Հստակ որոշում կա Ակնա-Ստեփանակերտ ճանապարհը փակ պահելու վերաբերյալ․ Դավիթ Իշխանյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Պաշտոնական Ստեփանակերտը հստակ դիրքորոշում ունի Ակնա (Աղդամ)-Ստեփանակերտ ճանապարհը փակ պահելու, չօգտագործելու վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ օգոստոսի 30-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանը՝ հավելելով , որ Ակնա-Ստեփանակերտ ճանապարհին տեղակայված է ռուս խաղաղապահների համապատասխան բլոկ-պոստը, ինչպես նաև ՆԳՆ պարեկային հսկողության համապատասխան կետը:
«Անշուշտ պետական մեր համապատասխան կառույցները տվել են իրենց համապատասխան ցուցումները»,-համոզմունք հայտնեց Իշխանյանը։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը, Ակնա-Ստեփանակերտ ճանապարհով բեռնատարներ ուղարկելով հերթական սադրիչ քայլն է կատարել, փորձելով աշխարհին ցույց տալ,որ Արցախում հումանիտար ճգնաժամը ներքին խնդիր է:
«Մենք ունենք մեկ ճանապարհ, որը կոչվում է Լաչինի միջանցք, որով թե հումանիտար բեռներ,թե ընդհանրապես Արցախից Հայաստան և Հայաստանից Արցախ անխափան երթևեկությունը պետք է վերականգնվի և ապահովվի. սա ամրագրված է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթով: Ինչ վերաբերում է Ակնա-Ստեփանակերտ ճանապարհի գործարկման ադրբեջանական կողմի թեզին, ապա դա նորույթ չէ․ այն նվազագույնը երեք շաբաթվա պատմություն ունի, երբ ադրբեջանական կողմն արևմտյան ու ռուսական գործընկերների միջոցով փորձել է այդ առաջարկը ներկայացնելով հանդերձ՝ նաև իրականություն դարձնել: Երեկվա քայլն ադրբեջանական կողմից մեզ համար անընդունելի է»,-մանրամասնեց Արցախի ԱԺ նախագահը։
Նրա համոզմամբ՝ Ադրբեջանը Կարմիր մահիկի միջոցով փորձում է դուրս մղել Ստեփանակերտից Կարմիր խաչի Ստեփանակերտի գրասենյակը: «Միջազգային այդ կառույցի ներկայությունը մեզ համար առավելություն և հնարավորություն է: Մոտ 30 տարի է՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գրասենյակը Ստեփանակերտում գործում է որպես առանձին միավոր՝ ուղիղ ենթակայությամբ Ժնևին: Գաղտնիք չէ, որ Ադրբեջանը 2020 թվականի պատերազմից հետո մինչ այսօր բոլոր ջանքերն ուղղել է ԿԽՄԿ-ի գրասենյակը Ստեփանակերտից, Արցախի Հանրապետությունից դուրս բերելուն»,-հավելեց Իշխանյանը։

Azerbaijani authorities attempt to achieve closure of ICRC Stepanakert office, warns Nagorno-Karabakh
STEPANAKERT, AUGUST 30, ARMENPRESS. Authorities in Nagorno-Karabakh have an unambiguous decision to keep the Aghdam-Stepanakert road closed, Speaker of Parliament of Nagorno-Karabakh (Artsakh) Davit Ishkhanyan said at a press conference.
He added that the Russian peacekeepers and Nagorno-Karabakh police have posts on that road.
He described the Azerbaijani government’s move on sending trucks to the road as a “provocation” aimed at misleading the world that the humanitarian crisis in Artsakh (Nagorno-Karabakh) is its domestic issue.
“We have one road, which is called the Lachin Corridor, where unimpeded transit of humanitarian goods and generally any transit from Artsakh to Armenia and Armenia to Artsakh must be restored and ensured, this is stipulated in the 9 November 2020 document. The Azerbaijani narrative on launching the Akna [Aghdam]-Stepanakert road is no news, it’s at least three weeks old, when it attempted to realize it along with presenting the offer through Western and Russian colleagues. The Azerbaijani side’s step of yesterday is unacceptable for us,” the Speaker added.
Azerbaijan is attempting to shut down the Stepanakert office of the Red Cross through the Red Crescent, he warned.
“The presence of that international organization [ICRC] is an advantage and opportunity for us. The International Committee of the Red Cross office has been functioning in Stepanakert for nearly 30 years as a separate entity, directly subordinate to Geneva. It’s no secret that ever since the 2020 war Azerbaijan has directed every effort to push the ICRC office out of Stepanakert, out of Nagorno-Karabakh,” he said.