Ադրբեջանի պահանջներին զիջումների գնալն ավելի են խորացնելու ու բարդացնելու մեր իրավիճակը․ Արցախի պետնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի պահանջները լինելու են անվերջ, քանի դեռ չի իրականացնելու իր ծրագիրը՝ Արցախի ժողովրդին ցեղասպանելու ճանապարհով ղարաբաղյան խնդրի լուծումը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարել է Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը՝ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տարածած տեսաուղերձում։
«2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Արցախի ժողովրդին նետվեց նոր մարտահրավեր։ Արցախը կեղծ բնապահպանական պատրվակով շրջափակվեց, արգելափակվեց Հայաստանի հետ կապող միջանցքը, այնուհետև փակվեց Հակարիի կամուրջը։
Հայաստանից զենք ներկրելու պատրվակով այնտեղ սարք տեղադրվեց, հետո այն հանվեց, տեղադրվեց անցակետ։ Հունիսի 15-ից դադարեցվեցին հումանիտար բեռնափոխադրումները, մարդկանց ազատ տեղաշարժը վերածվեց Կարմիր խաչի միջոցով հիվանդների տեղափոխության, իսկ բեռների փոխադրումը դադարեցվեց ամբողջությամբ։
Ավելի քան երկու ամիս այդ վիճակում արցախցիներին պահելուց հետո Ադրբեջանը նոր պահանջներ դրեց՝ Աղդամ-Ասկերան ճանապարհի գործարկում, Ադրբեջանի տարածքում հանդիպում Ղարաբաղում էթնիկ հայերի ներկայացուցիչների հետ։ Այս պահանջները լինելու են անվերջ, քանի դեռ ադրբեջանական ծրագիրը՝ Արցախի ժողովրդին ցեղասպանելու, Արցախը հայաթափելու ճանապարհով ղարաբաղյան խնդրի վերջնական լուծումը, չի հասցվել ավարտին։
Հետևաբար՝ դատարկ են այն պնդումները, որ Ադրբեջանի պահանջներին ի պատասխան զիջումների գնալը կարող է հնարավորություն տալ շունչ քաշելու, նոր ուժեր հավաքելու, դրանք անհիմն պատրանքներ են։ Ավելին՝ դրանք ավելի են խորացնելու ու բարդացնելու մեր վիճակը»,- ընդգծել է Ներսիսյանը։
Արցախի պետնախարարը անհրաժեշտ է համարում ընդունել այն իրողությունը, որ միջազգային հանրությունը, այդ թվում Արցախում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ուժերը Արցախում ապահովում են անբավարար անվտանգություն և չեն կարող ստեղծել պայմաններ պարզագույն մարդկային կենսագործունեության համար, և լռությամբ պաշտպանում կամ խրախուսում են ադրբեջանական այն օրակարգը, որը պետք է ավարտվի ցեղասպանությամբ։

“The people of Artsakh have been facing a new challenge since 12 December 2022. Artsakh was first blockaded under a false environmental pretext, then the corridor link with Armenia was blockaded, and then the Hakari Bridge was closed. A device was installed there under the pretext of arms shipments from Armenia, then it was removed and a checkpoint was installed instead. Humanitarian shipments have been suspended since June 15, instead of free movement of persons we only have transfer of patients through the Red Cross, while the shipment of goods has been completely halted. After keeping the people of Artsakh in this condition for over two months, Azerbaijan presented new demands, the launch of the Aghdam-Askeran road and a meeting with representatives of ethnic Armenians in Karabakh on Azerbaijani territory. There will be endless demands like this as long as the Azerbaijani plan to subject the people of Artsakh to genocide, to give a final solution to the Karabakh conflict by way of depopulating Artsakh isn’t completed. Therefore, the claims that making concessions in response to Azerbaijan’s demands would allow us to recover are baseless illusions. Furthermore, it would only further deepen and complicate our situation,” Nersisyan said in a video address.
Nersisyan said that they must accept the reality that the international community, including the peacekeeping forces in Artsakh, are ensuring insufficient security in Artsakh and are unable to create the conditions necessary for the most basic livelihood, and are tacitly defending or encouraging the Azeri agenda which intends to eventually lead to genocide.