Ադրբեջանը կրակի տակ է պահում Սարուշենի ցորենի միակ դաշտը՝ զրկելով բնակիչներին հաց ունենալու հնարավորությունից. Արցախի պետնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի զինված ուժերը տևական ժամանակ է կրակի տակ են պահում Ասկերանի շրջանի Սարուշեն համայնքի ցորենի միակ դաշտը՝ զրկելով բնակիչներին հաց ունենալու հնարավորությունից։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը։
Արցախի պետնախարարը նշել է, որ Ադրբեջանը ոչ միայն ութ ամսից ավելի է շրջափակման մեջ է պահում Արցախի ժողովրդին և զրկում նրանց Հայաստանի Հանրապետության հետ կապից, այլև ռազմական ուժի կիրառմամբ կամ դրա սպառնալիքով անընդհատ խոչընդոտներ է ստեղծում քաղաքացիական բնակչության կողմից իրենց առօրյա խնդիրները լուծելու հարցում:
«Արդեն տևական օրեր է, Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Սարուշեն համայնքի բնակիչները հացի խնդիրը լուծելու համար փորձում են հավաքել գյուղի միակ ցորենի դաշտի բերքը, սակայն մոտակայքում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերից պարբերաբար թիրախավորվում են դաշտին մոտեցող մարդիկ ու գյուղատնտեսական տեխնիկան:
Թեև ամեն անգամ Արցախում ռուս խաղաղապահները հունձի օրն ու ժամը համաձայնեցնում են ադրբեջանական կողմի հետ և դրանք կազմակերպվում են տեղում խաղաղապահների ներկայությամբ, այդուհանդերձ, աշխատանքները սկսվելուն պես հրաձգային տարբեր զինատեսակներից սկսվում է անդադար կրակը, ինչից հետո դրանք անմիջապես դադարեցվում են, իսկ քաղաքացիական անձինք խաղաղապահների օգնությամբ տեղափոխվում են անվտանգ վայր:
Սարուշենի համայնքի բնակիչները այսօր ևս զրկվել են իրենց հացի միակ աղբյուրը՝ ցորենը հավաքելու հնարավորությունից»,- գրել է Ներսիսյանը։

Азербайджан обстреливает единственное пшеничное поле Сарушена, не давая собрать урожай. Госминистр Арцаха
Вооруженные силы Азербайджана длительное время держат под обстрелом единственное пшеничное поле общины Сарушен, лишая жителей возможности иметь хлеб.
Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал госминистр Арцаха Гурген Нерсисян.
Государственный министр Арцаха отметил, что Азербайджан уже более восьми месяцев не только держит народ Арцаха в осаде и лишает его связи с Республикой Армения, но и путем применения военной силы или угрозы ее постоянно создает препятствия для решения мирным населением своих повседневных проблем.
«В течение длительного времени жители общины Сарушен Аскеранского района Республики Арцах пытаются собрать урожай с единственного в селе пшеничного поля, чтобы решить хлебную проблему, но приближающиеся к полю люди и сельскохозяйственная техника регулярно обстреливаются с азербайджанских позиций, расположенных поблизости.
Хотя каждый раз в Арцахе российские миротворцы согласовывают день и время сбора урожая с азербайджанской стороной, и работы организуются в присутствии миротворцев на месте, тем не менее, как только начинается работа, начинается и непрерывный огонь из различногострелкового оружия, после чего работы тут же останавливаются, а мирных жителей выводят с помощью миротворцев в безопасное место.
Жители общины Сарушенсегодня лишились возможности собирать единственный продукт своего питания - пшеницу", - написал Нерсисян.