Ժողովրդավարական Բելգիան չպետք է շանտաժի ենթարկվի Ադրբեջանի նավթային բռնապետության կողմից. Բելգիայի Հայ Դատի Հանձնախմբի նամակը վարչապետ Դը Քրույին
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայ Դատի Բելգիայի Հանձնախումբը նամակ է ուղարկել վարչապետ Ալեքսանդր Դը Քրույին։ «Արմենպրես»-ի Բրյուսելի թղթակցի փոխանցմամբ՝ վարչապետին հասցեագրված նամակում հանձնախումբը բարձր է գնահատել արտգործնախարար Հաջա Լահբիբի դիրքորոշումը եւ Բելգիայի խորհրդարանների ընդունած բանաձեւերին հավատարիմ մնալը։
«Ափսոսանքով տեղեկացանք, որ Ադրբեջանի նախագահ Ալիեւը հրաժարվել է հանդիպել նախարար Լահբիբի հետ, վերջինի Երեւանում արված հայտարարությունների պատճառով՝ դրանք համարելով հայամետ։ Մինչդեռ նախարարը միայն կրկնել է Եվրամիության դիրքորոշումը եւ վերահաստատել Բելգիայի դաշնային եւ ֆլամանդական խորհրդարանների որոշումը՝ Ադրբեջանից պահանջել երաշխավորել Լաչինի միջանցքով երթևեկությունն ու դրա անվտանգությունը», - գրված է նամակում։
Հանձնախումբն անընդունելի է որակել Լահբիբի հանդեպ Բաքվի կեցվածքը եւ հիշեցրել բոլոր այն բանաձեւերը, որոնք ընդունվել են վերջին ամիսներին։ 2023 թվականի հունվարի 31-ին Բելգիայի Դաշնային խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը միաձայն ընդունել է բանաձև՝ դատապարտելով Ադրբեջանին Արցախի շրջափակման համար և կոչ արել Ադրբեջանի իշխանություններին անհապաղ բացել Լաչինի միջանցքը։ Բացի այդ, 2023 թվականի հունիսի 13-ին Ֆլամանդիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը բանաձեւ է ընդունել՝ կոչ անելով անհապաղ բացել Ադրբեջանի կողմից արգելափակված Լաչինի միջանցքը և ադրբեջանական ուժերը դուրս բերել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից։ Իսկ Եվրախորհրդարանը 2023 թվականի հունվարի 19-ին բանաձեւ է ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման հումանիտար հետեւանքների մասին՝ կոչ անելով Ադրբեջանին հարգել և կատարել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները և անհապաղ վերաբացել Լաչինի միջանցքը, ապահովել ազատ տեղաշարժը և հիմնական ապրանքների և ծառայությունների հասանելիությունը:
Որպես բելգիական եւ եվրոպական կազմակերպություն, Հայ Դատի Բելգիայի հանձնախումբը նամակի վերջում հույս է հայտնել, որ եվրոպական եւ դեմոկրատ երկիր Բելգիան չի ենթարկվի Ադրբեջանի նավթային դիկտատուրային։ Հանձնախումբն ակնկալում է, որ Ադրբեջանի անհարգալից վերաբերմունքի այս դրսեւորումն անպատասխան չի մնա եւ Բելգիայի կառավարությունն անհրաժեշտ միջոցներ կձեռնարկի՝ ցույց տալու իր անհամաձայնությունը։

Нефтяная диктатура Азербайджана не должнашантажировать демократическую Бельгию. Письмо премьер-министру де Кро
Комитет Ай-Дата Бельгии направил письмо премьер-министру страны Александру де Кро.
Как передает из Брюсселя корреспондент Арменпресс, в письме на имя премьер-министра комитет высоко оценил позицию министра иностранных дел Хаджи Лахбиб и приверженность резолюциям, принятым парламентами Бельгии.
"С сожалением узнали, что президент Азербайджана Алиев отказался встретиться с министром Лахбиб из-за сделанных последним в Ереване заявлений, посчитав их проармянскими. Между тем, госпожа министр лишь повторила позицию Евросоюза и подтвердила решение федерального и фламандского парламентов Бельгии —потребовать от Азербайджана гарантировать движение и его безопасность через Лачинский коридор", - говорится в письме.
В комитете назвали неприемлемым Лабиринт в отношении к Баку и напомнили все резолюции, принятые за последние месяцы. 31 января 2023 года комитет по международным отношениям федерального парламента Бельгии единогласно принял резолюцию, осуждающую Азербайджан за блокаду Арцаха, и призвал власти Азербайджана немедленно открыть Лачинский коридор.Кроме того, 13 июня 2023 года комитет по международным отношениям Фламандского парламента принял резолюцию, призывающую к немедленному открытию заблокированного Азербайджаном Лачинского коридора и выводу азербайджанских войск с суверенной территории Армении.А 19 января 2023 года Европарламент принял резолюцию о гуманитарных последствиях блокады Нагорного Карабаха, призвав Азербайджан уважать и выполнять положения трёхсторонней декларации от 9 ноября 2020 года и немедленно вновь открыть Лачинский коридор, обеспечив свободное передвижение и доступ к основным товарам и услугам.
В конце письма Бельгийский комитет Ай Дата —как бельгийская и европейская организация, выразил надежду, что Бельгия, эта европейская демократическая страна, не подчинится нефтяной диктатуре Азербайджана.Комиссия ожидает, что это проявление неуважения со стороны Азербайджана не останется без ответа и что правительство Бельгии примет необходимые меры, чтобы продемонстрировать свое несогласие.