ԿԽՄԿ-ի ուղեկցությամբ Լեռնային Ղարաբաղից 9 բուժառու է տեղափոխվել Հայաստան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի ուղեկցությամբ Արցախից 9 բուժառու է տեղափոխվել Հայաստան։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը։
«Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 9 բուժառու՝ ուղեկցողների հետ միասին, անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 2 բուժառուի, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 24 երեխա, 7-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում: «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 90 հիվանդ, 3 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 1-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

При сопровождении МККК из Нагорного Карабаха в Армению доставлены 9 больных
СТЕПАНАКЕРТ, 5 СЕНТЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. В сопровождении Международного комитета Красного Креста 9 пациентов из Арцаха были перевезены в Армению.
Как передает «Арменпресс», сообщение об этом распространило Министерство здравоохранения Республики Арцах.
«9 пациентов ЗАО «Республиканский медицинский центр» Министерства здравоохранения Республики Арцах вместе со своими сопровождающими были переведены в специализированные медицинские центры РА при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста, чтобы получить неотложную специализированную медицинскую помощь.
В течение дня планируется на автомобилях МККК вернуть в Арцах двух пациентов, которые когда-то были направлены в Армению на лечение в рамках госзаказа.
На данный момент в медицинском центре "Аревик" находятся 24 ребенка, из них 7 - в отделении неонатологии и реанимации.
На стационарном лечении в ЗАО "Республиканский медицинский центр" находятся 90 пациентов, 3 пациента находятся в отделении реанимации, 1 из них - в крайне тяжелом состоянии", - говорится в сообщении.