Արցախի նախագահը երաշխավորում է, որ Ադրբեջանի կողմից առևանգված երիտասարդները շուտով Ստեփանակերտում կլինեն
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը երաշխավորում է, որ Ադրբեջանի կողմից առևանգված երեք երիտասարդները շուտով կլինեն Ստեփանակերտում։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Արայիկ Հարությունյանն այս մասին հայտարարել է Արցախի Ազգային ժողովում հասարակական, քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների հետ կայացած քննարկումից հետո՝ դիմելով ԱԺ-ի դիմած ինքնաբուխ հանրահավաքի մասնակիցներին։
«Հուսադրող որոշակի լավ բաներ ունեմ։ Ես առաջին հերթին կփորձեմ կապ ստեղծել, որպեսզի խոսեմ մեր բալիկների հետ, և ստանամ հստակ օր, որ նրանք տեղ են հասնելու։ Դա երկար չի տևելու։ Եվ անձամբ իրենք (խմբ․ նկատի ունի առևանգված երիտասարդների ծնողներին) կլսեն այն պաշտոնյայի անունը, ով բերելու և մեր բալիկներին թողնելու է Ստեփանակերտում։ Ես դա երաշխավորում եմ»,- ասաց Հարությունյանը։
Նա առևանգված երիտասարդների ծնողներին կոչ արեց օգոստոսի 29-ի առավոտյան լինել Արցախի նախագահական նստավայրում՝ նշելով, որ դրանից են կախված հետագա քայլերը։
Օգոստոսի 28-ին Լաչինի միջանցքում տեղադրված ապօրինի անցակետում Ադրբեջանի իրավապահ մարմինների կողմից առևանգվել էին Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներ Ալեն Սարգսյանը, Վահե Հովսեփյանը և Լևոն Գրիգորյանը։ Ավելի ուշ Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը հաղորդագրություն էր տարածել՝ նշելով, թե երիտասարդները ձերբակալվել են Ադրբեջանի դրոշն անարգելու համար։ Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը նշել էր, որ երիտասարդների նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու որոշում են կայացրել, նրանք 10-օրյա կալանքից հետո «կարտաքսվեն Ադրբեջանի տարածքից»։

Президент Арцаха гарантирует, что похищенные Азербайджаном юноши скоро окажутся в Степанакерте
СТЕПАНАКЕРТ, 29 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Президент Республики Арцах Араик Арутюнян гарантирует, что трое похищенных Азербайджаном молодых людей в ближайшее время окажутся в Степанакерте.
Как сообщает «Арменпресс», Араик Арутюнян заявил об этом после беседы с представителями общественно-политических сил в Национальном Собрании Арцаха.
«У меня есть несколько хороших вещей, которых я жду с нетерпением. Прежде всего, я постараюсь установить связь, поговорить с нашими ребятами и точно определить день их прибытия. Это не продлится долго. И они лично услышат имя чиновника, который привезет и оставит наших детей в Степанакерте. Я гарантирую это", - сказал Арутюнян.
Он призвал родителей похищенных юношей утром 29 августа быть в президентской резиденции Арцаха, отметив, что от этого зависят дальнейшие шаги.
28 августа на незаконном КПП, расположенном в Лачинском коридоре, азербайджанскими правоохранительными органами были похищены жители Нагорного Карабаха Ален Саргсян, Ваге Овсепян и Левон Григорян. Позже Генеральная прокуратура Азербайджана распространила сообщение, в котором говорится, что молодые люди арестованы за осквернение флага Азербайджана. В Генпрокуратуре Азербайджана заявили, что приняли решение прекратить уголовное преследование в отношении молодых людей, они будут "депортированы с территории Азербайджана" после 10 суток задержания.