Բաքուն Լաչինի միջանցքի «բացելու» համար ուզում է սահմանել ադրբեջանական սահմանապահ վերահսկողություն ու մաքսային ռեժիմ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական կողմը հայտարարել է Լաչինի միջանցքի՝ առաջիկա օրերին «բացելու» հնարավորության մասին՝ առանձին շեշտելով, որ «դա պետք է տեղի ունենա իրենց երկրի օրենքների պահպանման ու սահմանապահ վերահսկողության, ինչպես նաև մաքսային ռեժիմի կանոնների պահպանման պայմաններով»: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը: Նշենք, որ դա խախտում է 2020թ-ի Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթները, համաձայն որի Լաչինի միջանցքի վերահսկողությունը հանձնվում է ՌԴ խաղաղապահ ուժերին:
Ավելին, ադրբեջանական կողմը ևս մեկ անգամ Լաչինի միջանցքի բացումը կապել է Աղդամ-Ստեփանակերտ ճանապարհի բացման հետ. Հաջիևը նշել է, որ «Լաչինի միջանցքի բացումը կարող է Աղդամ-Ստեփանակերտ ճանապարհի բացման գործընթացի հերթական բաղադրիչ լինել»: Հիշեցնենք, որ բազմաթիվ արցախցիներ շարունակում են փակ պահել Աղդամ-Ստեփանակերտ ճանապարհը, որով Ադրբեջանը ցանկանում է իբր «հումանիտար օգնություն» ուղարկել Արցախ։
Ադրբեջանն օգոստոսի 29-ին հայտարարել էր, որ Աղդամ-Ստեփանակերտ ճանապարհով 40 տոննա ալյուր է ուղարկում Լեռնային Ղարաբաղ։ Լաչինի միջանցքն արգելափակելու եղանակով ԼՂ-ում հումանիտար աղետ ստեղծած և այդ հումանիտար աղետը պարբերաբար հերքող Ադրբեջանը որոշել է մարդասեր երևալ ու իբր «մարդասիրական ժեստ» անել։ Պաշտոնական Ստեփանակերտն ավելի ուշ հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի կողմից առաջարկվող «հումանիտար բեռն» ընդունելու վերաբերյալ Արցախի իշխանությունների հետ որևէ պայմանավորվածություն չի եղել, այն ընդունելու որոշում էլ չկա։

Azerbaijan seeks to exercise customs and border control in Lachin Corridor in violation of 2020 agreement
YEREVAN, AUGUST 31, ARMENPRESS. The Azerbaijani government seeks to establish customs and border control in Lachin Corridor in order to reopen it, in direct violation of the 9 November 2020 trilateral statement, which stipulates that Lachin Corridor shall be under the control of Russian peacekeepers.
Azerbaijani presidential assistant Hikmet Hajiyev, speaking to reporters, once again linked the possible opening of the Lachin Corridor with the opening of the Aghdam-Stepanakert road.
“The opening of the Lachin Corridor could be another component of the process of opening the Aghdam-Stepanakert road,” he said, adding that the opening of Lachin Corridor must take place with what he described as in compliance with Azeri national legislation and border control.
The Aghdam-Stepanakert road has been blocked by Nagorno-Karabakh residents after Azeri authorities announced intentions to send "aid" through that road, a move decried in Nagorno-Karabakh as a publicity stunt and attempt to subjugate them.