Ադրբեջանը պետք է ապահովի Լաչինի միջանցքով մարդկանց և բեռների ազատ տեղաշարժը. Բելգիայի ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Բելգիայի Թագավորության արտաքին գործերի նախարար Հաջա Լահբիբին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ կառավարության տարածած հաղորդագրությունից, Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է տիկին Լահբիբի այցը Հայաստան և վստահություն հայտնել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի հայ-բելգիական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է Բելգիայի կառավարության՝ Հայաստանում դեսպանություն բացելու որոշումը, ինչը կնպաստի ոչ միայն քաղաքական, այլ նաև տնտեսական ու մշակութային ոլորտներում փոխգործակցության ընդլայնմանը:
Հաջա Լահբիբի խոսքով՝ չնայած երկկողմ ինտենսիվ կապերին՝ Բելգիայի ԱԳ նախարարի այց Հայաստան վերջին 8 տարիներին տեղի չի ունեցել և իր այցի նպատակն է նոր լիցք հաղորդել հայ-բելգիական հարաբերություններին, այդ թվում՝ տնտեսության ու ներդրումների ոլորտում: Նա հավելել է, որ բելգիացի գործարարների շրջանակում առկա է Հայաստանոււմ ներդրումային ծրագրեր իրականացնելու և բիզնես կապերը խորացնելու մեծ հետաքրքրություն:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներին, մասնավորապես, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի խորացմանը: Վարչապետն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի գործողությունների նպատակն է ԼՂ-ում իրականացնել էթնիկ զտում: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ԼՂ-ում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդում տեղի ունեցած հրատապ քննարկումները և Ադրբեջանի քայլերի նկատմամբ միջազգային գործընկերների հասցեական արձագանքը: Վարչապետը շեշտել է գործուն քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը՝ Ադրբեջանի գործելաոճը փոխելու համար: Միաժամանակ, Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Բրյուսելում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տեղի ունեցած բանակցային գործընթացում մինչ այժմ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման հարցում հետևողականության անհրաժեշտությունը:
Բելգիայի ԱԳ նախարարն ընդգծել է իր երկրի աջակցությունը Եվրոպական միության դիրքորոշմանը, ըստ որի՝ Ադրբեջանը պետք է ապահովի Լաչինի միջանցքով մարդկանց և բեռների ազատ տեղաշարժը և իրականացնի ՄԱԿ արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից ընդունված որոշումը:

Азербайджан должен обеспечить свободное передвижение людей и товаров через Лачинский коридор: Министр ИД Бельгии
ЕРЕВАН, 22 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян принял министра иностранных дел Королевства Бельгия Хаджу Лахбиб.
Как сообщает «Арменпресс» из послания правительства РА, Никол Пашинян подчеркнул важность визита госпожи Лахбиб в Армению и выразил уверенность, что он придаст новый импульс дальнейшему развитию и укреплению армяно-бельгийских отношений. Никол Пашинян приветствовал решение правительства Бельгии открыть посольство в Армении, что будет способствовать расширению сотрудничества не только в политической, но также в экономической и культурной сферах.
По словам Хаджи Лахбиб, несмотря на интенсивные двусторонние отношения, визит министра иностранных дел Бельгии в Армению не состоялся последние 8 лет, а цель ее визита – придать новую энергию армяно-бельгийским отношениям, в том числе в сфера экономики и инвестиций. Она добавила, что среди бельгийских бизнесменов существует большой интерес к реализации инвестиционных проектов в Армении и углублению деловых связей.
Собеседники коснулись происходящих в регионе событий, в частности, углубления гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Премьер-министр подчеркнул, что целью действий Азербайджана является проведение этнической чистки в Нагорном Карабахе. Никол Пашинян отметил актуальные обсуждения, состоявшиеся в Совете Безопасности ООН по ситуации в Нагорном Карабахе и соответствующую реакцию международных партнеров на шаги Азербайджана. Премьер-министр подчеркнул необходимость принятия активных мер по изменению образа работы Азербайджана. В то же время Никол Пашинян подчеркнул необходимость последовательности в реализации договоренностей, достигнутых к настоящему времени в переговорном процессе между Арменией и Азербайджаном в Брюсселе.
Министр иностранных дел Бельгии подчеркнула поддержку своей страной позиции Евросоюза, согласно которой Азербайджан должен обеспечить свободное передвижение людей и товаров через Лачинский коридор и выполнить решение Международного суда ООН.