Արցախը պարբերաբար փոխանցում է հանդիպումների մասին առաջարկներ, որոնք անտեսվում են Ադրբեջանի կողմից․ Արցախի ԱԳ նախարար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախյան կողմն ամենաշահագրգիռն է, որպեսզի խաղաղ ճանապարհով, բանակցությունների միջոցով մենք կարողանանք հասնել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ կարգավորմանը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասել է Արցախի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես կարող են կազմակերպվել Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև բանակցությունները:
«Այստեղ ուղղակի մի քանի կարևոր հանգամանք պետք է նշենք: Առաջինը՝ նման բանակցությունները պետք է ընթանան միջազգային ձևաչափի շրջանակներում, ինչը թույլ կտա ներգրավված կողմերին տեսնելու, որ բանակցություններն ընթանում են միջազգային իրավունքի նորմերին ու պահանջներին համապատասխան։
Երկրորդը՝ պետք է ամրագրվեն հստակ երաշխիքներ, որ կողմերը ստանձնած պարտավորությունները կատարելու են` հաշվի առնելով, որ մենք ունենք նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթ, որտեղ կա նաև Ադրբեջանի նախագահի ստորագրությունը, և որը չի գործում»,- նշել է Ղազարյանը։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման առաջարկներին՝ Ղազարյանը տեղեկացրել է, որ ստացել է երրորդ երկրի տարածքում հանդիպելու առաջարկ և օգոստոսի սկզբին նախատեսվում էր նման հանդիպում, սակայն ադրբեջանական կողմը չեղարկել է մասնակցությունը։
«Մենք ստացել ենք Եվլախում հանդիպելու մասին առաջարկ։ Բայց, ինչպես տեղյակ եք, մեր հայրենակիցը՝ Վագիֆ Խաչատրյանը, ԿԽՄԿ-ի միջոցով Հայաստան տեղափոխվելու ընթացքում առևանգվել է ադրբեջանական ուժերի կողմից: Այդ տրամաբանությամբ ինչ-որ հանդիպումներ, հատկապես, առանց միջազգային միջնորդների, առանց երրորդ կողմի ներկայության, Ադրբեջանի տարածքում, անհնար են։
Ավելացնեմ նաև, որ արցախյան կողմը ռուսական խաղաղապահների միջոցով պարբերաբար փոխանցում է հանդիպումների մասին առաջարկներ, որոնք անտեսվում են ադրբեջանական կողմից։ Տեղյակ եք, որ վերջին այդպիսի հանդիպումը տեղի է ունեցել մարտի 1-ին, որի ընթացքում քննարկվել են տեխնիկական և հումանիտար բնույթի հարցեր, բայց ադրբեջանական կողմը փորձել է խեղաթյուրել այդ հանդիպման բովանդակային մասը, և մարտի 5-ին մենք տեսել են ադրբեջանական կողմի դիվերսիոն գործողությունը, որի հետևանքով երեք ոստիկան զոհվել է և մեկը վիրավորվել։

Azerbaijan ignores offers from Nagorno-Karabakh to hold meetings – FM Ghazaryan
STEPANAKERT, AUGUST 18, ARMENPRESS. Nagorno-Karabakh is most eager to achieve a comprehensive settlement to conflict with Azerbaijan through peaceful negotiations, the Nagorno-Karabakh Foreign Minister Sergey Ghazaryan has said.
“We must note a few important facts here,” Ghazaryan said when asked how direct talks between Stepanakert and Baku could be organized. “Firstly, such talks must proceed as part of an international format, which would allow the parties involved to see that the negotiations are proceeding in line with norms and requirements of international law. Secondly, clear guarantees must be stipulated that the parties shall implement their obligations, given that we have the 9 November document which includes the signature of Azerbaijan’s President, which doesn’t function,” Ghazaryan said.
He said that he received an offer to meet with Azeri representatives in a third country planned for early August, but Azerbaijan cancelled its participation.
Another offer was made to meet in Yevlakh. “We received a proposal to meet in Yevlakh. But as you know, our countryman, Vagif Khachatryan, was kidnapped by the Azerbaijani forces while being transported by the ICRC to Armenia. In this logic, any meeting, especially without international mediators and the presence of a third party, in Azerbaijani territory, is impossible. Let me add that the Nagorno-Karabakh side is regularly conveying through the Russian peacekeepers proposals to hold meetings, which are ignored by Azerbaijan. The latest such meeting took place on March 1, when technical and humanitarian issues were discussed, but the Azerbaijani side attempted to distort the content of that meeting, and on March 5 we saw the Azerbaijani side’s raid, when three police officers were killed and one was wounded,” the foreign minister of Artsakh said.