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Շահրամանյանը, ուժային կառույցների և խորհրդարանական խմբակցությունների ղեկավարները, Ստեփանակերտի քաղաքապետը:
Ադրբեջանի հետ շփման գծում տիրող իրավիճակի և Արցախի Հանրապետության անվտանգության և պաշտպանության ապահովման ուղղությամբ կատարվող քայլերի մասին զեկուցել է պաշտպանության նախարար, պաշտպանության բանակի հրամանատար Կամո Վարդանյանը:
Պետական նախարար Սամվել Շահրամանյանը խորհրդակցության մասնակիցներին է ներկայացրել հումանիտար աղետի հաղթահարման ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցներն ու խոսել նոր մարտահրավերներին դիմագրավելու համար անհրաժեշտ քայլերի մասին:
Խորհրդակցության մասնակիցները անդրադարձել են նաև առաջիկա ներքաղաքական կարևոր իրադարձությանը՝ Ազգային ժողովի կողմից հանրապետության Նախագահի ընտրությանը:
ԱՀ նախագահի պաշտոնակատար Դավիթ Իշխանյանը շեշտել է ստեղծված բարդ ռազմաքաղաքական իրավիճակում և հումանիտար աղետի պայմաններում սահմանադրական գործընթացների անթերի և անցնցում կազմակերպման կարևորությունը:

В Арцахе обсуждены вопросы, связанные со сложившейся ситуацией, безопасностью и выборами президента
Исполняющий обязанности президента Республики Арцах Давид Ишханян 6 сентября провел рабочее совещание, на повестке которого была сложившаяся в Республике Арцах ситуация.
Как сообщили Арменпресс в главном информационном управлении аппарата президента Республики Арцах, в совещании приняли участие исполняющий обязанности председателя Национального собрания Гагик Багунц, государственный министр Самвел Шахраманян, руководитель аппарата президента Карен Шахраманян, руководители силовых структур и парламентских фракций, мэр Степанакерта.
Министр обороны, командующий Армией обороны Камо Варданян доложил о ситуации на линии соприкосновения с Азербайджаном и предпринимаемых шагах по обеспечению безопасности и обороноспособности Республики Арцах.
Государственный министр Самвел Шахраманян представил участникам совещания меры, которые были приняты для преодоления гуманитарной катастрофы, и необходимые шаги для противостояния новым вызовам.
Участники совещания обсудили также предстоящее важное внутриполитическое событие - выборы Национальным собранием президента республики. Исполняющий обязанности президента Республики Арцах Давид Ишханян подчеркнул важность безупречной организации конституционных процессов без нежелательных эксцессов в создавшейся сложной военно-политической ситуации и в условиях гуманитарной катастрофы.