Հստակ որոշում կա Ակնա-Ստեփանակերտ ճանապարհը փակ պահելու վերաբերյալ․ Դավիթ Իշխանյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Պաշտոնական Ստեփանակերտը հստակ դիրքորոշում ունի Ակնա (Աղդամ)-Ստեփանակերտ ճանապարհը փակ պահելու, չօգտագործելու վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ օգոստոսի 30-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանը՝ հավելելով , որ Ակնա-Ստեփանակերտ ճանապարհին տեղակայված է ռուս խաղաղապահների համապատասխան բլոկ-պոստը, ինչպես նաև ՆԳՆ պարեկային հսկողության համապատասխան կետը:
«Անշուշտ պետական մեր համապատասխան կառույցները տվել են իրենց համապատասխան ցուցումները»,-համոզմունք հայտնեց Իշխանյանը։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը, Ակնա-Ստեփանակերտ ճանապարհով բեռնատարներ ուղարկելով հերթական սադրիչ քայլն է կատարել, փորձելով աշխարհին ցույց տալ,որ Արցախում հումանիտար ճգնաժամը ներքին խնդիր է:
«Մենք ունենք մեկ ճանապարհ, որը կոչվում է Լաչինի միջանցք, որով թե հումանիտար բեռներ,թե ընդհանրապես Արցախից Հայաստան և Հայաստանից Արցախ անխափան երթևեկությունը պետք է վերականգնվի և ապահովվի. սա ամրագրված է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթով: Ինչ վերաբերում է Ակնա-Ստեփանակերտ ճանապարհի գործարկման ադրբեջանական կողմի թեզին, ապա դա նորույթ չէ․ այն նվազագույնը երեք շաբաթվա պատմություն ունի, երբ ադրբեջանական կողմն արևմտյան ու ռուսական գործընկերների միջոցով փորձել է այդ առաջարկը ներկայացնելով հանդերձ՝ նաև իրականություն դարձնել: Երեկվա քայլն ադրբեջանական կողմից մեզ համար անընդունելի է»,-մանրամասնեց Արցախի ԱԺ նախագահը։
Նրա համոզմամբ՝ Ադրբեջանը Կարմիր մահիկի միջոցով փորձում է դուրս մղել Ստեփանակերտից Կարմիր խաչի Ստեփանակերտի գրասենյակը: «Միջազգային այդ կառույցի ներկայությունը մեզ համար առավելություն և հնարավորություն է: Մոտ 30 տարի է՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գրասենյակը Ստեփանակերտում գործում է որպես առանձին միավոր՝ ուղիղ ենթակայությամբ Ժնևին: Գաղտնիք չէ, որ Ադրբեջանը 2020 թվականի պատերազմից հետո մինչ այսօր բոլոր ջանքերն ուղղել է ԿԽՄԿ-ի գրասենյակը Ստեփանակերտից, Արցախի Հանրապետությունից դուրս բերելուն»,-հավելեց Իշխանյանը։

Есть четкое решение держать дорогу Акна-Степанакерт закрытой: Давид Ишханян
СТЕПАНАКЕРТ, 30 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Официальный Степанакерт имеет четкую позицию по сохранению закрытой дороги Акна (Агдам)-Степанакерт и неиспользованию ее.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил на пресс-конференции 30 августа председатель Национального собрания Республики Арцах Давид Ишханян, добавив, что поскольку на дороге Акна-Степанакерт имеется соответствующий блок-пост российских миротворцев, а также соответствующий пункт патрульно-постового управления МВД.
"Конечно, наши соответствующие госструктуры дали соответствующие поручения", - выразил убеждение Ишханян.
По его словам, Азербайджан предпринял очередной провокационный шаг, отправив грузовики на дорогу Акна-Степанакерт, пытаясь показать миру, что гуманитарный кризис в Арцахе является внутренней проблемой.
"У нас есть одна дорога, которая называется Лачинский коридор, по которому должны быть восстановлены и обеспечены как гуманитарные грузы, так и вообще бесперебойное движение из Арцаха в Армению и из Армении в Арцах - это зафиксировано в документе от 9 ноября 2020 года. Что касается тезиса азербайджанской стороны о дороге Акна-Степанакерт, то в нем нет ничего нового: у него есть история, насчитывающая как минимум три недели, когда азербайджанская сторона через западных и российских партнеров пыталась воплотить это предложение в жизнь. Вчерашний шаг азербайджанской стороны для нас неприемлем", - пояснил спикер Национального собрания Арцаха.
По его мнению, Азербайджан пытается выдворить Степанакертское отделение Красного Креста из Степанакерта через Красный Полумесяц. «Наличие этой международной структуры является для нас преимуществом и возможностью. Уже почти 30 лет офис Международного комитета Красного Креста в Степанакерте действует как отдельное подразделение, подчиняющееся непосредственно Женеве. Ни для кого не секрет, что после войны 2020 года и до сегодняшнего дня Азербайджан направил все свои усилия на то, чтобы вывести офис МККК из Степанакерта, из Республики Арцах", - добавил Ишханян.