ՔՈԱՖ-ը եվ GIZ-ը կիրականացնեն արվեստի, արհեստի ու երաժշտության փառատոն՝ խթանելով Լոռու զբոսաշրջությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արվեստի, արհեստի և երաժշտության ՔՈԱՖ փառատոնն այս աշնանն իր շուրջը կհամախմբի Հայաստանի ամենավառ երաժշտական տաղանդներին, Լոռու մարզի արհեստագործներին և արտադրողներին։ Փառատոնը, որն իրականացվում է «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի (ՔՈԱՖ) կողմից՝ Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) «ԵՄ-ն բիզնեսի համար» նախաձեռնության «ITTD» ծրագրի աջակցությամբ, տեղի կունենա սեպտեմբերի 16-ին ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ կենտրոնում (Դեբետ, Լոռի)։ Այն ուղղված է Լոռու մարզի տնտեսական զարգացմանը և զբոսաշրջային գրավչության ամրապնդմանը։
«Արդեն տևական ժամանակ է, ինչ մեր հիմնադրամն ու GIZ-ն իրականացնում են «Լոռին՝ քո հաջորդ ուղղությունը» նախաձեռնությունը, որի շրջանակում փորձում ենք տարբեր ձևաչափերով խթանել տեղի զբոսաշրջային ներուժն ու այն տարածաշրջանի կայուն զարգացման մաս դարձնել։ Ոչ ֆորմալ կրթություն ապահովելուց բացի, Լոռիում մեր գործունեությունն ուղղված է նաև ՍՄԱՐԹ կենտրոնի շուրջ նոր էկոհամակարգի ստեղծմանը։ Եվ ահա, այս փառատոնը հիանալի առիթ է, որպեսզի բոլորին համախմբենք մեր ՍՄԱՐԹ ավանում՝ վայելելու երաժշտության, արվեստի ու արհեստի ամենագեղեցիկ համադրությունը և համտեսելու հայկական ազգային ուտեստները»,- նշում է «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Լիանա Ղալթաղչյանը։
Այդ օրը կներկայացվի նաև Հայաստանում խոշորագույն սոցիալական ձեռնարկություն հանդիսացող ՔՈԱՖ Կոնցեպտը, որն իր մեջ ներառում է Կոնցեպտ հյուրանոցը՝ համագումարների ընդարձակ կենտրոնով և այլ ենթակառուցվածքներով։ Այն հանգստի, մասնագիտական ու պաշտոնական միջոցառումների համար հիանալի վայր է, որը միաժամանակ նպաստում է գյուղական համայնքներում ՔՈԱՖ-ի կրթական և սոցիալական ծրագրերի հետագա ընդլայնմանն ու շարունակականության ապահովմանը։ ՔՈԱՖ Կոնցեպտի հանդիսավոր բացմամբ կազդարարվի հիմնադրամի 20-ամյա գործունեության նոր փուլը՝ Սյունիքում (Գորիս, Կապան), Արմավիրում և Շիրակում ՍՄԱՐԹ կենտրոնների և այլ կարևորագույն ենթակառուցվածքերի ստեղծման մեկնարկը, ինչպես նաև Արցախում իրականացվող ծրագրի սահուն ընթացքի ապահովումը։
ՔՈԱՖ փառատոնը հարթակ կհանդիսանա մարզաբնակ արտադրողների համար՝ խթանելով նրանց արտադրանքի հանրայնացումն ու զարգացումը։
Թեյերի, գյուղմթերքի, հագուստի և գործվածքի, խնամքի և կոսմետիկ միջոցների, ձեռագործ իրերի, պայուսակների, հուշանվերների, ժամանցային ծառայություններ առաջարկող ընկերությունների 30-ից ավելի տաղավարները ներկայացված կլինեն փառատոնին։
Բացօթյա պատկերասրահում կցուցադրվեն նաև Արդեանի արվեստի ինստալյացիաները, որոնք իրենց լուսավորությամբ բնականորեն կզուգորդվեն Լոռու գեղեցկության հետ` արտացոլելով հնագույն վանքերն ու տեղի մշակութային ժառանգությունը: Կենդանի կատարումներով հանդես կգան «Hayat Project»-ը, «Լավ Էլի»-ն, «Վահագն Հայրապետյան քառյակ»-ը, «Միքայել Ոսկանյան և ընկերներ (MVF)»-ը, «Բամբիռ»-ն ու DJ Alen Hertz-ը: Փառատոնի ընթացքում ՍՄԱՐԹ ավանում տեղադրված կլինեն հատուկ նվիրաբերության արկղեր, որոնց վրա կլինեն QR կոդեր՝ այսպիսով հնարավոր դարձնելով տարբեր հարթակներով նվիրատվություն կատարելը և դրական ու շարունակական փոփոխություններին մասնակից դառնալը։
2021 թվականից մեկնարկած «Լոռին՝ քո հաջորդ ուղղությունը» նախագծի շրջանակում իրականացվել են մի շարք նախաձեռնություններ, այդ թվում՝ 2022-ին կայացած արվեստի ու գիտության «ՍԹԱՐՄՈՒՍ օր ՍՄԱՐԹ-ում» փառատոնը, զբոսաշրջային արահետների կառուցումը, Վանաձորը Վրաստանի սահմանին միացնող Մ6 ճանապարհի վրա ՔՈԱՖ Այցելուների կենտրոնի ու ճանապարհային սրճարանի հիմնումը, ինչպես նաև տեղի մշակութային ժառանգության հանրայնացումը։
ՔՈԱՖ փառատոնի շրջանակում մեզ աջակցում են նաև զովացուցիչ և ալկոհոլային ըմպելիքներ արտադրող մեր ընկերները՝ Պեպսի Հայաստանը, Իստակը, Նոյը, Տուսը, Կատարոն։
«Հայաստանի մանուկներ» բարեգործական հիմնադրամի նպատակն է բարձրացնել Հայաստանի գյուղական բնակչության կյանքի որակը՝ կենտրոնանալով մասնավորապես երեխաներին և երիտասարդներին վերաբերող ծրագրերի և կարիքների վրա: ՔՈԱՖ-ի զարգացման թիրախային ոլորտներն են կրթությունը, առողջապահությունը, ինչպես նաև սոցիալական և տնտեսական զարգացումը: ՔՈԱՖ-ը մեկնարկել է իր ծրագրերը 2004թ.-ին՝ սկսելով մեկ գյուղից և ընդլայնվելով Հայաստանում ու Արցախում՝ ավելի քան 82 համայնքներում՝ ներդնելով ավելի քան 70 մլն ԱՄՆ դոլար՝ 100,000-ից ավել գյուղաբնակ շահառուների համար:
ԵՄ-ն` բիզնեսի համար նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի և տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագրի մասին
ԵՄ-ն` բիզնեսի համար նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի և տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագիրը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Գերմանիայի դաշնային հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության կողմից և իրականացվում
Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) կողմից։ Ծրագրի ընդհանուր նպատակն է՝ ապահովել համընդհանուր և հավասարակշռված ներառական աճ զբոսաշրջության և նորարարական ոլորտներում, որը կապահովվի Հայաստանի հյուսիսային մարզերում զբոսաշրջության նորարարական ձեռնարկումների, բարձր տեխնոլոգիաների և նորարար ձեռնարկատերերի աջակցության, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում հետազոտողների միջազգային գիտելիքների փոխանակման, ինչպես նաև ուսանողների և ընդհանուր բնակչության համար ձեռներեցության մշակույթի զարգացմանը նպաստող ցանցերի միջոցով:
Նախագծի շրջանակներում աջակցություն է ցուցաբերվել շուրջ 100 ձեռնարկությունների` օգնելով պահպանել/ստեղծել 400 աշխատատեղ, իսկ ավելի քան 800 անհատ շահառու ներգրավվել է տարաբնույթ թրեյնինգների։

COAF & GIZ HOST ARTS, CRAFTS, AND MUSIC FESTIVAL TO PROMOTE TOURISM IN LORI, ARMENIA
YEREVAN — The Children of Armenia Fund (COAF) and the German Agency for International Cooperation (GIZ) announce the upcoming COAF Fest: Arts, Crafts, and Music, which will take place on September 16 at the COAF SMART Center in Debet village, Lori region. The festival will bring together Armenian musical talents, skilled craftsmen, and local producers from the Lori region, with the aim of fostering economic growth in the area and further enhancing its attractiveness as a premier tourism destination. The COAF Fest is an integral component of the larger "Lori, Your Next Destination" project, a collaborative endeavor between COAF and GIZ, supported by the EU4Business ITTD project.
COAF’s Managing Director, Liana Ghaltaghchyan, emphasizes, "Our partnership with GIZ under the 'Lori, Your Next Destination' initiative has been instrumental in promoting the untapped tourism potential of the Lori region, all while bolstering sustainable development. Beyond our commitment to providing non-formal education, our initiatives in Lori now encompass cultivating a thriving ecosystem centered around the SMART Center. In this context, our festival presents an excellent opportunity to bring the entire community together at our SMART Campus, allowing them to enjoy a remarkable blend of arts, crafts, music, and the rich flavors of traditional Armenian cuisine."
In addition to the festival, COAF will mark the grand opening of Concept by COAF on the same day—the largest social enterprise in Armenia. This establishment features a boutique hotel, an expansive conference center, and a modern restaurant. Concept by COAF is set to become a coveted destination for leisure, professional gatherings, and formal occasions, contributing significantly to the continuous expansion of COAF's educational and social initiatives. The inauguration of Concept by COAF commemorates COAF's two-decade journey and heralds a new era of transformative change, underscored by the launch of four new SMART Centers across the regions of Syunik, Shirak, and Armavir, as well as the steady progress of programs in Artsakh.
COAF Fest will serve as a platform for local businesses, enabling them to promote their products and expand their visibility. The festival will showcase more than 30 booths from various companies, offering a diverse array of products, including tea, agricultural goods, clothing and fabrics, skincare and cosmetics, handmade items, bags, and souvenirs. Furthermore, the festival will unveil Ardēan's captivating art installations adorning the COAF SMART Campus in Lori. These 12 exquisite art pieces draw inspiration from the region's ancient monasteries and cultural heritage. The festival will also feature live performances by renowned artists such as "Hayat Project," "Lav Eli," "Miqayel Voskanyan & Friends," "Vahagn Hayrapetyan Trio," "Bambir," and DJ Alen Hertz.
To encourage active participation in bringing about positive, lasting change, donation boxes featuring QR codes will be placed throughout the SMART Campus during the festival.
The "Lori, Your Next Destination" initiative, launched in 2021, has already achieved success through a series of impactful initiatives. These include the "STARMUS Day at SMART" Festival hosted in 2022, the development of an extensive network of hiking and biking trails, professional training programs aimed at enhancing the skills and knowledge of local tourism service providers, and the establishment of the Visitor Center, complete with a roadside café, designed to serve as a welcoming gateway for visitors to the region, promoting tourism.
The Children of Armenia Fund (COAF) aims at improving the quality of life in rural Armenia, with a particular focus on the projects and needs of children and youth. COAF’s target development areas are education, healthcare, as well as social and economic development. COAF launched its programs in 2004, starting in one village and expanding to more than 82 communities in Armenia and Artsakh with an investment of more than $70 million, impacting well over 100,000 people across rural Armenia.
About the EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia (ITTD)’’ project
The EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia (ITTD)’’ project is ongoing in Armenia. It is co-funded by the European Union (EU) and the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and implemented by German Development Cooperation (GIZ). It has an overall objective to ensure shared and balanced inclusive growth in tourism and innovative industries.
This will be achieved through innovative tourism ventures in the Northern regions of Armenia, support to high-tech and innovative entrepreneurs, international knowledge exchange for high-tech researchers as well as networks to enable entrepreneurship culture for students and the general population.
Within the framework of the project, more than 100 ventures have already been supported, assistance has been provided in sustaining and/or creating 400 jobs, and more than 800 people have undergone various trainings.