Բոլորի համար է պարզ, թե ինչ հետևանքներ կունենա Արցախի նախագահի հրաժարականը․ «Ազատ հայրենիք - ՔՄԴ» խմբակցության արձագանքը՝ Ռուբեն Վարդանյանին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ/ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի իշխող «Ազատ հայրենիք - ՔՄԴ» խմբակցությունն արձագանքել է Արցախի նախկին պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանի այն հայտարարությանը, թե Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը խոստացել է հրաժարական տալ, սակայն հետո չի կատարել իր խոստումը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Արցախում իշխող ուժի խորհրդարանական խմբակցությունը հայտարարություն է տարածել, որը ներկայացնում ենք ստորև․
«Պետականության դեմ ցանկացած քայլ դատապարտելի և անընդունելի է։ Այս դիրքորոշումը հանրային դաշտում անընդհատ կրկնում են Արցախի Հանրապետության բոլոր քաղաքական ուժերն ու գործիչները։
Կրկնում են, բայց շատերն իրենց գործողություններում երբեմն իրագործում են ճիշտ հակառակը։
Նրանց կողմից, հանուն նեղ խմբային շահի, հաճախ երկրորդվում է հանրային, պետական շահը։ Հնչում են, իրենց կարծիքով, հասարակության համար ականջահաճո, բայց իրականում պոպուլիստական, պետական ինստիտուտները ուղիղ թիրախավորող կոչեր և ուղերձներ։
Նախկին պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանի կողմից Հակոբավանքից օգոստոսի 19-ին հնչեցրած ուղերձը նույնպես այդ շարքից էր։
Թիրախում երկրի նախագահն էր ու նախագահական ինստիտուտը։
Որևէ պետական պաշտոն չզբաղեցնող, ժողովրդի վստահության քվեն չստացած որևէ քաղաքական թևի ներկայացուցիչ չհանդիսացող, հասարակական գործիչ պարոն Վարդանյանի ներկայացմամբ` Արցախի Հանրապետության նախագահը խոստացել է հրաժարական տալ, բայց չի կատարել այն։
Թե ինչ քաղաքական հետևանքներ և ինչպիսի զարգացումներ պիտի լինեն այդ հրաժարականից հետո, և ինչպես կթիրախավորվի պետականությունը նման պայմաններում՝ հասկանալի է ու պարզ բոլորի համար։
Անհասկանալի են առանձին խմբերի նեղ խմբային շահեր սպասարկող անհատների պատկերացումներն իշխանության, լիազորությունների և պետության մասին։
Նրանք չէ, որ պիտի որոշեն, թե երբ և ինչպես պետք է հրաժարական տա Արցախի Հանրապետության նախագահը և ով պիտի զբաղեցնի նախագահի` թափուր մնացած պաշտոնը։
Արցախի Հանրապետության նախագահին ընտրել է ժողովուրդը, ով Արայիկ Հարությունյանին տվել է իր վստահության քվեն ու հաստատել քաղաքական որոշումներ կայացնելու նրա լիազորությունը։
Ժողովուրդն է իշխանության աղբյուրը, և միայն ժողովրդի պահանջով կամ համաձայնությամբ են ձևավորվում կամ հեռանում իշխանությունից քաղաքական գործիչներն ու ուժերը։
Կոչ ենք անում բոլոր քաղաքական ուժերին ու դերակատարներին զերծ մնալ հակասահմանադրական և պետականաքանդ հայտարարություններից, լինել կոռեկտ ու զուսպ հայրենիքի համար այս ծանր ու դժվարություններով լի ժամանակահատվածում։
Քաղաքական ուժերը, հասարակական գործիչները պիտի վերջապես հասկանան, որ իշխանության համար պայքարն իմաստ ունի, եթե կա պետություն, որի դեմ կատարած ցանկացած քայլ կարող է ճակատագրական լինել այս փուլում։
Նեղ խմբային շահը այս պահին առաջ տանելը չի բխում Արցախի Հանրապետության շահերից և, հետևաբար, ենթակա է դատապարտպման ու կանխարգելիչ գործողությունների»։
Արցախի նախկին պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը հայտարարել էր, թե Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը 8 անձի ներկայությամբ խոստացել է հրաժարական տալ, սակայն չի կատարել խոստումը։ Ռուբեն Վարդանյանը նաև հայտարարել էր միջադեպի մասին, թե Արցախի աշխարհազորն ուժով Ազգային ժողով է ներխուժել։

Всем ясно, какими будут последствия отставки президента Арцаха: Ответ фракции «Свободная Родина - ОГА» Рубену Варданяну
СТЕПАНАКЕРТ, 22 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС/АРЦАХПРЕСС. Правящая фракция Национального собрания Республики Арцах "Свободная Родина - ОГА" отреагировала на заявление бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна о том, что президент Арцаха Араик Арутюнян обещал уйти в отставку, но затем не выполнил своего обещания. Как сообщает «Арменпресс», парламентская фракция правящей власти Арцаха распространила заявление, которое приводится ниже:
«Любой шаг против государства предосудителен и неприемлем. Эту позицию на публичной арене постоянно повторяют все политические силы и деятели Республики Арцах. Они повторяются, но многие люди иногда делают прямо противоположное в своих действиях.
С их стороны, ради узкогруппового интереса, общественный, государственный интересы часто вторичны. Звучат, по их мнению, приятные для слуха общественности, но на самом деле популистские призывы и сообщения, направленные непосредственно против государственных структур.
Среди них и послание бывшего госминистра Рубена Варданяна из Акобаванка от 19 августа.
Мишенью был президент страны и президентский институт.
По представлению г-на Варданяна, общественного деятеля, не занимающего никаких государственных должностей, не являющегося представителем какого-либо политического крыла, не получившего вотума доверия народа, Президент Республики Арцах обещал уйти в отставку, но не выполнил обещания.
Какие политические последствия и какие развития событий произойдут после этой отставки, и как будет направлено государство в таких условиях, всем понятно и ясно.
Представления лиц, обслуживающих узкогрупповые интересы отдельных групп, о власти, авторитете и государстве неясны.
Не они должны решать, когда и как президент Республики Арцах должен уйти в отставку и кто должен заполнить вакантную должность президента.
Президента Республики Арцах избрал народ, который выразил Араику Арутюняну вотум доверия и подтвердил его полномочия принимать политические решения.
Источником власти является народ, а политические деятели и силы формируются или отстраняются от власти только по требованию или согласию народа.
Призываем все политические силы и акторов воздерживаться от антиконституционных и антигосударственных заявлений, быть корректными и сдержанными в отношении Родины в этот сложный и трудный период.
Политические силы, общественные деятели должны, наконец, понять, что борьба за власть имеет смысл, если есть государство, против которого любой предпринятый шаг может оказаться фатальным на данном этапе.
Продвижение узкогрупповых интересов в настоящее время не вытекает из интересов Республики Арцах и поэтому подлежит осуждению и превентивным действиям».
Бывший госминистр Арцаха Рубен Варданян заявил, что президент Арцаха Араик Арутюнян пообещал уйти в отставку в присутствии 8 человек, но не выполнил обещание. Рубен Варданян также заявил о происшествии, что ополченцы Арцаха силой вторглись в здание Национального собрания.