Ադրբեջանի պահանջներին զիջումների գնալն ավելի են խորացնելու ու բարդացնելու մեր իրավիճակը․ Արցախի պետնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի պահանջները լինելու են անվերջ, քանի դեռ չի իրականացնելու իր ծրագիրը՝ Արցախի ժողովրդին ցեղասպանելու ճանապարհով ղարաբաղյան խնդրի լուծումը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարել է Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը՝ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տարածած տեսաուղերձում։
«2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Արցախի ժողովրդին նետվեց նոր մարտահրավեր։ Արցախը կեղծ բնապահպանական պատրվակով շրջափակվեց, արգելափակվեց Հայաստանի հետ կապող միջանցքը, այնուհետև փակվեց Հակարիի կամուրջը։
Հայաստանից զենք ներկրելու պատրվակով այնտեղ սարք տեղադրվեց, հետո այն հանվեց, տեղադրվեց անցակետ։ Հունիսի 15-ից դադարեցվեցին հումանիտար բեռնափոխադրումները, մարդկանց ազատ տեղաշարժը վերածվեց Կարմիր խաչի միջոցով հիվանդների տեղափոխության, իսկ բեռների փոխադրումը դադարեցվեց ամբողջությամբ։
Ավելի քան երկու ամիս այդ վիճակում արցախցիներին պահելուց հետո Ադրբեջանը նոր պահանջներ դրեց՝ Աղդամ-Ասկերան ճանապարհի գործարկում, Ադրբեջանի տարածքում հանդիպում Ղարաբաղում էթնիկ հայերի ներկայացուցիչների հետ։ Այս պահանջները լինելու են անվերջ, քանի դեռ ադրբեջանական ծրագիրը՝ Արցախի ժողովրդին ցեղասպանելու, Արցախը հայաթափելու ճանապարհով ղարաբաղյան խնդրի վերջնական լուծումը, չի հասցվել ավարտին։
Հետևաբար՝ դատարկ են այն պնդումները, որ Ադրբեջանի պահանջներին ի պատասխան զիջումների գնալը կարող է հնարավորություն տալ շունչ քաշելու, նոր ուժեր հավաքելու, դրանք անհիմն պատրանքներ են։ Ավելին՝ դրանք ավելի են խորացնելու ու բարդացնելու մեր վիճակը»,- ընդգծել է Ներսիսյանը։
Արցախի պետնախարարը անհրաժեշտ է համարում ընդունել այն իրողությունը, որ միջազգային հանրությունը, այդ թվում Արցախում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ուժերը Արցախում ապահովում են անբավարար անվտանգություն և չեն կարող ստեղծել պայմաններ պարզագույն մարդկային կենսագործունեության համար, և լռությամբ պաշտպանում կամ խրախուսում են ադրբեջանական այն օրակարգը, որը պետք է ավարտվի ցեղասպանությամբ։

Уступки требованиям Азербайджана еще больше усугубят и осложнят нашу ситуацию. Госминистр Арцаха
Требования Азербайджана будут бесконечными до тех пор, пока он не осуществит свой план по решению проблемы Нагорного Карабаха путем геноцида народа Арцаха.
Как передает Арменпресс, об этом сообщил госминистр Арцаха Гурген Нерсисян в видеообращении, размещенном на своей странице в Facebook.
"С 12 декабря 2022 года народу Арцаха брошен новый вызов. Арцах был заблокирован под ложным экологическим предлогом, перекрыт коридор, соединяющий его с Арменией, а затем закрыт мост Хакари.
Под предлогом перевозки оружия из Армении там установили устройство, затем его сняли, установили КПП. С 15 июня были прекращены перевозки гуманитарных грузов, свободное передвижение людей превратилось в перевозку больных через Красный Крест, а перевозка грузов была прекращена полностью.
Держа народ Арцаха в таком состоянии более двух месяцев, Азербайджан выдвинул новые требования: открытие дороги Агдам-Аскеран, встречу на территории Азербайджана с представителями этнических армян Карабаха. Эти требования будут бесконечными до тех пор, пока не будет завершено окончательное решение проблемы Нагорного Карабаха посредством геноцида народа Арцаха и деарменизации Арцаха.
Поэтому утверждения о том, что уступки в ответ на требования Азербайджана могут дать возможность вздохнуть, собратьсяс силами, это пустые, беспочвенные иллюзии. Более того, они еще больше усугубят и усложнят нашу ситуацию", - подчеркнул Нерсисян.
Государственный министр Арцаха считает необходимым признать тот факт, что международное сообщество, в том числе силы, осуществляющие миротворческую миссию в Арцахе, обеспечивают недостаточную безопасность в Арцахе и не могут создать условия для самой простой человеческой жизни, и молчаливо поддерживают или поощряютазербайджанскую повестку дня, которая должна закончиться геноцидом.