Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարն անօրինական և անբարոյական է որակել Ադրբեջանի քաղաքականությունը ԼՂ-ի նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլլոնան անօրինական ու անբարոյական է որակել Լեռնային Ղարաբաղի հայերին արտագաղթել ստիպելու Ադրբեջանի քաղաքականությունը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական կայքը, այս մասին Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը խոսել է Ֆրանսիայում հավատարմագրված դեսպանների համաժողովում ունեցած ելույթի ժամանակ։
«Խեղդամահ անելու ռազմավարությունը, որի նպատակն է հրահրել հայերի զանգվածային արտագաղթը Լեռնային Ղարաբաղից, անօրինական է, ինչպես արդեն սահմանել է Միջազգային դատարանը։ Այդ քաղաքականությունը նաև անբարոյական է»,- ասել է Կոլոննան։
Նա նաև նշել է, որ Ֆրանսիան մոբիլիզացնում է ուժերը հանուն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև արդար և կայուն խաղաղության հաստատման։ Կոլլանան նշել է, որ դա թույլ կտա սահմանազատել երկու երկրների սահմանները։
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարի կարծիքով՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև արդար և կայուն խաղաղությունը նաև հնարավորություն կտա, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն ապրի իր բնօրրանում և հարգվեն նրանց իրավունքները, մշակույթը և պատմությունը։

France lambasts Azerbaijani government for ‘illegal’ and ‘immoral’ actions in Nagorno-Karabakh
YEREVAN, AUGUST 29, ARMENPRESS. Catherine Colonna, Minister for Europe and Foreign Affairs of France, has lambasted the Azerbaijani authorities for their “illegal and immoral” policy of forcing the Armenians of Nagorno-Karabakh to leave their homes.
“The strategy of chokehold aimed at inciting a mass exodus of Armenians from Nagorno-Karabakh is illegal, as already defined by the international court. That policy is also immoral,” Colonna said at an ambassadorial meeting.
Foreign Minister Colonna added that France is mobilizing its efforts for the establishment of just and sustainable peace between Armenia and Azerbaijan, which will allow to implement border delimitation.
Just and sustainable peace between Armenia and Azerbaijan would also allow the people of Nagorno-Karabakh to live in their homeland and for their rights, culture and history to be respected, she said.