Փաշինյանը Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում կարևորել է ԵԱՏՄ գազի և էներգետիկայի ընդհանուր շուկայի ստեղծումը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ծաղկաձորում տեղի է ունեցել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի արտահերթ նիստը, որին մասնակցել են Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի վարչապետները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, իր խոսքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ նիստում քննարկվելու են Եվրասիական տնտեսական միության զարգացման հեռանկարները: «Պետք է ընդգծեմ, որ չնայած բոլոր մարտահրավերներին, միջազգային դժվար իրավիճակին` ԵԱՏՄ-ն լավ զարգանում է: Պետք է նկատեմ, որ ԵԱՏՄ-ի շրջանակում առևտրաշրջանառությունը կայուն տեմպերով աճում է:
Իրապես տնտեսությունը շատ կարևոր է, և մենք այժմ կենտրոնացած ենք ԵԱՏՄ զարգացման մինչև 2025 թվականի ռազմավարության իրականացման վրա: Այժմ աշխատում ենք նախագծի` Սանկտ Պետերբուրգի հռչակագրի վրա, որը ներկայացվել է Ռուսաստանի Դաշնության կողմից: Իհարկե, շատ հետաքրքիր նախագիծ է, և շատ կետեր ընդհանուր առմամբ ընդունելի են: Նախագծի շուրջ առկա է դրական մթնոլորտ, բայց կան նաև բազմաթիվ նրբություններ, որոնք լրացուցիչ պետք է քննարկվեն: Ինչո՞ւմ է գլխավոր հարցը. կան հետագա ինտեգրացիայի շուրջ որոշ կետեր, որոնց վերաբերյալ անդամ պետությունների դիրքորոշումները որոշակիորեն տարբերվում են, բայց կարծում եմ` կա հնարավորություն գտնելու կոնկրետ լուծումներ, մեր բոլոր գործընկերները տրամադրված են շատ դրական:
Իհարկե, կան շատ նրբություններ ԵԱՏՄ հետագա զարգացման շուրջ: Կարևոր նշանակություն ունի ընդհանուր գազի, էներգետիկայի շուկայի ստեղծումը, կարևոր է նաև մեր կառավարությունների վարկաֆինանսական քաղաքականության կոորդինացումը, և մենք սերտորեն համագործակցում ենք այս ուղղությամբ նույնպես:
Մեր գլխավոր նպատակն է` զարգացնել մեր երկրների տնտեսությունները և բարձրացնել քաղաքացիների բարեկեցությունը: Կարծում եմ` այս ոլորտում ԵԱՏՄ-ն ունի շատ մեծ հետաքրքրություն անդամ երկրների կողմից: Մենք տեսնում ենք որոշակի ազդակներ, որոնք խոսում են այն մասին, որ նաև այլ երկրներ են շահագրգիռ ԵԱՏՄ-ի հետ հարաբերությունների հետագա զարգացմամբ»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը և նիստի մասնակիցներին մաղթել արդյունավետ քննարկումներ:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկացմամբ՝ նիստի ընթացքում քննարկվել են եվրասիական ինտեգրացիային և համագործակցությանը վերաբերող արդիական մի շարք հարցեր:

Необходимо создание единого газового и энергетического рынка в контексте дальнейшего развития ЕАЭС: Пашинян
В Цахкадзоре состоялось внеочередное заседание Евразийского межправительственного совета, в котором приняли участие премьер-министры Армении, России, Беларуси, Казахстана и Кыргызстана.
Как сообщилиАрменпрессв Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Республики Армения, в своей речи премьер-министр Никол Пашинян отметил, что на сегодняшнем заседании будут обсуждаться перспективы развития Евразийского экономического союза. «Должен подчеркнуть, что, несмотря на все вызовы, сложную международную ситуацию, ЕАЭС хорошо развивается. Должен отметить, что товарооборот внутри ЕАЭС стабильными темпами растет.
Действительно, экономика очень важна, и мы сейчас сконцентрированы на выполнении стратегии развития ЕАЭС до 2025 года. Сейчас мы работаем над проектом “Санкт-Петербургская декларация”, подготовленным Российской Федерацией. Конечно, это очень интересный проект и очень многие постулаты в целом приемлемы. Думаю, вокруг проекта сложилась позитивная атмосфера, но есть и множество нюансов, которые требуют дальнейшего обсуждения. В чем главный вопрос и главный нюанс? В том, что есть некоторые нюансы в дальнейшей интеграции, по которым позиции государств-членов несколько расходятся, и я думаю, что в целом есть возможность найти конкретные развязки, и отрадно, что все наши коллеги настроены очень позитивно.
Конечно, есть много нюансов, связанных с дальнейшим развитием ЕАЭС. Принципиальную важность имеет создание единого газового и энергетического рынка, важна также координация кредитно-финансовой политики наших правительств, и в этом направлении мы также тесно сотрудничаем.
Наша главная цель – развивать экономики наших стран и повышать уровень благосостояния граждан. Думаю, что в этой сфере ЕАЭС имеет большой интерес со стороны государств-членов. Мы видим некоторые сигналы, которые говорят о том, что и другие страны заинтересованы в дальнейшем развитии отношений с ЕАЭС”, - сказал Никол Пашинян и пожелал участникам заседания плодотворного обсуждения.