Արցախը եղել և մնում է համահայկական միասնականության առանցք․ Արցախի ԱԳՆ հայտարարությունը՝ Անկախության տոնի առթիվ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Արցախի անկախության 32-րդ տարեդարձի առթիվ։
«32 տարի առաջ՝ 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին, Լեռնային Ղարաբաղի մարզային և Շահումյանի շրջանի Ժողովրդական պատգամավորների խորհուրդների համատեղ նստաշրջանը հռչակեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը:
1921 թվականի հուլիսի 5-ից՝ Ադրբեջանին ապօրինի բռնակցվելու պահից և Ադրբեջանական ԽՍՀ-ում գտնվելու ողջ ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղում գնալով սաստկանում էր Ադրբեջանի վարած ապարտեիդի և խտրականության քաղաքականությունը, բնիկ հայ ժողովրդի հանդեպ ստեղծվել էր ատելության և անհանդուրժողականության մթնոլորտ, որը հանգեցրել էր զինված բախումների, մարդկային զոհերի և հայկական գյուղերի խաղաղ բնակչության զանգվածային բռնատեղահանման:
Զարգացումների կործանարար ընթացքը կանխելու նպատակով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն օգտվեց ԽՍՀՄ գործող Սահմանադրությամբ և օրենքներով ամրագրված իր իրավունքից, այն է՝ 1990 թվականի ապրիլի 3-ի՝ ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդի «ԽՍՀՄ կազմից միութենական հանրապետությունների դուրս գալու մասին» օրենքի դրույթից, որի համաձայն՝ «ինքնավար հանրապետություններն ու ինքնավար կազմավորումներն իրավունք ունեն ինքնուրույն որոշել ԽՍՀՄ կազմում կամ նրա կազմից դուրս եկող միութենական հանրապետությունում մնալու հարցը, ինչպես նաև բարձրացնել սեփական պետական իրավական կարգավիճակի հարցը»:
Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը վերահաստատվեց նույն թվականի դեկտեմբերի 10-ին տեղի ունեցած համաժողովրդական հանրաքվեի արդյունքներով և 1992 թ. հունվարի 6-ին՝ ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի առաջին նստաշրջանում ընդունված անկախության հռչակագրով։
Երեք տասնամյակ անց Ադրբեջանն իր իսկ սանձազերծած լայնածավալ պատերազմի արդյունքում օկուպացրել է Արցախի Հանրապետության տարածքի զգալի մասը: Նպատակ ունենալով հասնել Արցախի վերջնական հայաթափմանը՝ 2022 թվականի դեկտեմբերից առ այսօր՝ շուրջ 9 ամիս շարունակ, Ադրբեջանը, անտեսելով 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության դրույթները, ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի և ՄԻԵԴ-ի իրավաբանորեն պարտադիր որոշումները, ինչպես նաև միջազգային հանրության բազմաթիվ կոչերը, կատարյալ պաշարման մեջ է պահում Արցախի 120 հազար բնակչությանը՝ զրկելով նրան բոլոր հիմնարար իրավունքներից և ազատություններից, ստեղծելով կյանքի համար անտանելի կենսապայմաններ և մատնելով սովահարության:
Հաշվի առնելով վերոնշյալ հանգամանքները, ինչպես նաև Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից արցախցիների հասցեին անընդհատ հնչեցվող սպառնալիքներն ու հաշվեհարդարի կոչերը` Արցախի ժողովրդի դեմ տարվող ցեղասպանական քաղաքականության կանխման կարևոր երաշխիքներից մեկը կարող է դառնալ Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը:
Երախտագիտություն հայտնելով Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի և ազատության համար պայքարած մեր բոլոր հայորդիներին և գլուխ խոնարհելով արցախյան երեք պատերազմներում նահատակված մեր հերոսների հիշատակի առջև՝ վերահաստատում ենք, որ Արցախը եղել և մնում է համահայկական միասնականության առանցք՝ շարունակելով իր որդեգրած ուղին և պայքարելով մեր արժանապատիվ լինելիության համար:
Հորդորում ենք ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացքում ներգրավված բոլոր միջազգային դերակատարներին ձեռնարկել անհետաձգելի և գործուն քայլեր՝ կանխելու Արցախի էթնիկ զտումն ու նրա բնիկ ժողովրդի հայրենազրկումը»,- ասված է Արցախի ԱԳՆ-ի տարածած հայտարարության մեջ։

Statement by Stepanakert on 32nd anniversary of Proclamation of Republic of Artsakh
YEREVAN, SEPTEMBER 2, ARMENPRESS. The Nagorno-Karabakh (Artsakh) Foreign Ministry released a statement on September 2 on the occasion of the 32nd Anniversary of the Proclamation of the Republic of Artsakh.
“32 years ago, on September 2, 1991, a joint session of the Councils of People's Deputies of the Nagorno Karabakh Autonomous Oblast and the Shahumyan region proclaimed the Republic of Nagorno Karabakh.
Beginning from the day of illegal subjugation of Nagorno Karabakh to Azerbaijan on 5 July, 2021 and throughout its stay within the Azerbaijan SSR, the policy of apartheid and discrimination intensified in Nagorno Karabakh, an atmosphere of hatred and intolerance was created towards the indigenous Armenian people, resulting in armed clashes, human losses and mass deportation of the civilian population of Armenian villages.
To prevent the disastrous course of events, the people of Nagorno Karabakh exercised its right enshrined in the USSR Constitution and laws in force, specifically, the provision of the Law of the USSR Supreme Soviet "On the secession of the Union Republics from the USSR" dated April 3, 1990, according to which "the peoples of the autonomous republics and autonomous formations retain the right to independently resolve the issue of staying in the USSR or in the seceding union republic, as well as to raise the issue of their state-legal status".
The independence of Nagorno Karabakh was reaffirmed by the results of the nationwide referendum held on December 10, 1991 and the Declaration of Independence adopted on January 6, 1992 at the first session of the NKR Supreme Council.
Thirty years later, Azerbaijan occupied a significant part of the territory of the Republic of Artsakh as a result of a large-scale war it had unleashed. Aiming to achieve the final de-Armenization of Artsakh, ignoring the provisions of the Trilateral Statement of November 9, 2020, the legally binding decisions of the International Court of Justice and the ECHR, as well as numerous calls by the international community, Azerbaijan has been keeping the 120-thousand population of Artsakh under total siege for about 9 months since December 2022, depriving it of all fundamental rights and freedoms, creating unbearable living conditions and subjecting it to starvation.
Considering the above-mentioned facts, as well as the constant threats against the people of Artsakh and calls for their reprisals by the authorities of Azerbaijan, the international recognition of the Republic of Artsakh can become one of the basic and important guarantees of preventing the genocidal policy against the people of Artsakh.
Expressing our gratitude to all the Armenian sons, who fought for the right to self-determination and freedom of the people of Artsakh, and bowing to the memory of our heroes martyred in the three Artsakh wars, we reiterate that Artsakh was and remains the core of the Pan-Armenian unity, continuing the path it has chosen and fighting for our dignity.
We call upon all the international actors involved in the Azerbaijani-Karabakh conflict settlement process to take immediate and efficient steps to prevent the ethnic cleansing of Artsakh and deportation of its indigenous people from the homeland.”